Varank'tan Babacan'a

Varank'tan Babacan'a

Bakan Varank, DEVA Partisi lideri Ali Babacan'ın Erzurum ziyareti sırasında yaptığı açıklamaları hatırlatarak, "İşte mevcut olan hayvan pazarını, mezbahayı bilmeden 'ben Erzurum'a yapacağım' demek aslında siyasetin cahili olmaktır. Biz cahillerle uğraşmay

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Recep Tayyip Erdoğan Uluslararası Fuar Merkezi'ndeki "Doğu Anadolu Evlilik Hazırlıkları ve Mobilya Fuarı"nda yaptığı konuşmada, Erzurum'un gönüllerinde her zaman farklı bir yeri olduğunu söyledi.

Ne zaman ülkenin başı sıkışsa Dadaşların en ön saflarda yer aldığını anlatan Varank, "Bu vatanperverliklerini 93 Harbi'nde Ruslara, Kurtuluş Savaşı'nda tüm dünyaya karşı gösterdiler. 15 Temmuz'da Dadaşların yazdığı destanı unutmadık, unutmayacağız" diye konuştu.

Varank, devletin yanında olan kardeşlerinin yanında bulunmaktan gurur duyduklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Tabii burada bizim yanınızda olmaktan kastımız sadece laftan ibaret değil. Biz şehirlerimize olan sevgimizi, teveccühümüzü lafla değil, eserlerimizle gösteriyoruz. Bakın bugün bu fuara gelmeden önce Erzurum DAP ve KUDAKA Toplu Açılış Töreni ve SOGEP İmza Töreni'ni gerçekleştirdik. Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansımız ve DAP Bölge Kalkınma İdaremiz destekleriyle hayata geçirdiğimiz 18 projenin ki bütçeleri 70 milyon lirayı buluyor, resmi açılışını yaptık. Ayrıca önümüzdeki süreçte Erzurum'a yapacağımız 8,3 milyon lira tutarındaki 3 projenin imzalarını attık. 2002’den bu yana baktığımızda Erzurum'a 50 milyar liranın üzerinde yatırım yaptığımızı görüyoruz."

Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin tüm kadrolarıyla gece gündüz çalışmaya devam etiğini dile getiren Varank, içerisinde bulundukları Recep Tayyip Erdoğan Uluslararası Fuar Merkezi'nin, kente kazandırılan önemli yatırımlardan olduğunu belirtti.

Varank, fuarların adeta pazar yeri niteliği taşıdığını ve özellikle gerçekleştirildiği bölgenin insanına ve firmalarına önemli avantajlar sağladığını kaydederek, "Bu devasa fuar kurulduğu günden bu yana Erzurum’un ekonomisine katkı sağlayacak pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Doğu Anadolu Evlilik Hazırlıkları ve Mobilya Fuarı bu etkinliklerden bir tanesi. Bu fuarda, bir taraftan ticari anlaşmalara imza atılırken diğer taraftan gelin ve damat adayları hayallerindeki ürünlere kavuşmuş olacak" dedi.

'Ülkemizde mobilya sektörü günden güne gelişiyor'

Fuarın bölgeyle sınırlı kalmayacağına inandığını aktaran Varank, şöyle devam etti:

"Süreklilik kazanması halinde hedef kitlesi giderek büyüyecektir ve özellikle yurt dışından da buraya misafirler geleceğine yürekten inanıyorum. Bunu da aslında temenni olarak söylemiyorum, bu bir tespit. Çünkü yurt dışından bu bölgelere de çok ciddi talepler ve ziyaretçiler var. Şunu da çok iyi biliyoruz. Ülkemizdeki mobilya sektörü de günden güne gelişmeye devam ediyor. Üretimle beraber mobilya ihracatında da çok ciddi rekorlar kırıyoruz. 2002 yılında Türkiye'deki mobilya ihracatı sadece 290 milyon dolarken 2021 yılında ihracatımız 6,9 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu yılın ilk 6 ayında 3,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Yıl sonunda bu rakamın 8-9 milyar dolara ulaşmasını öngörüyoruz. Diğer taraftan mobilya sektöründeki ithalatın da üretimimizle beraber düştüğünü görebiliyoruz. Ülkemiz mobilya sektöründe şu anda birinci ligde, bu bizi gerçekten mutlu ediyor ama asıl hedefimiz sadece birinci ligde olmak değil, mobilya sektöründe dünyadaki ilk 3 ülkeden bir tanesi olmak istiyoruz. Bunu yapabilecek kabiliyet ülkemizde var mı, evet var."

