Erdoğan: Esad'ın attığı adım, ilk cevabını buldu

Erdoğan: Esad'ın attığı adım, ilk cevabını buldu

Adana'da STK temsilcilerine hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erodğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı İdlib'de düzenlendiği iddia edilen kimyasal saldırı konusunda sorumlu tuttuğunu yineledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin İdlib'e yönelik saldırıların gerçekleştirildiği hava üssüne yönelik operasyonuna ilişkin," Akdeniz'deki Amerikan savaş gemilerinden atılan füzelerle Suriye'nin bu hava üssü vuruldu. Esed rejiminin bu hava üssü kimyasal ve konvensiyonel silahlarla işlediği savaş suçlarına karşı atılmış somut bir adım olarak bunu olumlu bulduğumuzu buradan Hatay'dan ifade etmek istiyorum. Ben bunu da yeterli görmüyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hatay'da toplu açılış töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:" Bugün imkan bulursam Kimyasal silah saldırısında yaralananları hastanede ziyaret edip geçmiş olsun dileklerimi sunacağım. İşledikleri insanlık suçlarını, çocuk katliamlarını DEAŞ'la mücadele kılıfı altında gizlemeye kalkmamalıdır. Suriye'de yaşananlar DEAŞ kılıfına sığmayacak kadar açıktır. Rejim tarafından desteklenen kullanılan terör örgütlerinin PYD, YPG gibi güçlerin gerçekleştirdikleri hoyratça saldırıların hiçbir meşruiyeti vicdanları teskin edecek hiç bir gerekçesi kalmamıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nin olumlu açıklamaları ve girişimleri olmuştu. Suriye Halkı'nın can güvenliğini hedefleyen her türlü çabaya destek vereceğimizi ifade etmiştik. Bu gece Amerika Birleşik Devletleri'ne ait savaş gemilerinden İdlib'e yönelik saldırıların gerçekleştirildiği hava üssüne yönelik bir operasyon düzenlendi. Akdeniz'deki Amerikan savaş gemilerinden atılan füzelerle Suriye'nin bu hava üssü vuruldu. Esed rejiminin bu hava üssü kimyasal ve konvensiyonel silahlarla işlediği savaş şuçlarına karşı atılmış somut bir adım olarak bunu olumlu bulduğumuzu buradan Hatay'dan ifade etmek istiyorum. Ben bunu da yeterli görmüyorum. "

"HER ALANDA CİDDİ ADIMLAR ATILMASININ ZAMANI GELMİŞTİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'deki gelişmeleri yakından takip ettiğini, Amerika'nın gerçekleştirdiği operasyonun bir başlangıç olmasını dilediğini ifade etti. Erdoğan konuşmasını şu şekilde sürdürdü:" Mazlum Suriye halkını korumaya yönelik her alanda ciddi ve netice almaya yönelik adımlar atılmasının zamanı gelmiştir. Son gelişmeler Türkiye'nin Suriye'de terörden arındırılmış güvenli bölgeler oluşturma çabasının ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Uluslararası toplumun göstereceği ortak kararlılıkla rejimi ve bölgede insanlık suçu işleyen tüm terör örgütlerini durdurma imkanına sahip bulunduğunu özellikle düşünüyoruz. Amerika'nın İdlib saldırısına karşı ortaya koyduğu aktif tutumun bu yönde gelişmelerin adeta bir başlangıç olmasını diliyorum. Suriye'deki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu gece saat 4'ten itibaren hep bunu izledim. Suriye'nin geleceğine binlerce kilometre öteden gelip burada kendi politik hesaplarının kavgasını verenler değil, Suriye Halkı karar versin diyoruz."

