Hakkari'deki 20 STK intihar vakalarına dikkat çekti

Hakkari'deki 20 STK intihar vakalarına dikkat çekti

15 Eylül tarihinde 20 STK'nın bir araya gelerek oluşturduğu Hakkâri Sivil Toplum Kuruluşları Platformu kuruluşunu ilan etti. Platform İlk toplantısını intihar vakaları ile gündeme gelen Şemdinli ilçesinde gerçekleştirdi.

 

 

 

15 Eylül tarihinde KESK Hakkari Şubesinde bir araya gelen ve aralarında; Baro, İHD, ÖHD, KESK, DİSK, Gazeteciler Cemiyeti, Esnaf Odaları Birliği, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı gibi önemli STK ve meslek kuruluşlarının temsilcilerinin bulunduğu 20 STK'nın bir araya gelerek oluşturduğu Hakkâri Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Şemdinli ilçesinde kuruluşunu ilan etti

Şemdinli Esnaf ve Sanatkar Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda Hakkari ve ilçelerinde yaşanan intihar vakaları ile kentin temel sorunları masaya yatırıldı.

Toplantıda yaşanan intihar vakalarının araştırması için bir komisyonu kurulduğu, komisyonun yapacağı araştırmalardan elde edilecek bulguların ilgili resmî kurumlar ve kamuoyu ile paylaşılması kararı alındı.

Hakkari'nin afet ve depremselliği ile il ve ilçelerde yaşanan kira sorununun da ele alındığı toplantının önemli gündem başlıkları şu şekilde,

"Yüksekova'da su sorunu, Çevre ve Ekoloji sorunu, İlimizdeki elektrik sorunları, Gençlerin işsizliği, Engellilerin genel sorunları, İlin eğitim sorunları, Üniversite öğrencilerinin barınma sorunu, Sınır kapılarındaki yaşanan hak ihlalleri, İl ve ilçelerde Sağlık sorunları, İlimizde madde bağımlılığı"

Platformdan yapılan açıklamada, Sivil Toplum Kurumları Platformu'nun kentte yaşanan ve yaşanacak olan ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel, eğitim, sağlık ve hak ihlalleri karşısında kayıtsız kalmayacağı vurgulandı.

Sivil Toplum Kurumları Platformu bünyesinde yer alan STK ve meslek odaları şu şekilde:

1- Hakkâri Esnaf ve Sanatkarlar odaları Birlik Başkanlığı.

2- Hakkâri Barosu

3- Hakkâri İHD Şubesi.

4- Hakkâri ÖHD Şb.si

5- Hakkâri Esnaf Sanatkarlar Odası Bşk.

6- Yüksekova Esnaf Sanatkarlar Odası Bşk.

7- Hakkâri Gazeteciler cemiyeti başkanlığı.

8- Şemdinli Esnaf Sanatkarlar Odası Bşk.

9- Eğitim-Sen Hakkari Şubesi.

10- SES Hakkari Şubesi.

11- Tüm. Bel. Sen Hakkâri Şubesi.

12- Bes Hakkari Şubesi (Kesk)

13- Yapı.yol.sen Hakkari Temsilciliği.

14- TMMOB Hakkari tem.

15- Cilo Dağcılık spor klübü.

16- Genç engelliler derneği.

17- Y.Ova Halkın sesi gazetesi.

18- Disk- Genel- iş Hakkari Şubesi

19- Tarım.Orkam.sen il temsilciliği (kesk)

20- Esm Hakkari temsilciliği (Kesk)

 

1-001.jpg

2.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.