Kurtulmuş: PYD sağdan say 3-5 bin, soldan say 3-5 bin kişi

Kurtulmuş: PYD sağdan say 3-5 bin, soldan say 3-5 bin kişi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: ABD'nin destek verdiği terör gruplarıyla ilişkilerini gözden geçireceğini ümit ediyoruz.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ABD’nin PYD’ye silah yardımının “Kabul edilemez” olduğunu belirterek “DEAŞ ne kadar tehlikeli bir terör örgütüyse, PKK’nın ve PYD’nin de aynı şekilde tehlikeli bir terör örgütü olduğunun altını çiziyoruz” dedi.

2. Dünya Teknoloji, İnovasyon ve Girişimcilik Konferansı’na katılan Başbakan YardımcısıNuman Kurtulmuş, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Kurtulmuş, PYDkonusunda ABD’ye uyarıda bulunarak “PYD’yi Rakka’ya sürerseniz, orada ortaya çıkacak insani sorunları ve büyük kargaşaları nasıl önleyeceksiniz ve bunun vebalini nasıl vereceksiniz?” dedi.

‘TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ YAPIN’

ABD’nin silah yardımı konusunda açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, “Nasıl Suriye’nin, Irak’ın toprak bütünlüğünü savunuyorsak, Suriye ve Irak’taki bütün terör örgütlerinin tasfiye edilmesini de savunuyoruz. Bu anlamda bizim için DEAŞ ne kadar tehlikeli bir terör örgütüyse, PKK’nın ve PYD’nin de aynı şekilde tehlikeli bir terör örgütü olduğunun altını çiziyoruz. Eğer Amerika Birleşik Devletleri ve diğer müttefiklerimiz bu bölgede bir barış arayışı içindelerse, sağdan say 3-5 bin kişi, soldan say 3-5 bin kişilik bir terör örgütüyle iş birliği yapmak değil, bölgenin tek ekonomik ve siyasi istikrar sahibi ülkesi olan Türkiye ile iş birliği yapmanın kendi milli menfaatleri bakımından da en akılcı olduğunu ifade ediyoruz” diye konuştu.

‘RAKKA’DA KARGAŞAYI NASIL ÖNLEYECEKSİNİZ?’

Türkiye’nin düşmanı olan gruplara silah verilmesinin kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyleyen Kurtulmuş şunları söyledi: “Bizim müttefikimiz, 1952’den beri NATO çerçevesinde işbirliği içinde olduğumuz, lafa geldiği zaman “Türkiye, NATO’nun güney sınırındaki ülkedir, müttefikimizdir” diyenlerin, Türkiye’nin düşmanı olan silahlı gruplara silah vermesini asla kabul etmemiz mümkün değildir. Bu çerçevede bu Türkiye’nin kabul edeceği bir durum olmadığı gibi bölge barışına da hizmet edecek bir durum değildir. Yani diyelim ki Rakka’dan DEAŞ’ı attınız, çıkardınız, yüzde 100’ü Arap olan Rakka’da etnik temizlik yapmak üzere hazır bekleyen bir PYD’yi o Rakka’ya sürerseniz, orada ortaya çıkacak insani sorunları ve büyük kargaşaları nasıl önleyeceksiniz ve bunun vebalini nasıl vereceksiniz? ABD’nin ittifak içerisinde olduğu, en azından destek verdiği bu terör gruplarıyla olan ilişkilerini gözden geçireceğini ümit ediyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.