DEVA’dan uyarı: Habersizce iktidar partisine üye yapılmış olabilirsiniz

DEVA’dan uyarı: Habersizce iktidar partisine üye yapılmış olabilirsiniz

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, yurttaşa e-Devlet üzerinden parti üyeliği sorgulama çağrısında bulundu, “Bin 775 üyelik başvurusundan 760 kişi şaşkınlıkla başka partinin üyesi olduğunu öğrendi” dedi.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Ankara’da partisinin 8’inci il başkanları toplantısında konuştu. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan ve seçmene seslenen Babacan, e-devlet üzerinden parti üyeliği sorgulama çağrısında da bulundu.

BABACAN’DAN SEÇMENE UYARI: HABERSİZCE İKTİDAR PARTİSİNE ÜYE YAPILMIŞ OLABİLİRSİNİZ

Binlerce yurttaşın, rızasına aykırı olarak iktidar partisine üye yapıldığını ifade eden Babacan,

“Niğde’de üye olmak üzere gelenlerin yarısı şaşkınlıkla iktidar partisine üye olduğunu öğrendi. Hakkâri’de partimize üye olmak üzere gelen 130 arkadaşımızdan 40’ı habersizce iktidar partisine üye yapıldığını fark etti. Karaman il başkanımız, her ilçenin üçte birinde benzer bir durum olduğunu tespit etti. İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde partimize üye olmaya gelip de iktidar partisi üyeliğiyle karşılaşan kişilerin oranı yüzde 40. Viranşehir’de bin 775 üyelik başvurusundan tam 760 kişi partimize geldiğinde şaşkınlıkla bir başka partinin üyesi olduğunu öğrendi. Habersizce iktidar partisine üye yapılmış olabilirsiniz. Rızanız dışında üyelik var ise ve gönlünüz razı değilse üyeliğinizi sona erdirin. Kimse zorla, habersizce, çaktırmadan bir partiye üye yapılamaz, bu suçtur” ifadelerine yer verdi.

 

‘TÜRKİYE, KOMŞU ÜLKELERİN ‘HER ŞEY 1 LİRA’ MAĞAZASINA DÖNDÜ’

Yaşanan ekonomik krizi ilişkin de konuşan Babacan, Türkiye’nin sınır komşularının ucuz pazar yeri haline geldiğine dikkat çekti ve şu ifadeleri kullandı:

“Paramızın, karşısında değer kaybetmediği para birimi neredeyse kalmadı. Bir tek senelerdir topraklarında iç savaş süren Suriye dışındaki tüm komşularımızın karşısında paramız eridi. Azerbaycan, Gürcistan, Yunanistan, Bulgaristan için adeta bedava bir ülkeye döndük. Elbette ülkemizin komşularının rahatça geldiği bir ülke olmak isteriz. Ticaretimizle, sanayimizle, kültürümüzle, turizmimizle bir cazibe merkezi olmak isteriz. Ama bu öyle bir şey değil. Koskoca Türkiye, komşu ülkelerin ‘Her şey bir lira’ mağazasına döndü neredeyse.’’

BABACAN’DAN İKTİDARA: ‘FAİL BEŞTEPE’DE’

Babacan, iktidara, “Bu eser, sizin eseriniz. Fail Beştepe’de” sözleriyle seslenerek şunları söyledi:

“’Türk lirasını gidip dövize çevirmek ahlaksızlık’ diyorlar. Kimse, kendi kötü yönetiminin bedeli altında ezilen bu ülkenin haysiyetli vatandaşlarına hakaret etmeye kalkmasın. Dün yine ‘stokçuluk cezasını arttırıyoruz’ diye faturayı yine başkalarına kestiler. Piyasadaki sorunların faturasını üretene, tacire, esnafa kesemezsiniz. Bu cezalarla vatandaşa dönüp, ‘Fiyat artışların sebebi şu kişiler’ diyerek başka failler uyduramazsınız. Stokçu dediğiniz insanlar bugün sattığını yarın alamayan esnaf. İktidardakilere sesleniyorum: Fail sizin yönetiminiz. Hiç sağı solu işaret etmeyin. Haksız yere cezalar yağdırmayın. Hani pazarlarda kullanılan bir tabir vardır, ‘Batan geminin malları bunlar’ diye. Türkiye’ye alışverişe gelenler, ‘Batan Türkiye’nin malları bunlar’ diye diye kapış kapış alışveriş yapıyorlar.”

‘VATANDAŞLARIMIZ TÜRK LİRASINA GÜVENİNİ İLK KEZ BU DENLİ YİTİRDİ’

Konuşması sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2015 yılından bu yana dolar kuruyla ilgili sözlerini izleten Babacan,
“Kaç yıldır aynı şeyleri söyleyip duruyor. Ancak Erdoğan’ı dinleyen de yaya kalıyor. ‘Bozdurun’ diyor ya hani… Elinde üç kuruşu olan, yarına yok olmasın diye, sırf parasının değerini korumak için mecbur kalıyor. Bankalarımızda tarihin en yüksek yabancı para mevduatına sahip olduğumuz bir dönemindeyiz. Vatandaşlarımız Türk lirasına güvenini ilk kez bu denli yitirdi. Bakıyoruz şu an iktidara sanki başka bir ülkede yaşıyorlar. Tarif ettikleri ülke başka bir ülke. Çevresindekiler halkın durumunu anlamıyor diyorlar. Tek imzayla her şeyi yaparım diyen çevresini yönetemiyor mu?’’

EKONOMİDE GÜVEN NASIL KAZANILIR?

“Ekonomide güvenin nasıl kazanıldığını bilmiyorlar” diyen Babacan, güveni nasıl tesis edeceklerini şu sözlerle anlattı:
“Bir, konuşunca doğruyu söyleyeceksin; iki, söz verince tutacaksın; üç, emanete hıyanet etmeyeceksin; dört, her daim adalet ve hukukla hareket edeceksin; beş, dürüst ve ehil kadrolarla çalışacaksın; altı, istişareyi asla bırakmayacaksın; yedi, şeffaf olacaksın; sekiz, planlı programlı olacaksın. Siz her türlü haksızlığı hukuksuzluğu yapın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararına saygı duymayın, imza attığınız sözleşmelere sadık kalmayın sonra güveni oluşturmaya çalışın. Beyhude ama biz anlatmaya devam edeceğiz.”

‘DEVA İKTİDARI HUZUR DOLU NEFES OLACAK’

Babacan, “Kasa önünde parası çıkışmadığı için aldıklarını iade eden vatandaşlarımızı, pazarda taneyle meyve alan, sebzeleri yarım yarım alan emeklilerimizi her gün görüyoruz. Ama iktidarın büyük ortağına bakıyoruz. Genel başkanları da Beştepe’dekiler de şaşkınlık veren bir kopukluk halindeler. Hayret ediyorum, bir zamanların en güçlü halk hareketlerinden birinin başında olan bir insan, nasıl olur da bu aymazlık içinde olabilir? Çevreyi, merkeze taşımayı başaran bir ekibin başındaki kişi, nasıl olur da çevreden tamamen kopmuş olabilir? Biz bu demokratik gerilemeyi durduracağız. Bu baskı günlerini sona erdireceğiz. Nasıl ki kötü bir rüyadan, kabustan uyandığımızda bir bardak su içip ‘oh’ diyerek rahatlıyorsak, işte DEVA iktidarı o huzur dolu nefes olacak” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.