Varank, Bakanlık olarak ellerinden geleni yaptıklarına dikkati çekerek, "Yüksek kaliteli tasarım ve üretim kabiliyetlerine sahip bir sektörümüz var, nitelikli işgücümüz... Bu alanda dünyada elde edilecek başarı için önümüzde hiçbir engel yok" diye konuştu.

Erzurumlulara talepleri bulunması durumunda kapılarının her zaman açık olduğunu hatırlatan Varank, kamu özel sektör el ele vererek, bu hedefe kararlı şekilde hep birlikte yürüyeceklerini söyledi.

'Aile toplumun temel taşıdır'

Bakan Varank, fuarın evlilik ve mobilya olmak üzere iki tarafı bulunması dolayısıyla diğer fuarlardan farklı olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu fuar hayırlı bir fuar. Gençlerimizin evlilik öncesi serüvenlerine katkı sağlamayı hedefliyor. Bakınız burada 150’yi aşkın firmamız, 51 stantta bu ürünlerini sergiliyor. Şunu unutmamamız lazım, evlenen gençlerimize yaptığımız her bir destek aslında kendimize yaptığımız yatırım demek. Biliyorsunuz, aile bir toplumun temel taşıdır. Güçlü bir ülke olabilmenin yolu, güçlü aileler inşa etmekten geçer. Özellikle son zamanlarda boşanmaların had safhada olduğu dönemlerden geçiyoruz. Şahsen gençlerimize biraz toleranslı olmalarını tavsiye ediyorum. Evlilik kolay bir süreç değil, iyi ve kötü günler var. Kötü günler paylaşıldıkça azalır, iyi günler de paylaşıldıkça çoğalır. Onun için birbirimize saygı göstererek, biraz da sabır göstererek, bu manada karşılıklı anlayış göstererek biz bu ülkede evlilikleri çok daha uzun süreli yaşatmamız lazım. Bu şartlara ve tavsiyelere dikkat edersek Türkiye'deki evlilikler çok daha uzun ömürlü olacaktır."

'Bu sözün arkasında gerçekten büyük manalar, önemli temel var'

Evliliğin meyvesi olan evlatlarla evliliklerin taçlanacağını aktaran Varank, şunları kaydetti:

"Bu manada Sayın Cumhurbaşkanımızın üç çocuk tavsiyesi var. Cumhurbaşkanımızın söylediğinde aslında çok önemli hususlar var. Bunu sürekli eleştirenlere aldırış etmeyin. Bu sözün arkasında gerçekten büyük manalar, önemli temel var, bu laf olsun diye söylenmiş söz değil. Devletlerin refahında genç nüfus önemli rol oynuyor. Genç popülasyonu 1970’lerden bu yana dünyada inanılmaz bir düşüş içerisinde. Batı ülkelerinde bu çok daha yüksek oranlarda. Japonya’da bu oran yüzde 12, İtalya’da yüzde 12.9, Almanya’da yüzde 13.7. Şimdi bu ülkeler fellik fellik iş gücü arıyor, genç nüfusa çok ciddi ihtiyaçları var. Biz şu anda bu noktada yüzde 23 ile hamdolsun iyi denilebilecek pozisyondayız. Dinamik bir işgücümüz var. İnşallah, aile kavramının manasının içinin boşaltılmasına izin vermeden bu oranları korumaya devam edeceğiz. Böylelikle büyük ve güçlü Türkiye’ye giden yolun taşlarını, bir adım ilerisini düşünerek sağlam şekilde döşemiş olacağız."

Bakan Varank, bugünden itibaren üç gün boyunca Erzurum'da Gökyüzü Gözlem Şenliği yaptıklarını anımsattı.

