Kılıçdaroğlu: 80 milyon bir kişiye emanet edilir mi?

Kılıçdaroğlu: 80 milyon bir kişiye emanet edilir mi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Başbakan Binali Yıldırım'a çağrı yaptı, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusunda referandum yapılması gerektiğini savundu. Kılıçdaroğlu "80 milyon bir kişiye emanet edilir mi?" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu’nun gündeminde referandum süreci vardı.

CHP’li lider, “”Hayır dersek ne olacak; Türkiye rahat bir nefes alacak, kavga olmayacak. Hayır çıkarsa Cumhurbaşkanı görev süresi dolana kadar devam edecek. Milletin oyuyla gelmişse meşruiyet tartışması olmaz. Başbakan yerinde kalacak. Biz aslında Binali Bey için çalışıyoruz. Bakanlar görevinde kalacak” dedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının satır başları şöyle:

CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. CHP liderinin konuşmasının satırbaşları şöyle:

TOPLUM AYRIŞIR

 Bir anayasa değişikliği yapılıyor toplum ikiye bölündü, neden? Ama o anayasa değişikliği toplumun yarısını düşman, yarısını dost ilan ederse, toplum ayrışır. Buna kimsenin hakkı yok. İstiyoruz ki, oturalım birlikte oturalım, tartışalım, daha güzelini bulalım. Bölünmeyelim; doğusu da batısı da, güneyi de kuzeyi de, kadını da erkeği de bizim.

YILDIRIM’A ÇAĞRI YAPIYORUM

 Ekonomiye bakıyoruz, pek parlak tablo yok. 6,5 milyon evladımız işsiz. Bir annenin en temel sorunu bu. 15 yıldır sürekli iktidarlar. 15 yıldır istikrardan bahsederler. Anneler, oğlum niye işsiz diye sorun. Yüzde 8 zam yapıldı ücretlere. Ulaştırmada zam yüzde 17,96, sağlık 12,53, eğitimde yüzde 9,33. Asgari ücretle verdiğinizi kaşıkla verip kepçeyle alıyorsunuz. Sicil affı getirdiler. 14 milyon esnaf perişan. Asgari ücretin altında çalışan Suriyeliler var mı, var. Benim çocuklarıma iş kapısını kapatırken onlara açan düzen hakça bir düzen midir? ‘Suriyelilere vatandaşlık vereceğiz’ diyorlar. Her konuda ‘Milletin iradesine güveniyoruz’ diyorsunuz, gel beraber referanduma gidelim, milletimize soralım. Bu konuda hiç konuşmuyorlar. Sayın Binali Yıldırım çok açık ve net çağrı yapıyorum; parlamentoda her türlü desteği vermeye hazırız, milletimize soralım.

İZİN VERİLMEMESİNE TEPKİ GÖSTERDİK

İki sayın bakan Almanya’da konuşma yapacak. Evet gitmeli, konuşma yapmalı. Ama iki bakana izin verilmemesi, hem iktidar, hem bizim tarafımızdan tepkiyle karşılandı. Bir konuyu eleştiriyorsanız önce kendinize bakmanız lazım. Siyaset çifte standartı kaldırmaz. Toplumsal barışımız konusunda da düşünmenizi isterim. Şehitler geldiğinde ağlayan, yüreği yanan sizsiniz. Ama şehitler, gaziler arasında bile ayrım yaptılar. Devleti devlet yapan adalettir, haktır, hukuktur. Bu ülkede adalet, hukuk, hak var mı? Yemin ediyorum yok. OHAL kararnameleri yayınlıyorlar. Binlerce üniversite hocasını attılar. 150’ye yakın gazeteci hapiste. Binlerce vatandaşımızın can ve mal güvenliği yok.

YILDIRIM’A TEŞEKKÜR EDERİM

Birileri bizim sınırlarımız çizmedi, demokrasimizi kendimiz kurduk. Hiçbir zaman bir kişi karar vermedi. Erzurum, Amasya, Sivas kongreleri… Bütün bunlar ortak aklın ürünü. O nedenle bu anayasa değişikliğine hayır diyoruz. Bir kişiye her türlü yetki verilmez. Uçakta iki kaptan olur, otobüste iki kaptan olur. Şimdi biz 80 milyonu bir kişiye emanet ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’na, Sayın Yıldırım’a teşekkür ediyorum, ‘tek adam’ dedikleri için.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.