Ak Parti İl Başkanı Kaya basınla bir araya geldi

Ak Parti İl Başkanı Kaya basınla bir araya geldi

AK Parti İl Başkanı Avukat Zeydin Kaya Ankara temasları ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz hafta Vali ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik, ilçe ve belde belediye başkanları ile Ankara'da temaslarda bulunan Ak Parti Hakkari İl Başkanı Avukat Zeydin Kaya temaslarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hakkari Evinde basın mensupları ile kahvaltılı basın toplantısında bir araya gelen Başkan Zeydin Kaya, 18 Eylül - 21 Eylül tarihlerinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Gençlik Spor Bakanı Dr. Oman Bak'ın yanı sara bazı kurumların genel müdürlükleri düzeyinde kentin sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Heyet olarak randevu talep ettikleri bakan ve genel müdürlerin kısa süre içerisinde kendilerine dönüş yaptığını ve kentin ihtiyacı olan taleplere somut çözüm önerileri aldıklarını söyleyen Kaya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın en kısa bir süre içerisinde Hakkari'ye geleceğini Yılmaz'a bazı bakan ve iş insanlarının da eşlik edeceğini ifade etti.

Başkan Kaya bu ziyarette Hakkari ve ilçelerindeki işsizliği önlemek için neler yapılabileceği, hangi iş alanlarında istihdamı sağlanabileceği konusunun etraflıca tartışacağı bilgisini paylaştı.

Yüksekova ilçesindeki Dilimli Barajı ile 6 bin hektar araziye kapalı sistem boru hattı ile sulama kanalı açılacağını belirten Başkan Kaya aynı şekilde Hakkari'nin sulama suyu sorununa kalıcı çözüm için Salkımlı, Bağışlı ve Durankaya Göletlerinin bir an önce faaliyete geçirileceğini söyledi. 

Sağlık Bakanlığı ziyaretinde Hakkari ve ilçelerindeki hastanelerin altyapı ile doktor sorununa kalıcı özüm için bulunacağını bildiren Kaya hem Hakkari'de hem de Yüksekova ilçesinde doktorlara lojman yapılacağı müjdesini verdi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya yaptıkları ziyarette yayla ve meraların vatandaşların kullanıma açılması konusunu gündeme getirdiklerini ifade eden Kaya, kentin huzuru ve güvenliği için gerekli hassasiyetin gösterileceğini, Hakkari merkez ve Yüksekova'daki kapalı yolların açılmasını talep ettiklerini kaydetti.

Görüşmelerde Hakkari sporunun daha ileri bir noktaya taşınması için spor camiasının taleplerini ilgili makamlara ilettiklerini belirten Kaya, gerekli desteklerin sağlanacağını ifade etti.

Kaya, AFAD Başkanlığı ziyaretinde daha önce Şemdinli, Derecik, Yüksekova, Çukurca ve merkezde meydana gelen sellerde zarar gören çiftçilerin zararlarının karşılanması talep ettiklerini iletti.

Hakkari merkezin su sorunun çözüm için de girişimlerde bulunduklarını bildiren Kaya Berçelan ve Golan kaynaklarının gözden geçirileceğini ve aynı zamanda yeni bir kaynak suyu bulma girişimleri olduğunu söyledi.

Kaya, Cumhurbaşkanlığı Strateji Daire Başkanlığı ile yaptıkları görüşmede Hakkari'deki projelerin desteklenmesi noktasında söz aldıklarını belirtti.

Ticaret Bakanlığı ziyaretinde özelikle Esendere, Üzümlü ve Derecik sınır kapılarındaki sorun ve sıkıntıları gündeme getirdiklerini söyleyen Kaya, sınır kapılarındaki sorunlara kalıcı çözüm bulunacağını ifade etti.

Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı görüşmelerinde okul ve adliye binalarının yapılması için söz aldıklarını bildiren Kaya, kentte okulsuz köy kalmayacağı mesajını verdi.

Hakkari için çeşitli kesimlerden deprem uyarısı yapıldığını anımsatan Kaya, en kısa sürede Hakkari'de bir kentsel dönüşüm yapılacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir il başkanları toplantısında Hakkari'nin alternatif yol sorunun gündeme geldiğini söyleyen Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hakkari'den sorumlu Bakan olan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'e bu sorunun çözümü için direktif verdiğini iletti.

Hakkari'nin alternatif yol sorunu için başlatılan çalışmalar hakkında bilgi veren Kaya, Hakkari - Van arasında bir servis yolunun açıldığını ve yakın dönemde yapılacak çalışmalar ile söz konusu yolun üçüncü alternatif yol olabileceğini kaydetti.

Toplantıya Hakkari Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hakan Taş, cemiyet yönetimi ve Ak Parti Hakkari il yöneticileri ile kentte çalışan basın mensupları katıldı.

1.jpg

2.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.