Gözaltındaki 21 gazeteci için imza kampanyası başlatıldı

Gözaltındaki 21 gazeteci için imza kampanyası başlatıldı

8 Haziran'da Diyarbakır'da gözaltına alınan gazetecilerin gözaltı süresi sekiz güne uzatıldı, birçok gazeteci ve meslek örgütünün destek verdiği bir imza kampanyası başlatıldı,

İmza kampanyasında muhalefete destek, yargıya evrensel hukuk ölçülerine göre hareket etme, uluslararası hak kuruluşlarına da dayanışma için harekete geçmeleri yönünde çağrı yapıldı.

Gözaltıları kınayarak başlayan imza metninde, Türkiye'de muhalefet başta olmak üzere herkese çağrı yapıldı.

"Hukuk, adalet, eşitlik, özgürlük, demokrasi iddiası olan ve geleceğin Türkiye’sine hazırlık yapma niyetinde olan başta muhalefet olmak üzere ayrımsız bir şekilde gözaltındaki gazetecilerle dayanışmaya ve iktidar şiddetinin karşısında tavır almaya davet ediyoruz."

İmza kampanyasında yargı mensuplarına hiraben yapılan çağrıda şu sözlere yer verildi:

"Yargı mensuplarını da iktidarın hukuksuzluklarına, zorbalıklarına alet olmamalarını, basın ve ifade özgürlüğü için evrensel hukuk ölçüleri içinde hareket etmelerini ve gözaltında tutulan gazetecileri biran önce serbest bırakmaya çağırıyoruz."İmza metninin devamında uluslararası basın kuruluşlarına, gazetecilere, hak örgütleri ve savunucularına yapılan çağrıdaysa, Türkiye'de basın özgürlüğünün gelişimi için dayanışmaya ve gazetecilerin uğradıkları baskılara karşı harekete geçmeleri istendi.

"Basın ve ifade özgürlüğüne vurulan kelepçe, Meclis’te hazırlığı yapılan yeni sansür yasasıyla perçinlenmek istenirken; Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen bir soruşturma gerekçesiyle Kürt gazetecilerin gözaltına alınması; basın özgürlüğüne darbedir. Biz, meslektaşlarımıza tanığız. Büyük bir özveriyle halkların haber alma hakkı için çalışan özgür basın geleneği açısından bu baskı ve yıldırma politikaları tanıdık olsa da, bu operasyonlara ve yıldırma politikalarına alışmayacağız. Gözaltında tutulan Kürt gazeteciler hemen serbest bırakılsın! Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, JINNEWS Müdürü Safiye Alagaş, JINNEWS editörü Gülşen Koçuk, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç, Xwebûn Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, Ömer Çelik, Suat Doğuhan, Ramazan Geciken, Esmer Tunç, Neşe Toprak, Zeynel Abidin Bulut, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Şahin, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Remziye Temel, Mehmet Yalçın, Abdurrahman Öncü, Lezgin Akdeniz, Kadir Bayram ve Feynaz Koçuk serbest bırakılsın!"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.