CHP’li Yılmaz’dan uyarı: Rakka, Türkiye için büyük tuzaklarla döşeli

CHP’li Yılmaz’dan uyarı: Rakka, Türkiye için büyük tuzaklarla döşeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Suriye’de Türkiye’nin olası bir Rakka operasyonunda yer almaması gerektiğini ifade ederek, Türkiye’nin Rakka’da hiçbir ulusal önceliğinin olmadığını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Suriye’de Türkiye’nin olası bir Rakka operasyonunda yer almaması gerektiğini ifade ederek, Türkiye’nin Rakka’da hiçbir ulusal önceliğinin olmadığını söyledi.

CHP'li Öztürk Yılmaz, TBMM'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Suriye politikasını ve tartışılan Rakka operasyonunu değerlendirdi. Güvenli bölge konusunun yeniden gündeme getirildiğini hatırlatan Yılmaz, Türkiye'nin tekil bir güvenli bölgeden, ABD'nin ise çoğul bir güvenli bölgeden söz ettiğini kaydetti.

'BALIKLAMA ATLADIĞI ANDA…'

Türkiye'nin öngördüğü güvenli bölgenin Fırat Kalkanı operasyonunun alanını oluşturduğunu vurgulayan Yılmaz, ABD'nin oluşturacağı güvenli bölgelerin nerelerden müteşekkil olacağının belli olmadığını söyledi. Yılmaz, "Muhtemelen PYD'nin alanı buna Afrin de dahil Münbiç de dahil yeni güvenli bölge olarak sunulabilir. Türkiye esasen kendi terminolojisine uygunmuş gibi buna balıklama atladığı anda esasen neyle karşılaşacağını bilmeyeceği bir sonuçla da karşılaşabilir. Bu konuda bu güvenli bölge konusunun kullanılırken bunların da hesaba katılması gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.
CHP'li Öztürk Yılmaz, Türkiye'nin mültecilerin bir kısmını uçuşa yasak ve güvenli bölgeye gönderilmesini öngördüğünü ifade ederek, bunun Cumhurbaşkanı tarafından da söylendiğini belirtti. Eğit-donat kapsamında eğitilen unsurların yani ÖSO'nın buranın milli ordusu olarak görev yapabileceğinin de dile getirildiğini kaydeden Yılmaz, "Peki Türkiye'nin eğittiği ÖSO bu bölgede Türkiye'nin öngördüğü güvenli bölgede böyle bir işlev görürse ABD'nin eğittiği YPG unsurların da keza PYD bölgesinde tırnak içinde milli bir ordu olarak taktim edilirse Türkiye ne yapacak? Bu da önemli bir konudur" diye konuştu.

'RAKKA, HÜKÜMETİN ABD'YE YARANMAK İÇİN ORTAYA ATTIĞI BİR OPERASYON'

Rakka operasyonunu ‘tamamen hükümetin ABD'ye yaranmak için ortaya attığı bir operasyon' olarak değerlendiren CHP'li Yılmaz, Türkiye'nin Rakka'da hiçbir ulusal önceliğinin olmadığını ifade etti. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

'RAKKA'YA GİDİLMEMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ'

"Rakka Türkiye sınırına 120 km uzaklıktadır. Ama diğer taraftan Türkiye'nin gündeminde olması gereken Afrin ile ilgili ve hemen sınır Fırat'ın doğusuyla ilgili bir strateji yok. Dolayısıyla Türkiye burada akıntıya kürek çekiyor ve bir başkasının oyun planıyla hareket ediyor. Biz El-Bab operasyonun tamamlanmasından sonra umuyorum kısa sürede bitecek bu, IŞİD'ın oradan defedilmesinden sonra Fırat Kalkanı operasyonunun iki önceliğinden biri olan IŞİD'in sınırdan kovulması, diğeri ise PYD'nin bir koridor oluşturması, üstten veya hemen Münbiç etrafından doğrudan Afrin'e, bu iki önceliğinde gerçekleşmiş olacağını görüyoruz. Dolayısıyla daha fazla aşağıya sarkılmaması, Rakka'ya gidilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

'SİZ TATİLE Mİ GELİYORSUNUZ?'

