Yargıdan 'liste dışındaki kanser ilacının parasını SGK ödesin' kararı

Yargıdan 'liste dışındaki kanser ilacının parasını SGK ödesin' kararı

Manisa'da kanser hastası, kullandığı ilacı SGK karşılamayınca mahkemeye başvurdu. Dava sürecinde istinaftan 'kanser ilacının parasını SGK ödesin' kararı çıktı.

Kanser hastalarının kullandığı yüksek fiyatlı ilaçlar için yargıdan kritik bir karar çıktı. Kararla, kanser hastalarının yüzbinlerce lira ilaç parasının önüne geçilmiş olacak.

Yargıdaki karar, çiftçi emeklisi Y.A.'nın başvurusu sonucu çıktı. Y.A. geçen yıl aralık ayında akciğer kanserine yakalandı. İzmir'deki bir özel hastanede tedavi gören Y.A.'ya doktoru pembrolizumab etkin maddeli ilaç verdi. Y.A., en az 6 ay sürecek tedavisi boyunca üç haftada bir 200 miligram kullanması gereken ilacın 100 miligramının o dönemin kuruyla 13 bin 460 TL olduğunu öğrenince, avukatları Mustafa Cem Esen ve Aleyna Özengel aracılığıyla SGK tarafından ödenmesi için başvuru yaptı. Ancak Manisa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Şehzadeler Sosyal Güvenlik Merkezi, bu ilacın bedeli ödenecek ilaçlar listesinde yer almadığını belirterek, başvuruyu geri çevirdi. 

DHA'nın haberine göre, Y.A. bunun üzerine Manisa 3'üncü İş Mahkemesi'nde, ilaç parasının SGK tarafından ödenmesi için tedbir kararı alınmasını için dava açtı. Mahkeme, 24 saat içinde tedbir kararı verdi. Dosya istinaf mahkemesine taşındı. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 10'uncu Hukuk Dairesi, 1 ay önce tedbir kararını onadı. Mahkeme, devletin sosyal güvenlik hakkının sağlanması yönündeki yükümlülüklerini mali olanakları ölçüsünde yerine getirmesi gerektiği zorunluluğunu bu kararında gerekçe gösterdi. Kararda, tedavide kullanılan ilacın maliyetinin yüksek olduğu ve Y.A.'nın yaşamına ya da maddi veya manevi bütünlüğüne yönelik ciddi bir tehlike bulunduğuna dikkat çekildi.

Öte yandan Y.A.’nın, ilacın ücretini SGK’nın karşılaması amacıyla idare mahkemesinde açtığı dava sürüyor.

Y.A.’nın avukatlarından Mustafa Cem Esen, immünoterapi ilaç bedellerinin hasta ve hasta yakınlarınca karşılanmasının güç olduğunu ve bu durumun müvekkillerinin tedavi sürecini aksattığını söyledi. Esen "Bu karar ile hastaların uzun süreli kanser tedavisi boyunca sadece ilaç bedeli olarak yüz binlerce lira ödemesinin önüne geçiliyor" dedi.

Y.A'nın diğer avukatı Aleyna Özengel de kurdaki artış nedeniyle ilacın 100 miligram fiyatının güncel olarak 23 bin TL'nin üzerine çıktığını belirterek, "Bu da 21 günlük kullanım için 46 bin TL'nin üzerinde bir miktara tekabül ediyor. En nihayetinde, ilaç bedellerinin karşılanması anayasa ile koruma altına alınan yaşama hakkının temini noktasında büyük önem arz ediyor. Tüm kanser hastalarının ilaçlarına erişebiliyor olması en büyük temennimiz" yorumunda bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.