Erdoğan: İşçi ücretlerinde çok ciddi iyileştirmeler yaptık

Erdoğan: İşçi ücretlerinde çok ciddi iyileştirmeler yaptık

Ekonomide işlerin yolunda olduğu mesajını veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Hem işçilerin hem de memurların ücretlerinde oldukça tatminkar artışlar yaptık" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de 'İşçilerle Buluşma' programına katılarak, bir konuşma yaptı. Erdoğan konuşmasında, ekonomiye ilişkin mesajlar verdi ve "Büyük ve güçlü Türkiye silüeti ufukta gözükmüştür" dedi...

Erdoğan'ın konuşması özetle şöyle:

HAYAT KALİTESİNİ VE GELİRLERİ YÜKSELTTİK: İnsanımızın hayat kalitesini ve gelirlerini yükselterek, refah seviyesi artırmak için mücadele ettik. 2023 hedeflerimizle Türkiye'yi her alanda olduğu gibi çalışanlarımızın gelir seviyesinde en üst sıralara çıkarmayı planladık. Son yıllarda ardı ardına yaşadığımız darbe, ekonomik saldırılar, salgın musibeti ve afetler sebebiyle biraz gecikmiş olsak da bu hedefimize sıkı sıkıya bağlıyız.

EKONOMİDE POZİTİF YÜKSELİŞ VAR: Son dönemde sanayi üretiminde, ihracatta, istihdamda ve büyümede hızlı bir yükselişle salgın öncesi dönemin üzerine çıktık. Turizm başta olmak üzere hizmetler sektöründe hızlı bir toparlanma yaşanıyor. Göstergeler ekonomideki pozitif yükselişin artarak süreceğine işaret ediyor.

İŞÇİ ÜCRETLERİNDE ÇOK CİDDİ İYİLEŞTİRMELER YAPTIK: Tüm bu olumlu gelişmeler sayesinde hem işçilerimizin hem memurlarımızın toplu sözleşmelerinde oldukça tatminkar artışlar yapmaya özellikle kavuşma imkanı sağladık. Geçtiğimiz ay imzalanan Kamu İşçileri Toplu Sözleşme İş sözleşmesiyle 700 bin kamu işçimizin ücretlerinde çok ciddi iyileştirmeler yaptık. Asgari ücret ile 4 bin lira arasında ücret alan işçilerimize seyyanen 500 TL zam yaptık. Tüm işçilerimizin ücretlerinde ortalama yüzde 25 artış gerçekleşti. Sosyal yardımlar ilave tediye ikramiyeleri gibi ödemelerle aylık giyinik ücret tutarı 9 bin lirayı aşmıştır. Memurlarımız maaşlarında yüzde 31'i geçen oranlarda artış yapıldı. Emeklilerimizin bayram ikramiyelerinde de artışa gittik. Her kesimi gözeten uygulamalar geliştirdik, kapsamlı sosyal destek programlarımızla her vatandaşımızı koruyup kolladık. Bu ülkenin kazancından 84 milyonun tamamının faydalanmasını temin etmeyeceksek bunca gayret, mücadeleye, bunca kavgaya ne gerek var. Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi haline getireceğiz derken işçisinden, memuruna esnafından emeklisine herkes için söylüyoruz. Büyük ve güçlü Türkiye silueti ufukta gözükmüştür.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.