Yöresel tatları geleceğe taşıyorlar

Yöresel tatları geleceğe taşıyorlar

Hakkari'de Mehmet Akif Ersoy MTAL Yiyecek ve İçecek Bölümü öğrenci ve öğretmenleri 'Geleneksel Yumuşan Etkinliği ' düzenlendi.

Hakkari Objektif Haber

 

Vali Yardımcısı Furkan Berber’in de stantları gezdiği lezzet yolculuğuyla ilgili açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz: "Valimiz Sayın Ali Çelik’in himayelerinde başlattığımız eğitim seferberliğinde, sadece akademik başarıda değil, hayatın her alanına hitap eden geniş eğitim yelpazemizle evlatlarımızın gelecekte meslek sahibi olabilecekleri nitelikli çalışmalar ortaya koyarak başarılı ve güzel sonuçlar elde etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Müdür Yılmaz, "Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin yiyecek-içecek bölümü öğretmen ve öğrencileri, işte bunun çok güzel bir örneğini sergilediler. Türkiye'de, bir ilke imza atarak yöremizin güzide meyvelerinden, şifalı olduğu kadar çok farklı bir aroması olan yumuşan (gühûşk/alıç) meyvesini, sofralarımıza nasıl daha farklı tatlarla taşırız, bunun üzerine düşünerek araştırmalarını yapmışlar ve çok başarılı sonuçlar elde etmişlerdir. Aslında yiyecek- içecek bölümü, insan yaşadığı sürece ölmeyecek bir bölüm. Meslek liselerimizdeki alanlar, hem çok eğlenceli hem de istihdam alanları geniş. Kendilerini kanıtlamış öğrencilerimiz, mutlaka iş buluyorlar. Bu farklı ve başarılı üretim çalışmasına imza atan M.A.Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ailesi’ni tebrik ediyorum" diye konuştu.

Okul Müdürü Hayrettin Çiftçi ile bölüm öğretmenleri de eğlenceli ve istihdam alanı çok geniş bir bölümde yer aldıklarını aktararak: "Öğrenci sayımız, yüzün üzerinde. Öğrencilerimiz burada; Türk ve uluslararası mutfak uygulamaları konusunda eğitim alıyorlar. İşletmede de mümkün olduğunca bunları uyguluyorlar. Öğrencilerimizin, kendilerini geliştirmeleri için kokteyl niteliğinde bir çok etkinlik yapıyoruz.Bu yıl da yöremizin güzide meyvelerinden tam bir şifa kaynağı olan yumuşan ((gühûşk/alıçın) üzerinde çalışarak misafirlerimizi, farklı bir lezzet yolculuğuna çıkarmak istedik. Bugüne kadar hiç üretilmemiş çeşitler üzerinde kafa yorduk. Ziyaretçilerden gelen olumlu dönütlerden de anlıyoruz ki bunda başarılı olmuşuz. Çok mutlu olduk"diye konuştu.

Okulun öğretmen ve öğrencilerinin, yumuşanı (alıç), daha önce görülmemiş şekillerdeki farklı lezzetlerle buluşturarak ortaya çıkardıkları ve tamamen organik olan ürünler şunlar; yumuşanlı yulaflı bar, yumuşanlı truff, yumuşan pestili, yumuşan marmelatı, yumuşan hoşafı, yumuşan sirkesi, yumuşan reçeli, yumuşan çayı, yumuşan baharatı, yumuşanlı ve cevizli sucuk, yumuşan kurusu, yumuşanlı lokum, yumuşanlı şekerleme, yumuşan şekeri ve yumuşanlı çikolata.

illi Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, okul müdürleri, misafirler, öğretmen ve öğrenciler, stantları gezerek yumuşanın lezzet yolculuğuna şahit oldular ve hayranlık uyandıran ve ziyaretçilerden tam not alan bu ürünlerin üretiminde emeği geçenleri, tebrik ettiler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.