Küskünler Barışıyor!

 

Yaşamda insanoğlu bazen farkında olarak veya olmayarak hata yapabiliyor. Bu kapsamda olan ailelerden biri de Demir ve Özer aileleri arasında yaşanan tatsızlıktı. Bu iki aileyi bir araya getirmek için çok kişi aracılık etti. Fakat bir türlü bu husumet sona ermedi.

Hakkari’de dengeleri değiştiren, kutuplaşmayı, aşiretçiliği sona erdirip, her kesin yüreğine dokunmayı başaran İsmet Ölmez, bu küskünlüğü ortadan kaldırmak için aracı oldu. Her iki aile de Sayın Ölmez’i kırmayarak barışma kararı aldılar. Önce seçim koordinasyon merkezinde kucaklaştılar sonra da barış yemeğinde bir araya geldiler.

Barış yemeğinde konuşan İsmet Ölmez, “Adlarımız farklı olsa da soyadlarımız Hakkari’dir. Bizler artık aşiret tanımlarıyla değil, Hakkari ismi ve kimliğiyle bütünleşeceğiz. Hepimiz kocaman bir aile gibiyiz. Düğünde, taziyede, camide, kahvede, sohbette hep yüz yüzeyiz. Dargınlık, küskünlük, husumet bize yakışır bir durum değildir. Bazen birbirimize kızabilir, küsebiliriz. Bu durum her ailede de yaşanıyor. Peygamber Efendimizin açıklamasına göre Müslümanlar birbirleriyle en fazla üç gün üç gece dargın durabilirler.  Ve İslam dinimiz gerek fert ve gerekse toplum olarak müminlerin birbirleriyle iyi geçinmelerini ve barış içinde kardeşçe yaşamalarını emreder. Çağrımıza kulak verip bizi kırmayan DEMİR ve ÖZER ailelerine bu duyarlılıklarından ötürü çok teşekkür ediyorum. Aldığımız duyumlara göre husumetli olan birkaç ailelerimiz daha var. Bu mübarek üç aylar hatırına onları da kucaklaşmaya, barış ve kardeşlik duyguları içerisinde kucaklaşmaya davet ediyorum. Biz birbirimize sevgi ve saygı bazında mecburuz ve muhtacız”…

İsmet Ölmez, Hakkari’de sözü geçen, insanlara güven veren, sosyal barışı sağlayan bir denge haline geldi. Emek ve katkılarından dolayı teşekkürler gönüllerin başkanına…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.