Ülkenin dört bir tarafında düzenledikleri bu şenliğe büyük bir ilginin olduğunu ifade eden Varank, bu vesileyle de ülkedeki uzay meraklılarının sayısının katlanarak arttığını gördüklerini, Diyarbakır'da 6 bin, Van'da 10 bin ziyaretçiyle etkinlik düzenlediklerini ve bu sayının Erzurum'da katlanarak tırmanmasını öngördüklerini belirtti.

'Çocuklarımız, geleceğin çok başarılı havacılık uzmanları olacak'

Tüm aileleri, gençleri, vatandaşları Erzurum'un zirvesindeki etkinliğe davet eden Varank, şöyle konuştu:

"Burada çocuklarınızla, genç kardeşlerimiz hem eğlenecekler hem de bilimle, teknolojiyle uzayla, havacılıkla dolu dolu saatler geçirecekler. Burada bu tecrübeyi edinen çocuklarımız, geleceğin çok başarılı mühendisleri, havacılık uzmanları olacak. Belki astronotlarımız bu çocuklarımızın arasında çıkacak. Yeter ki biz buna inanalım. Yeter ki biz bu çocuklarımıza yatırım yapmaya devam edelim. Görelim o çocuklarımız neyi başarıyor. İnşallah bu etkinlikle beraber fuarımızın da hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."

Doğu Anadolu Evlilik Hazırlıkları ve Mobilya Fuarı'ndan dolayı emeği geçenleri kutlayan Bakan Varank, fuar alanını da Erzurum'a kazandırdığı için Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'e teşekkür etti.

Bakan Varank, şöyle devam etti:

"Emin olun bu işleri yapmak kolay değil. Bu işleri ısrarla görmek istemeyenler var. İşte yakın zamanda bu şehri kim ziyaret etti. Geçmişte bizim partimizle beraber hareket eden Ali Babacan. Kendi partisinin lideri olarak yakın zamanda bu şehir ziyaret etti. Sabah Büyükşehir Belediye Başkanımız bana söyledi. Geldiğinde ne demiş, ben o ifadeleri çok ilginç buldum. 'Biz bilmeden oturduğu yerden hayal satanlardan değiliz. Bizim arkamızda kapı gibi başarılar var.' Ardından şunu söylemiş, 'Erzurum tarım ve hayvancılıkta çok önemli bir şehir, onun için biz Erzurum'a çok büyük bir hayvan pazarı kazandıracağız. Bir de mezbaha kazandıracak. Bunun yanında et ve süt entegre tesisleri kazandıracağız.' Hem hayal satmaktan bahsediyor hem de bu şehirde bunların şu anda var olduğundan haberi yok. İşte biz böyle siyaset yapmayacağız. Biz bu şehrin neye ihtiyacı olduğunu bilerek bu yatırımları yaptık."

Recep Tayyip Erdoğan Uluslararası Fuar Merkezi'nin hem canlılık hem de kentin ticaretine katkı sağladığını söyleyen Varank, "İşte mevcut olan hayvan pazarını, mezbahayı bilmeden 'ben Erzurum'a yapacağım' demek aslında siyasetin cahili olmaktır. Biz cahillerle uğraşmayacağız. Biz şehirlerimize odaklanacağız, Erzurumlu vatandaşlarımıza odaklanacağız. Şehirlerin neye ihtiyacı varsa o yatırımları inşallah bu şehirlerle buluşturmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Bakan Varank ve beraberindekiler, fuar alanını gezerek üretici ve vatandaşlarla sohbet etti.

Programa, Erzurum Valisi Okay Memiş, AK Parti Erzurum milletvekilleri Recep Akdağ, Selami Altınok ve Zehra Taşkesenlioğlu Ban, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri, AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz, İl Emniyet Müdürü Levent Tuncer, İl Jandarma Komutanı Albay İlker Şimşek, ilçe belediye başkanları ve kurum müdürleri katıldı.

Bakan Varank, Erzurum programı kapsamında, Palandöken Belediyesince Maksut Efendi Mahallesi'nde Üreten Kadınlar Projesi kapsamında Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) desteğiyle yapılan Süt Ürünleri Üretim Tesisi, Doğu Anadolu Canlı Hayvan Pazarı, AK Parti İl Başkanlığı, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliğini de ziyaret etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.