9. Yargı Paketi’nde neler var?

9. Yargı Paketi’nde neler var?

9. Yargı Paketi’nde neler var, maddeleri neler, denetimli serbestlik olacak mı?

Yargı Paketi son dakika gelişmeler 2 Mayıs 2024 tarihinde de takip ediliyor. Yargıda yeni düzenleme hazırlıklarını sürdüren Adalet Bakanlığı, 9. Yargı Paketi’ni hayata geçirmek için son viraja girdi. Bayram sonrası Meclis gündemine geleceği açıklanan yeni yargı paketinde cezasızlık algısının kırılmasına yönelik düzenleme ile bu doğrultuda, denetimli serbestliğin cezayla orantılı hale getirilmesi ön görülüyor. Ayrıca hükümlülerin koşullu salıverilme süresinin beşte birini denetimli serbestlikte geçirmesi formülü üzerinde durulacak. Öte yandan 9’uncu Yargı Paketi maddeleri arasında ceza indirimi ve infaz düzenlemesi beklentileri de arttı. Peki, 9. Yargı Paketi maddeleri neler, içeriği ne? 9. Yargı Paketi ne zaman çıkacak? İşte, Yeni Yargı Paketi ile ilgili son gelişmeler.

9. Yargı Paketi maddeleri ve içeriği için çalışmalar devam ediyor. 9. Yargı Paketi TBMM’de gündeme gelmeye hazırlanıyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) çalışmaları ile beraber 9. Yargı Paketi içeriği ve gündem konuları öne çıkan konulardan oldu. Meclis’in öncelikli başlıkları arasında 9. Yargı Paketi ile ilgili açıklama yapan Bakan Tunç, “Şimdi 9. Yargı Paketi’nin hazırlıklarını tamamlamak üzereyiz ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, milletvekillerimizin takdirlerine sunmuş olacağız.” şeklinde konuştu. Tunç daha önce yaptığı açıklamada “Özellikle Ceza Muhakemesi Kanunu’yla ilgili, cezasızlık algısıyla ilgili bazı yasal düzenleme ihtiyaçları var.” demişti. Peki, 9. Yargı Paketi ne zaman çıkacak, içeriği ne? 9. Yargı Paketi maddeleri neler? İşte, ayrıntılar.

9. yargı paketi ne zaman çıkacak, maddeleri neler?

31 Mart yerel seçimleri ve bayram nedeniyle çalışmalarına yaklaşık 1.5 ay ara veren TBMM, 16 Nisan Salı günü açıldı. Meclis’in öncelikli başlıkları arasında taşınması ruhsat gerektiren silahların yasadışı kullanımını engelleyen ve birinci sınıf emniyet müdürlerinin emeklilik yaşını 55’ten 65’e yükselten yasa teklifi ile kamuda sağlık alanında düzenlemeler içeren teklif, 9. Yargı Paketi, kripto varlıklar, turist rehberleri ve yol geçiş ücretleri, seyir güveliği ile gemi bağlama ücretlerini yeniden ele alacak teklifler yer alıyor.

9. Yargı Paketi içeriği ne?

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, mart ayında 9. yargı paketi ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

“Meclisin takvimi nedeniyle o pakette yer alamayan birçok husus var. Özellikle Ceza Mahkemesi Kanunu ile ilgili. Ülkemizde ‘cezasızlık’ algısını ortadan kaldırmaya yönelik ‘yapanın yanına kar kalmamasına’ yönelik bazı yasal düzenleme ihtiyaçları var. Bununla ilgili taslak çalışmalarını milletvekillerimizin takdirlerine sunacağız. Yine 9’uncu Yargı Paketi’nde yargımızın ihtiyacı olan yargı hizmetlerinin etkinliğini daha da arttırmaya yönelik önemli yasal düzenlemelerimiz olacak. Meclis açıldığında seçim sonrası inşallah meclisimizin takdirlerine taslak çalışmamızı sunacağız.”

Kadınların bekarlık soyadına vize

Bunların yanı sıra AK Parti’nin nisan ayı içinde sunmayı planladığı 9. Yargı Paketi’nde önemli maddeler yer alıyor. Anayasa Mahkemesi’nin görev alanıyla ilgili pakette herhangi bir madde yer almazken, toplumdaki cezasızlık algısına karşı CMK’da yapılacak değişikliklerin yanı sıra, kadınlara erkeğin soyadını alma zorunluluğuna ilişkin madde ve ön ödemeye tabi suçlar hakkındaki düzenlemeler bu pakette olacak.

Hakim ve savcıların terfi sistemi güncellenecek

Teklifle, Hakimler ve Savcılar Kanunu’nda da değişikliğe gidilecek.

Hakim ve savcıların disiplin cezaları daha nesnel ölçütlere bağlanacak. Terfi sistemi nitelik, liyakat ve performansı esas alacak şekilde güncellenecek.

Sporda şiddete yönelik yeni önlemlerin pakette yer alıp almayacağı ise taslağın görüşmeleri sırasında şekillenecek.

Caydırıcılık açısından cezaların artırılması gündeme gelebilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.