BİZİ TEHDİT EDENLERE YAZIKLAR OLSUN

Suriye'deki gelişmeleri yakından takip ettiğini de ifade eden Erdoğan, "Suriye'de çatışmalar dursun katliamlar son bulsun diye çabalıyoruz. Suriye'nin geleceğine binlerce kilometre öteden gelip burada kendi politik hesaplarının kavgasını verenler değil, Suriye halkı kara versin diyoruz. İdlib'teki katliamdan kaçarak ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan 3 milyon Suriyeliye gönlümüzü de kapımızı da soframızı da biz açtık işte. DEAŞ'ın ülkemizi hedef almasının sebebi bizim Suriye'deki kardeşlerimize sahip çıkmamız değil mi? İdeolojik saplantıları sebebiyle bu çocuk katillerinin yanında yer alan, hatta askerliğine soyunanların bize saldırmasının sebebi bu değil mi? Reyhanlı saldırısı, Cerablus, El Bab operasyonunu niye gerçekleştirme zorunda kaldık? Türkiye tüm bu fedakârlıkları yaparken sırf kendi konforları bozulmasın diye parmaklarını sallayarak bizi tehdit edenlere yazıklar olsun" dedi.

İstikrarsızlığın maliyetini de anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

"1970 yılında Türkiye'nin milli geliri 580 dolar. Güney Kore'nin 260 dolar, Portekiz'in 830 dolar. Bizim istikrarlı dönemimizde 3 kat büyüme ile 11 bin dolara ulaştık. Güney Kore, Portekiz 23-24 bin dolar milli gelire ulaştı. Türkiye'de istikrarlı bir yönetime sahip olsaydı biz de diğerleri gibi aynı milli gelire ulaştık. Ülkemizde güven ve istikrar ortamının tesisinde yaşanan sıkıntılar olduğundan hem fikir miyiz? Peki, çözüm ne çözüm ortada. Sorunun kaynağı olan yönetim sistemini değiştirmeyi Güney Kore bizden çok önce yapmış, 1980'de yönetim sistemini değiştirmiş. Portekiz, anayasa değişikliğiyle istikrarı yakalamış. Fransa yarı başkanlık sistemiyle istikrarı yakalamış. Biz neden istikrarsız sisteme devam ediyoruz. Darbeciler, Cuntacılar böyle istedi. Bu reformun ilk adamını 2007'de attık, bunu takip edelim diyorum, bu işi nihai noktaya ulaştırıyoruz."

İMRALI HAYIR DİYOR

Kimlerin terör örgütleriyle yan yana gelebildiğini kimlerin dimdik ayakta durduğunu gördüklerini anlatan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Hayır diyenler kim? Kandil hayır diyor. İmralı hayır diyor. Pensilvanya'daki FETÖ hayır diyor. Şimdi siz onlarla beraber aynı yoldasınız. Kılıçdaroğlu diyor ki 'Bunlar hayır diyenlere terörist diyor.' Kandil'deki terörist, İmralı'daki terörist, Pensilvanya'daki terörist hayır diyor. Biz burada bir uyarı yapmak durumundayız. Biz sandığa giden herkesi bir hangi oyu verirse versin anlayışla karşılarız. İzmir'den denize dökenlerden değiliz. Biz onlar gibi yapmayız. Biz bu lafı edenlere güzel bir demokrasi müzesi kuracağız. Orada bazı objelerle beraber onları tarihe emanet edeceğiz. Farkımız bu kardeşlerim. Pensilvanya'daki şarlatanın örgütü FETÖ dünya çapında bir kampanya yürütüyor. Yeni yönetim sisteminden rahatsız olanlarla bir kısım batı bunlara destek veriyor. Biz 80 milyon tek millet, tek bayrak değil miyiz? Bizim bayrağımızın dışında o asılan paçavraları asla kabul etmeyiz. Bu ülkenin semalarında bayrağımızdan başka asla tanımıyoruz. Milleti bölmek için her yolu kullananların faşistlikle, CHP ile yarışanların bu değerlere sahip çıkmasını elbette beklemiyorduk ama ilk defa 16 Nisan vesilesiyle gerçek yüzlerini açıkça gösterdiler. Kılıçdaroğlu ne diyor, 'İdama evet' diyor. Bakalım onu da göreceğiz. 16 Nisan'da ben inanıyorum evet çıkacak. Parlamentoya geldiğinde Sayın Bahçeli açıkladı 'teklife evet deriz' dedi. Sayın Yıldırım'ın kanaatini biliyorum. Parlamentodan geçip bana geldiği zaman ben de bunu onaylarım. Çünkü şehitlerimizin katillerini affetme yetkimiz yok. Olay bu kadar açık. Televizyona çıkan Kılıçdaroğlu, 'Cumhurbaşkanı, Başbakan darbe girişimi örtbas etmek istiyor' diyor. O gecenin tüm faillerini toparlayıp cezaevine tıkan kim biziz. Güvenlik güçlerimiz bu operasyonları yapıyor, şu anda yargı süreci devam ediyor. Yargılamayı da bizden bekliyorlar."

