'Zap Sempozyumu' ikinci gününde

Hakkari Valiliği ve Hakkari Üniversitesi tarafından Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ve bir maden şirketinin desteğiyle düzenlenen "2. Uluslararası Zap Havzası Sempozyumu" devam ediyor.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

Türkiye ve farklı ülkelerden bilim insanlarının katılımıyla düzenlenen "2. Uluslararası Zap Havzası Sempozyumu" ikinci günüde Rektörlük Konferans salonunda yapılan sunumlar ile devam ediyor.

Konferans Salonunda Prof. Dr. Yakup Çiçek başkanlığında düzenlenen Sempozyumun 5. oturumunda, Dr. Öğretim Üyesi Saim Gündoğan "Din Felsefesi Konularına Atıfta Bulunan Zap Havzası Atasözleri Üzerine Bir Tahlil" konu başlığında sunum yaptı. 

Araştırma görevlisi Dr. Mehmet Aktaş ise 'Çukurcalı Çok yönlü Bir Alim Ömer B. Ahmed El Mai ile ilgili sunum yaptı. 

Zap Konferans Salonunda düzenlen 6 oturum ise Dr. Öğretim Üyesi Tahir Yaşar Başkanlığında gerçekleştirildi. 

Bura da yapılan sunumlarda ise Abdullah Yaşın Şeyh Ehmede Xani'nin ailesi ve ailenin kültürel mirasa katkılarını ele aldı. 

İsmail İbrahim Muhammerd Salih ise Heyranaok  Ji Torê Zargotana Kurdana (Çocuklar için söylenen tekerleme) 

Yarın da devam edecek olan programa Cumhurbaşkanı Danışmanı Gülşen Orhan, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kurum amirleri ve üniversite öğrencileri katıldı.

7.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

8.jpg

4.jpg

6.jpg

5.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.