Hükümet bir u dönüşü içerisinde. Önce Rakka'ya gideceğiz deniliyor, sonra Afrika ziyaretinden (Cumhurbaşkanı) dönüşte El-Bab'daki işimizi tamamlayıp Rakka'ya gitmeyeceğiz deniliyor. Sonra yeni ABD yönetimiyle özellikle CIA Başkanın buraya yaptığı ziyaretten sonra tekrar Rakka konusu gündeme geliyor. Siz tatile mi gidip geliyorsunuz. Bu tatil planını iptal etme işi değil ki. Oraya siz ordu gönderiyorsunuz, Türk ordusunu gönderiyorsunuz, kritik bir alana gönderiyorsunuz. Sonra bakıyorsunuz, hükümetin birkaç bakanı farklı söylüyor bu konuda çıkıyor Cumhurbaşkanı tekrar siyaseti belirliyor."

'RAKKA, TÜRKİYE İÇİN TUZAKLARLA DÖŞELİ'

Rakka konusunun Türkiye için büyük tuzaklarla döşeli olduğunu kaydeden CHP'li Öztürk Yılmaz, basına yansıyan haberlerde Rakka planının PYD alanı üzerinden gerçekleşmesinin gündeme getirildiğini, bunun saçma bir plan olduğunu söyledi. Yılmaz, şöyle konuştu:

"Türk ordusu PYD'nin YPG'nin şu anda kontrol ettiği alanı yararak mı geçecek Rakka'ya? Eğer burada bir çatışma öngörülecekse o zaman siz bunu ABD ile anlaştınız mı veya kiminle bunu anlaştınız? Eğer PYD'den bir izin alınacaksa o zaman PYD meşrulaşmış olmuyor mu? Eğer PYD'den bu izin alınmayacaksa ABD üzerinden bu iş götürülecekse o zaman ABD'nin gücü PYD'yi kullanmak suretiyle Türkiye üzerinde daha fazla artmış olmuyor mu? Biz bir de Rakka'ya niye gidiyoruz? ABD bizi oraya istiyor diye PYD'yi meşrulaştırmak istiyor diye Türkiye'deki yönetim bunu gündeme alıp Türkiye'nin kredibilitesini sıfırlamak mı istiyor bölgede? Niçin istiyoruz bunu, biz Rakka'yı niye istiyoruz?

'EL BAB'DAN SONRASINA BAŞKALARI KARAR VERSİN'

Eğer öncelik IŞİD'in kovulması ise El-Bab'tan sonrasına başkaları karar versin. Türkiye zaten üzerine düşeni yapıyor ve yapmak zorunda. Ama başka birisinin oyun planına uyup başka bir şeyin peşinde koşmak ve yaranmaksa bunun son derece yanlış bir şey olduğunu hep birlikte göreceğiz. Dolayısıyla bu Rakka işi ve hevesinden hükümetin uzak durması gerektiğini söylüyoruz."

'PARÇA BAŞI ÇÖZÜM SURİYE'NİN FELAKETİ OLUR'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, parça başı bir çözümün Suriye'nin felaketi olacağını vurguladı. Rakka planının Türkiye'nin bir planı olmadığını belirten Yılmaz, "Sırf ABD ile pek çok konuda ters düştük, dolayısıyla biraz uyumlu çalışabilmek için onların önceliği olan bir konuyu biz kendi önceliğimizmiş gibi ele alalım anlayışından kaynaklanıyor" dedi.

Güvenli bölge konusunda BM Güvenlik Konseyi kararının da önemine dikkat çeken CHP'li Yılmaz, "Yani hukuki bir zemini yoksa, o hukuki olarak bir şey ifade etmez. Bu konuda bir uluslararası uzlaşının olabileceğini de kolay kolay sanmıyoruz. Çünkü Rusya'nın bu konudaki pozisyonu çok farklı, bunu da ortaya koydular" dedi. Güvenli bölgenin aynı zamanda uçuşa yasak bölge demek olduğunu kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu:

"Uçuşa yasak bölge de bir zaman Irak'ta uygulandığı gibi onu denetleyecek bir kuvvetin konuşturulması demektir. Irak'ta bunu çekiç güçle yaptılar. Suriye'de de başka bir kuvvetle yapacaklardır demektir. Türkiye kendi Fırat Kalkanı alanıyla ilgili güvenli bölgeyi gündeme getirirken başka unsurların, başka devletlerin de Suriye'yi adeta paramparça edecek başka güvenli bölgeleri gündeme getireceğini ve oraları denetlemek için de kendi güçlerini kullanacağını, bunun da Suriye'yi böleceğini bizim unutmamamız gerekiyor" diye konuştu.

'BİRİNCİ ÖNCELİK SİYASİ ÇÖZÜM OLMALI'

CHP'li Yılmaz, Suriye'de şu anda birinci önceliğin siyasi çözüm, Suriye'nin toprak bütünlüğü olması gerektiğini. parça başı çözümün Suriye'nin parçalanması anlamana geleceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.