Başbakan Yıldırım: YSK karar verecek, bizim işimiz değil

Başbakan Yıldırım: YSK karar verecek, bizim işimiz değil

Başbakan Binali Yıldırım, referandumun iptali için yapılan itirazlarla ilgili "YSK karar verecek, bizim işimiz değil" dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, şunları söyledi:

Yapılan bu itirazlar Yüksek Seçim Kurulu'nun değerlendirmesi sonucu kamuoyuyla paylaşılacaktır. Bizim onun üzerine bir laf söylememiz yanlış olur. Bizim işimiz değildir, biz görevimizi yaptık, sandığı milletin önüne getirdik ve milletin kararını vermesini sağladık.

İtiraz gerekçesi, nedenleri Yüksek Seçim Kurulunun konusudur. İtirazın gerekçelerini ben bilemem, itiraz edenler mutlaka gerekçelerini yazmışlardır ama şu bilinmelidir ki seçim esnasında her türlü karar alınırken bütün partilerin temsilcileri vardır, gerek sandık başlarında gerek ilçe seçim kurullarında gerek Yüksek Seçim Kurulunda bütün partilerin görevlileri mevcuttur.

'SOKAĞA DAVET YANLIŞ'

İtiraz hukukun aracıdır ama bunun dışına çıkıp sokağa halkı davet etmek yanlıştır, meşruiyet çizgisinden çıkmaktır.
Halkın tanığı sonuçları ana muhalefet partisinin (CHP) tanımaması yanlıştır, bu yanlıştan dönülmeli.

'KESİN SONUÇLARLA BİRLİKTE ERDOĞAN'UN PARTİYLE İLİŞKİSİ KURULUR'

(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'ye üyeliği) Kesin sonuçların ilanıyla partiyle ilişkisi kurulur.

Anayasa değişikliğinin 3 maddesi hemen yürürlüğe giriyor, diğer maddeler 2019'da yapılacak seçimle yürürlüğe girecek.

'2018'DE OLAĞAN KONGREMİZİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ'

AK Parti zaten bir kongre sürecine girmiş durumunda. İlçelerimizden, illerden başlayarak bu yıl içerisinde, bu yıl sonuna kadar bütün kongrelerimizi yenileyeceğiz. Bir kan tazelemesi, heyecan tazelemesi yapacağız. 2018'de de inşallah olağan kongremizi gerçekleştireceğiz. Ondan sonra da 2019 Mart yerel seçimleri, 3 Kasım 2019 birleştirilmiş Meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlıklarımızı sürdüreceğiz. Olağanüstü kongre gündemimizde yok.

'AK PARTİ OLARAK PAYIMIZA DÜŞEN MESAJI ALDIK'

(Kabine revizyonu iddiaları) Bu seçim sadece anayasa ve hükümet değişikliği konusunda bir sonuç ortaya koymamıştır. Aynı zamanda bu seçimden bütün partilerin alması gereken mesajlar da vardır, biz de AK Parti olarak kendi payımıza düşen mesajı aldık. Mesaj, 'Tamam, AK Parti'ye olan güven devam ediyor ancak şu şu hususlarda da daha dikkatli olmanız gerekiyor' diye bize bir de not düşüyor. Bu yüzden de gerek yerel yönetimlerde gerek teşkilatlarımızda gerek hükümet faaliyetlerinde daha vatandaş memnuniyetini artıracak ne gerekiyorsa o hususlarda adımlar atacağız.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.