HDP'nin yeni eş genel başkanı belli oldu

HDP'nin yeni eş genel başkanı belli oldu

HDP'nin 3. olağanüstü kongresi yapıldı, Serpil Kemalbay ve Selahattin Demirtaş eş genel başkanlık görevlerine getirildi .

Halkların Demokratik Partisi, 3. Olağanüstü Kongresi’ni yaptı. HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ’ın parti üyeliğinin düşürülmesinin ardından zorunlu yapılan kongrede Yüksekdağ yerine yeni eşbaşkan seçildi. 284 delegenin katıldığı kongrede HDP eşbaşkanlıklarına Serpil Kemalbay ve Selahattin Demirtaş getirildi.

HDP Kadın Meclisi’nin kararına göre yeni eş başkan adayı MYK üyesi ve Çalışma Yaşamı ve Emekten Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Serpil Kemalbay olmuştu.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

HDP’nin 3. Olağanüstü Kongresi izleyicisiz olarak Dünya Ticaret Merkezi’nde yapıldı. HDP Genel Merkezi’ne 100 metre uzaklıktaki salon çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Katılımcılar iki kez aramadan geçirilerek salona alındı.

YÜKSEKDAĞ’DAN MESAJ: YÜREK FERAHLIĞI İLE DEVREDİYORUM

Kongre tutuklu eş başkanların mesajlarının okunmasıyla başladı. Milletvekilliği ve parti üyeliği düşürülen Figen Yüksekdağ’ın mesajını Serpil Kemalbay okudu. Yüksekdağ mesajında, “Referandumdaki sonuçla Saray veto edildi. Partimiz ağır kayıplara rağmen belirleyici güç olduğunu gösterdi. Değişim yenilenme bizim omuzlarımızda. Referandum sonucu ortak paydaların başarısını gösterdi. Bu yeni ortak paydaların bulunmasının da çağrısıdır. OHAL, KHK, savaş rejimine karşı ortak duruş sergilemek gerek. Bunu yapmamak halka kulak kapatmak demek. Hayır mücadelesinde 2. aşamaya gelindi. Özgürlükçü, demokratik bir anayasa da bu mücadelede ortaya çıkacaktır. Bizlere düşen bu gelişmeyi ileriye sıçratmaktır.”

Figen Yüksekdağ, kendi milletvekilliği ve parti üyeliğinin düşürülmesi nedeniyle toplanan kongreyle ilgili mesajında şunları ifade etti: “Milletvekilliği ve parti üyeliğim gasp edilerek düşürülmesi nedeniyle yasal bir devretme olabilir ama partiye barış özgürlük davasında görevim devam edecek. Yürek ferahlığı ile eş başkanlığı devrediyorum.”

Yüksekdağ’ın mesajı okunduktan sonra “Figen Yüksekdağ irademizdir” sloganları atıldı. Yüksekdağ ayrıca KHK ile ihraç edilen ve 73 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile çocuğunun kemiklerini alabilmek için 85 gündür açlık grevinde olan Kemal Gün’e destek mesajı yolladı. Yüksekdağ’ın mesajından sonra konuşan parti sözcüsü Osman Baydemir, “Figen Yüksekdağ bizim için hâlâ HDP’nin onurlu, devrimci eşbaşkanıdır. Zorlu bir dönemde birlikte çalıştığımız, yoldaşıma selam gönderiyorum” dedi.

PM’DE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

HDP Kongresi’nde 100 asil ve 50 yedek üyeden oluşan Parti Meclisi’nde de değişiklik yapıldı. Parti Meclisi’nin yaklaşık 3’te 1’i değişti. PM’ye yeni giren isimler şunlar oldu:
Adalet Aydın Sözkesen, Alaattin Zuğurli, Aydın Erdoğan, Aylin Hacaloğlu, Ayşe Acar Başaran, Azad Barış, Bahar Taş, Bedia Akkaya, Betül Ünsal, Cahit Kırkkazak Cevdet Konak, Cihan Erdal, Dirayet Taşdemir, Elif Bulut, Hüseyin Gözen, Leman Kiraz, Mahmut Akbaş, Mehmet Hüsamettin Yürek, Mehmet Nuri Güneş, Mehmet Salih Yıldız, Meral Danış Beştaş, Müşerref Geçer, Perihan Ağaoğlu, Selahattin Aslan, Sema Uçar, Semra Demir, Sevtap Akdağ, Yağmur Yurtsever, Yılmaz Yücel, Zahide Besi, Zarife Atik, Zeynep Boğa, Zeynep Nilgün Salmaner.

son1.jpg

Serpil Kemalbay kimdir?

HDP'nin yeni Eş Genel Başkanı seçilen Serpil Kemalbay, sendika ve kadın alanında yürüttüğü çalışmalarla tanınan bir siyasetçi.

HDP’nin bugün yapılan kongresinde eşbaşkan seçilen Serpil Kemalbay daha önce Eşbaşkan Yardımcılığı görevindeydi.

Tam adı ile ‘Serpil Kemalbay Pekgözegü’, Kars Ardahan doğumlu. İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olan Kemalbay, HDP bileşenlerinden Sosyalist Dayanışma Platformu içinde yer aldı. 1997 yılında Dayanışma Evleri’nin kurucuları arasında yer alan Kemalbay daha sonra sendikaya dönüşecek İMECE Kadın Dayanışma Derneği’nin kuruluşunda görev yaptı. Kemalbay 2007’de güvencesiz işçilerin örgütlenmesi ve hakları için çalışan BATİS’in (Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası) İstanbul ve Trakya’da kurulması için de çalıştı. Sendikalarda işgüvenliği ve işçi sağlığı üzerine, özellikle kadın işçilerin hakları konusunda danışmanlık yaptı. Kemalbay, 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin İstanbul 1. bölge milletvekili adayı oldu. Kemalbay HDP MYK’da Çalışma Yaşamı, Emek ve Sendikal İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

serpilkemalbay.jpg

Kaynak:GazeteDuvar

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.