Yüksekova, arıcıların gözde mekanı

Yüksekova, arıcıların gözde mekanı

Hakkari’nin zengin bitki örtüsüne sahip yaklaşık 2 bin rakımlı Yüksekova ilçesi, yüzlerce gezgin arıcıya ev sahipliği yapıyor.

Yazın gelişiyle birlikte Hatay’dan bölgeye gelen arıcı Zeki Güvellioğlu, bölgenin zengin bitki örtüsüne sahip olduğu için kaliteli ürün elde ettiğini söyledi. 

​Batısında Cilo, kuzeyde Mor, doğusunda İran sınır dağları, güneyinde ise Sipiriz sıradağları bulunan Yüksekova, sahip olduğu çiçek florası ve zengin bitki örtüsü sayesinde her yıl yüzlerce arıcıya ev sahipliği yapıyor.

Babasından öğrendiği gezgin arıcılık mesleğini sürdüren Zeki Güvellioğlu, 42 yıldır olduğu gibi, bu yıl da Hatay’dan kovanları ile birlikte bölgeye geldi.

Güvellioğlu, bölgenin zengin bitki örtüsü ve floraya sahip olduğu için kaliteli ürün elde ettiğini anlattı. Bölgeden ayrılmayı düşünmediğini belirten Güvellioğlu, “1980 yılından beri aralıksız Yüksekova'ya geliyorum. Yüksekova'da hiç şeker vermeden bal alabileceğin tek bölge. Bu da çiçek çeşitliliğinden kaynaklanıyor. Arılar için Yüksekova bulunamaz bir güzelliğe sahip. Yaylalarında çaşır, pamuklu geven, sarı geven, boğa dikeni bulunuyor. Her yerde olduğu gibi son yıllarda yaşanan kuraklık Yüksekova’yı ve bitki örtüsünü de etkiledi. Ama yine de bitki ve çiçek çeşitliliği bakımından en zengin coğrafya diyebilirim" diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.