'Yanıtımız Vanspor’un atacağı gol gibi olsun'

'Yanıtımız Vanspor’un atacağı gol gibi olsun'

Baydemir, Van'da seçmenleri sandığa gitmeye çağırdı. HDP Sözcüsü, "Getirilmek istenen ülkeye kayyum paketidir. Yanıtımız Vanspor’un, Cizrespor'un atacağı gol gibi olsun" dedi.

HDP referandum çalışmalarına Van mitingiyle devam etti. Sağanak yağmur altında gerçekleştirlen mitingde konuşan HDP sözcüsü Osman Baydemir, bir kez daha sandığa gitme çağrısı yaptı. Vanlılara “Cumhurbaşkanı bütün kabineyi atayacak, rektörleri atayacak, yetmedi belediye başkanları atayacak, yargıyı belirleyecek. Yani bu, ülkeye kayyum paketidir. Yanıtımız Vanspor’un, Cizrespor’un atacağı gol gibi olsun” diye seslenen Baydemir’in mesajları şöyle:

KARDEŞLİK HALAYINI BOZDULAR

 Bu paketle sizin bin bir emekle, güçlükle bedelle inşa etmiş olduğumuz kardeşlik halayını bozdular. Bugün de yüzde 10 olan barajı yüzde 50’ye çıkarmak istiyorlar. Bir Cumhurbaşkanı yüzde 50 ile seçilecek ama bu Cumhurbaşkanı bütün kabineyi atayacak, rektörleri atayacak, yetmedi belediye başkanları atayacak, yargıyı belirleyecek. Yani bu, ülkeye kayyum paketidir.

TEKÇİLİK KULLUKTUR

 Bu paket özü itibariyle tekçiliği dayatan bir pakettir. Oysa ki bu coğrafya çok dillidir, çok kimlikli ve çok inançlıdır. Bu paket çok dilli, çok inançlı, çok kültürlü bir coğrafyaya deli gömleği dikmektir. Bu paket tekçiliktir. Tekçilik kulluktur. Allah dışında hiç kimseye kul olmadık, olmayacağız. Allah’tan başkasına secde etmedik, etmeyeceğiz.

YÜZLERCE EVLADINIZ CEZAEVİNDE

 Bu paket aynı zamanda bir darbe paketidir. Sizler Demirtaşları, Yüksekdağları, Bekir Kayaları seçerek onlara bir güven verdiniz. Milletin iradesiyle gelen ancak seçimle, ancak milletin iradesiyle gider. Ama onlar 15 Temmuz darbesini Allah’ın lütfu olarak gösterip karşı darbeye geçtiler. Belediye başkanlarınız, eş genel başkanlarınız, yüzlerce evladınız cezaevinde. Bu evlatlarınız bu coğrafyada kan dökülmemesi için, savaş olmaması için, anneler gözyaşı dökmesin diye bedenlerini açlık grevine yatırmış durumdalar.

MİRAY BEBEĞİN AHIYLA GİDECEĞİZ

 Bizlere diyorlar ki 2 yıllık yıkım rejimiyle Kürtler taleplerinden, iradelerinden vazgeçti. Size soruyorum; taleplerinizden, dilinizden vazgeçecek misiniz? Sandık başına gittiğimizde Miray Bebe’nin, Taybet Ana’nın ahıyla gideceğiz. 16 Nisan, hesap sorma günüdür. Bütün dünya, Kürt halkı ne diyecek diye merak ediyor.

Belki duymamışlara buradan çıkaracağınız ses, onların duymalarını sağlar. Sizden ricam sandıktaki o mührü o kadar etkili vurun ki, kulakları patlasın.

4 GENÇTEN BİRİ İŞSİZ

 Bu hükümetin emek düşmanlığı var. Neredeyse 14 yıllık iktidarları döneminde işsizlik oranı yüzde 12’ye çıktı. Bugün Türkiye’nin batı yakasında 4 gençten biri işsiz, Van’a baktığımızda, her 5 kişiden biri işsiz. Bugüne kadar en az 20 bin insan iş cinayetlerine kurban gitti. Yetinmediler, 129 bin insanın rızkıyla oynadılar. İnsanların ekmeğiyle oynayanlara 16 Nisan’da bir yanıt verelim. Yanıtımız Vansporla Cizresporun atacağı gol gibi olsun. Hayır olsun.

BÜYÜK BİR KATLİAM YAŞANDI

 Bugün Enfal Anma Günü. Federal Kürdistan Bölgesi’nde büyük bir katliam yaşandı. Çok şükür oradaki direniş, özgürlük ve barışa vesile oldu. Saddam kendi zulmünün kurbanı oldu. Bu aynı zamanda nasihattir. Dünyanın bütün zalimlerinin sonu, diğer zalimler için nasihattir. Nemrut da kendi çağının zalimiydi. Onun da kendi silahları vardı. İnsanları diri diri yakardı. Cizre vahşet bodrumları gibi. Gün geldi Nemrut kendi zulmünün kurbanı oldu. Bu bir derstir. Darısı bu dönemin nemrutlarının başına. İnşallah sizin duanız ve emeğinizle o da gerçekleşecek.

EY BAKAN EFENDİ

 Bizi 4 duvar arasına koymaya çalışanlar, ey bakan efendi; biz sırtımızı önce hakka sonra Van halkına, Kürt hakına, yüreği barış için çarpan bu coğrafyanın bütün halklarına dayıyoruz. Bizler 4 duvar arasındayız, cezaevindeyiz. Onlar faşizmin çukurundalar, faşizmin dört duvarındalar. Biz sizin yüreğinizdeyiz, ama onlar tarihin yıkıntılarında yerlerini alacaklar.

Kaynak:GazeteDuvar

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.