Erdoğan'dan TÜSİAD'a OHAL cevabı

Erdoğan'dan TÜSİAD'a OHAL cevabı

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, "10 aydır bir daha uzatılmayacağını umduğumuz OHAL döneminde yaşıyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "OHAL konusundaki endişelerinizi anlamıyorum. her şey huzura kavuşmadan OHAL'i kaldıramayız" diye konuştu.

TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği) Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı düzenliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılığı toplantıda açılış konuşmasını, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan yaptı. Özilhan konuşmasında “OHAL’in kaldırılmasının önemine vurgu yapmak istiyorum” dedi.

“Terörle mücadele”konusunda hükümetin bütün adımlarını desteklediklerini söyleyen Özilhan, yeni bir açılım sürecinin umut olabileceğini belirtti.

‘ORTADOĞU’YA BAKINCA LAİKLİĞİN ÖNEMİNİ ANLIYORUZ’

Özilhan’dan sonra TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, kürsüye geldi. Bilecik, “Ortadoğu’ya bakınca laikliğin önemini anlıyoruz” şeklinde konuştu.

OHAL’in daha fazla uzatılmamasını umut ettiklerini dile getiren Bilecik, “10 aydır bir daha uzatılmayacağını umduğumuz OHAL döneminde yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD ile ilişkilere de değinen Bilecik, “Sayın Cumhurbaşkanımız ABD Başkanı Donald Trump ile yapmış olduğunuz verimli bir görüşme gerçekleştirdiniz. İlişkilerin olması gereken düzeye gelmesini umuyoruz” dedi.

‘AVRUPA BİRLİĞİ ÖNCELİKLİ MİLLİ MENFAAT’

“Artık seçim ortamının geride bırakılmasını umuyoruz” diyen Bilecik, Avrupa Birliği’nin, “öncelikli milli menfaat” olduğunu savundu. Gümrük Birliği’nin güncellenmesi gerektiğini belirtti.

‘ÖZEL SEKTÖRÜN ÖNÜNÜ AÇIYORUZ’

Bilecik’in ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasına başladı. Erdoğan, “Özel sektörün lokomotifliğini çok önemsiyoruz. Devleti düzenleyici ve denetleyici rolünün sınırları içinde tutarak özel sektörün önünü açıyoruz” dedi

2008 krizi için “teğet geçecek” dediğini hatırlatan Erdoğan, “O dönem bu sözümle dalga geçmişlerdi. Nitekim aynen dediğim gibi de oldu. 2008 krizine direnen Türkiye, 2013’ten itibaren başlayan bir dizi saldırı karşısında mücadele yürütmek zorunda kaldı. İçeride 35 yıldır terörle, dışarıda da Suriye savaşı ile mücadele ettik” diye konuştu.

‘İŞSİZLİKTEKİ ARTIŞ ÜZÜNTÜ VERİCİ’

16 Nisan referandumunun ardından yurt dışında pazarlar aradıklarını aktaran Erdoğan, “Kuveyt’te 4,5 milyar dolarlık havalimanının temel atma törenini attık. Rusya, Çin, ABD seyahatimiz oldu” ifadelerini kullandı.

İşsizlikteki yükselişe değinen Erdoğan, “İşsizlikteki artış son dönemin en üzüntü verici gelişmesi oldu. İstihdam seferberliği kapsamında pek çok kurum sözler verdi. İlk fırsatta 81 ilin valisiyle yüz yüze görüşüp bu sözlerin ne kadarının yerine getirildiğini teker teker soracağım” diye konuştu. Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

‘GÜMRÜK BİRLİĞİ’Nİ GÜÇLENDİRECEĞİZ’

“Ekonominin küreselleşmesi ve buna uygun hukuki altyapının kurulması mecburiyetini getiriyor. Gümrük Birliği’nin yenilenmesiyle bununla ilgili gelişmeler olumlu bir şekilde seyrediyor. Gümrük Birliği’ni güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz.”

‘ONURUMUZLA OYNANMASINA MÜSAADE ETMEYİZ’

“Avrupa Birliği kapısını açmış da Türkiye içeri mi girmemiş? 54 yıldır bu ülkeyi kapısında sürüm sürüm süründüren bir Avrupa Birliği var. Türkiye’nin günahı ne de almıyorsunuz? Hiçbirisi bizden daha iyi değil ama alıyorlar. Yunanistan’ın 400 milyar euro borcu var. Ama el bebek, gül bebek her türlü desteği vererek ayakta tutmaya çalışıyorlar. Bu gerçekleri lütfen görelim. Bizim bir onurumuz var. Bununla oynanmasına müsaade edemeyiz. Bunlara yalvarıp ne olur bizi içeri alın mı diyeceğiz?”

‘FRANSA DIŞİŞLERİ BAKANI ‘SİZİ ALMAYACAKLAR’ DEDİ’

“Fransa’nın bir dışişleri bakanı, adını açıklamayayım, ‘Boşuna çabalıyorsunuz sizi almayacaklar’ dedi. ‘Niye’ dedim, gerekçeleri açıkladı. Biz bazı şeyleri biliyoruz ama buna rağmen biz AB Bakanlığı’nı da kurduk. Elimizden gelen gayretleri gösteriyoruz. En son konseyin aldığı karar. Bu kararı alıyorsun da ne olacak? Bu kararı Rusya için de aldın. Bu mantıkla bir yere varmak mümkün değil. Cumhurbaşkanı’na Almanya’da, Belçika’da her türlü saldırı yapılacak. Dışişleri Bakanıma uçuş izni verilmeyecek, biz hala ne olur bizi alın… Kusura bakmayın sizler ekonominin içinde bir güçsünüz. Sizleri kapınızda bekleten muhatabınızla bir yere kadar konuşursunuz. Ben bu milletin şerefini ayaklar altına aldırtmam. Her türlü görüşmeleri yapıyoruz. AB yetkilileri olumlu yaklaşımlarını sürdürmedikleri takdirde tabii ki başımızın çaresine bakacağız.”

ERDOĞAN’DAN OHAL CEVABI

“OHAL konusundaki endişelerinizi anlamıyorum. OHAL bugüne kadar işadamlarımızın, sanayicilerimizin neyini engelledi? Türkiye’deki OHAL işlerin daha iyi işleyebilmesi için ilan edildi. Fransa 1,5 yıl OHAL ilan etti. Fransa’da 10-15 terörist için bunu yaptı. Bizim ülkemizi yıkmaya çalıştırlar. 248 tane şehidimiz var, kalkıp OHAL’i mi kaldıracağız? Kusura bakmayın, her şey huzura kavuşmadan OHAL’i kaldıramayız.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.