ERDOĞAN, İKİZ ÇOCUKLARINI KAYBEDEN SURİYELİ İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay'daki programı sırasında, Suriye'nin İdlib kentindeki kimyasal saldırı sonucu ikiz çocuklarını ve 40'a yakın akrabasını kaybeden Suriyeli Abdülhamid El Yusuf ile görüştü, başsağlığı ve sabır diledi.

Abdülhamid El Yusuf, görüşle sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, alnından öperek teşekkür etti.

ADANA'DA KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay'dan sonra uçakla Adana'ya geçip, Uğur Mumcu Bulvarı'ndaki toplu açılış törenine katıldı. Alanı dolduran coşkulu kalabalığa konuşan Erdoğan, terörün kökünü kazımak için mücadele ettiklerini söyledi. Terörle mücadele alanlarını sınır dışına kadar taşıdıklarını belirten Erdoğan, "Artık sivrisineklerle değil, doğrudan bataklıklarla uğraşıyoruz. PKK, PYD, DEAŞ ve FETÖ ile tüm terör örgütlerine karşı tarihin en büyük mücadelesini sürdürüyoruz. Silahlı kuvvetlerimiz, polisimiz, korucumuz dağ taş her yerde teröristlere göz açtırmıyor" dedi.

Terör saldırılarının siyasi istikrarın bozulduğu dönemde ortaya çıktığını anlatan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Terör saldırısına en çok ne zaman maruz kalınmıştır biliyor musunuz? Ülkemizde siyasi istikrarın bozulduğu dönemde terör örgütleri hemen sırtlan gibi ortaya çıkıp hırlamaya başlamışlar. 1970'deki karanlık günlerde "1990'lı yıllardaki karanlık günlerde hep böyle olmadı mı? 7 Haziran 2015'de ortaya çıkan birkaç aylık belirsizlik döneminde yaşananları unutmadınız değil mi? Çukur söylemleriyle Kürt kardeşlerimize nasıl eziyet çektirdiklerini ülkeyi nasıl bölmeye çalıştıklarını unutmadınız değil mi? DEAŞ'ın büyük şehirleri nasıl kana ateşe boğmak istediklerini unutmadınız değil mi? Bu katil sürüleri başaralı olmayınca 15 Temmuz'da ihanet çetesini devreye sokup darbeye teşebbüs ettiler. Milletimiz bir oldu dik oldu beraber olduk kardeş olduk hep birlikte Türkiye olduk. Şimdi 16 Nisan'da oylanacak anayasa değişikliğiyle amacımız ülkemizi bu tür tehditler karşısında daha güçlü bir yönetim sistemine geçmektir."

"KATİL ESED"

Türkiye'nin Suriye ve Irak'ta verdiği mücadelede o ülkelerin iç işlerine karışma amacı taşımadığını da ifade eden Erdoğan şöyle konuştu:

"Tersine kendi güvenliğimizi sağlamak amacıyla yaptık. Ne oldu Gaziantep'te girdiler düğün merasiminde 53 kardeşimizi öldürdüler sabır sabır dedik olamaz dedik giriyoruz dedik Cereblus'a girdik. 911 kilometre sınırımız var sınırı olmayan ülkeler 'Bizi çağırdılar da geldi' diyorlar. Katil Esed, bu adam devlet terörü uyguluyor. Teröristlerin davetine ne zamandan beri icabet ediliyor. Katil Eset, bu güne kadar 1 milyon yakın insanı öldürdü. Bu insanların günahı neydi, senin vatandaşındı be."

Konuşmasının devamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren ve daha önceki sözlerini tekrarlayan Erdoğan, anayasa değişikliği hakkında bilgi verdi. Adana'ya yapılan yatırımlardan da söz eden Erdoğan, evet oyu istedi.

Kaynak:DHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.