Ormanın katledilmesine izin vermeyen orman işletme şefi görevden alındı

Ormanın katledilmesine izin vermeyen orman işletme şefi görevden alındı

Antep'te orman işletme şefi olarak görev yapan Ümran Pınar, Islahiye Belediyesi’nin taşocağını kaçak çalıştırdığını, ormanı katlettiğini tespit etti. Suç duyurusunda bulunan Pınar, görevden alındı.

Antep’in Islahiye ilçesine orman işletme şefi olarak atanan Ümran Pınar, göreve gelir gelmez Sayıştay raporlarında geçen maden ocakları ile ilgili denetime başladı.

Cumhuriyet yazarı Tuncay Mollaveisoğlu bugünkü yazısında aktardığına göre, orman bölge müdürlüğünden kiralanan taş ve kum ocaklarında limit aşımı yapılıyor ve bu vahşi üretim orman örtüsüne büyük zarar veriyordu.

Ümran Pınar, orman muhafaza memurlarına AK Partili Islahiye Belediyesi’nin işlettiği taşocağında ölçüm yapılması talimatını verdi. Ancak memurlar zabıt tutmak yerine Pınar’ı belediye başkanına şikâyet etti.

Mollaveisoğlu, yazısında süreci şöyle anlattı:

"Pınar, memurları harekete geçiremeyince uzman bir ekiple denetimi kendisi yaptı. Sonucunda, Sayıştay raporlarının ötesinde bir skandalla karşılaştı. Islahiye Belediyesi’nin taş ve kum ocağında büyük aşımla ormanı tahrip etmesinin yanı sıra bu üretimi hiçbir izne ve ruhsata bağlı olmadan yaptığı ortaya çıktı.

Pınar, savcılığa suç duyurusu yapmak üzere harekete geçince Islahiye Belediye Başkanı Kemal Vural kendisini makamına çağırıyor. Sonrasını Pınar’ın suç duyurusundan aktarayım;

“Başkanın odasına gittiğimizde Islahiye kaymakamı da oradaydı. Onun da bana taşocağı ile uğraşmamam için telkinleri olmuştu. Başkan ‘Kamu yararı var, ben orayı karayollarından protokolle aldım’ dedi. Kendisine böyle bir yetkisinin olmadığını söyledim. Bölge müdür yardımcımız da yanımızdaydı. Sahayı boşaltmaları gerektiğini, yapılanın suç olduğunu başkana söyleyince, Başkan Vural; Şamil Tayyar’ı (AKP eski milletvekili) arayacağını; ‘beni hop oturtup hop kaldıracağını’ söyledi.”

Ümran Pınar, belediye başkanı sahayı terk etmeyince sırası ile tüm yetkili makamları aradı. Ancak destek bulamadı. Tersine, Orman bölge Müdürü Mustafa Koç ve işletme müdürü Veli Topçu hızla bölgeye gelerek Pınar’ı işlem yapmaması için “ikna” etmeye çalıştı.

AKP’li Islahiye Belediye Başkanı, kaymakam, bölge müdürü, işletme müdürü ve muhafaza memurlarının Pınar’ın görevini yapmaması için verdikleri toplu mücadele “başarı” ile sonuçlandı!

Mesleğinde derecelerle yükselen 40 yaşındaki kadın Orman İşletme Şefi Ümran Pınar, müdürü Veli Topçu’nun yazılı emri ile görevinden alındı!

Ruhsatsız işletilen taşocağından kimlerin çıkar sağladığı, denetim dışı yapılan üretimin belediye dışında alıcılarının olup olmadığı da bir sır...

Sayıştay raporunun gereğini yapan, devletin ormanını koruyan, yasadışı işlemlere göz yummayıp üzerine giden Ümran Pınar, Orman Bakanlığı’nın ilgisini ve adaletin kendisini göstermesini bekliyor. "

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.