Ahmet Türk: HDP'den AK Parti'ye Kayma Yok, Baskıların Getirdiği Küçük Kaymalar Var

Ahmet Türk: HDP'den AK Parti'ye Kayma Yok, Baskıların Getirdiği Küçük Kaymalar Var

Eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, referandum sonuçlarını değerlendirdi. Türk, "HDP'den AK Parti'ye kayma yoktur, baskı ve engellemelerin getirdiği küçük kaymalar vardır" dedi.

Bölgede HDP seçmeninin AK Parti'ye kaydığı iddialarını kabul etmeyen eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, "HDP seçmeni bölgede yapılanları, kayyumları, vekillerinin tutuklu olmasını kabul etmediğini ortaya koymuştur. HDP'den AK Parti'ye kayma yoktur, baskı ve engellemelerin getirdiği küçük kaymalar vardır" dedi. AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ise, 'Hayır' konusunda Kürtlerin ikna edilemediği sonucunun ortaya çıktığını söyledi.

"İKTİDARIN SEÇİMİ KAYBETTİĞİNİN İŞARETİ"

Mardin Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ahmet Türk, referandumdan bir gün önce mühürsüz oyların ortada dolaştığı bilgisi olduğunu, bütün bunlara rağmen alınan sonucun iktidarın seçimi kaybettiğinin işareti olduğunu ileri sürdü.

"HDP'DEN AK PARTİ'YE KAYMA YOK, BASKI VE ENGELLEMELER VAR"

Ahmet Türk, bölgede HDP oylarının AK Parti'ye kaydığı şeklindeki değerlendirmelere katılmadığını da belirterek, "Aslında bölgede çıkan 'hayır' sonuçlarına her yerde yüzde 20 eklemek gerekir. Muhtarından, kanaat önderine kadar tehdit edilmelerin yaşandığı ve zorlandığı bir durum vardı. Demokratik bir ortamda olsaydı oranlar farklı olurdu. HDP'den AK Parti'ye kayma yok, baskıların ve engellemelerin getirdiği küçük kaymalar vardır. HDP açısından bir şey değişmez. Şimdi çıkan sonuçlar, yürütülen ve Kürtleri dışlayan politikanın da doğru olmadığını ve kabul edilmediğini ortaya koymuştur"

ahmet-turk-hdp-den-ak-parti-ye-kayma-yok-9510637_2873_m.jpg

ENSARİOĞLU: HAYIR'CILAR KÜRTLERİ İKNA EDEMEDİ

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ise sonucu değerlendirirken şunları söyledi:
"Sonuçlar, 'Hayır'ın Kürtlerin meselesi olmadığını, mevcut sistemi korumanın da Kürtlerin meselesi olmadığını ortaya koymuştur. 'Hayır'ı savunanların Kürtleri bu konuda ikna edemediği görülmüştür. Kürtlerin özellikle umudunun her anlamda Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu bu sonuçlardan çıkarmak mümkündür. Vesayetçi yapıdan en çok çeken Doğu ve Güneydoğu bölgesidir. Bundan kurtuluş ve Türkiye'nin bağımsızlığı en çok bizim bölgeyi ilgilendirir."

ahmet-turk-hdp-den-ak-parti-ye-kayma-yok-9510637_8534_m.jpg

CHP'Lİ TANRIKULU: BASKILARA RAĞMEN

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da "Bu kadar baskıya, zulme, OHAL'in en ağır uygulamalarına, kamu gücünün en küçük memurdan en kuvvetli Komutan, Vali ve Kaymakamlara kadar en ağır biçimde uygulamalarına rağmen Doğu ve Güneydoğu'da Kürtler ağırlıklı olarak bu projeye hayır demiştir" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.