'147 günlük vekiller' de EYT kapsamına girmek istiyor

'147 günlük vekiller' de EYT kapsamına girmek istiyor

EYT'liler yasa teklifinin TBMM’ye sunulmamasını beklerken, 2015'teki iki seçim arasında 147 gün görev yapan vekiller ise düzenlemeden kendilerinin de yararlanabilmesi için kulis yapmaya başladı.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili yasa teklifinin hala TBMM’ye sunulmamasına ilişkin tartışmalar sürerken, 2015'teki iki seçim arasında 147 gün görev yapan milletvekilleri de harekete geçti. 

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre TBMM’nin 25. Dönemi’nde vekillik görevleri sadece 147 gün sürenler, 2 yıl vekillik yapma şartı aranmaksızın milletvekili emeklilik haklarından yararlanmak için EYT yasasında düzenleme yapılmasını istiyor.

'ÖLÜRSEK EŞİMİZE VAR BİZE YOK'

5510 Sayılı Kanun’un 43. Maddesinin 7’nci fıkrasına göre, cumhurbaşkanı yardımcılığı, bakanlık veya milletvekilliği görevleri sırasında veya bu görevlerin sona ermesinden sonra ölenlerin eş ve çocuklarına ölüm aylığı bağlanırken en az 2 yıl milletvekilliği yapmış olma şartı aranmıyor. Diğer milletvekili eş ve çocukları ile aynı ölüm aylığını alıyorlar. 25. Yasama Dönemi’nde 147 gün vekillik yaptıktan sonra hayatını kaybedenlerden 2 kişinin hak sahibi eş ve çocuklarına dul ve yetim aylığı bağlandı.

Söz konusu eski vekiller, yaşadıkları sürece kendilerine emekli vekil aylığı verilmezken ölümleri halinde eş ve çocuklarına verilmesindeki çelişkiye dikkat çekerek, “Can güvenliğimiz yok. Eşlerimiz için ölümüz canlı olmamızdan daha değerli” şeklinde espri yapıyorlar.

VEKİLLERİN EMEKLİLİK ŞARTI

Kamuoyunda, 2 yıl milletvekilliği yapan herkesin emekli olduğuna ilişkin yanlış bir kanaat bulunuyor. Milletvekilleri de SSK, BAĞ – KUR veya Emekli Sandığı mensupları ile aynı emeklilik koşullarına tabi bulunuyorlar. Sigortalı çalışmaya başladıkları tarihe göre gereken yaş ve diğer koşulları tamamlamadan emekli olamıyorlar. Örneğin 2000 yılından sonra sigortalı çalışmaya başlayan milletvekilleri de emeklilikte diğer sigortalılar gibi kadın ise 58, erkek ise 60 yaşa tabi bulunuyorlar. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı çalışmaya başlamış olanlar ise EYT’liler gibi yaş dışındaki diğer koşulları yerine getirerek emekli olacaklar.

Emeklilik için gerekli koşulları tamamlamamış olanlar ise on yıl vekillik yapmış olsalar da yaş ve prim günü gibi koşulları tamamlayıncaya kadar bekliyorlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.