Yolsuzlukları araştırma önergesi reddedildi

Yolsuzlukları araştırma önergesi reddedildi

İYİ Parti'nin yolsuzlukları araştırma önergesi reddedildi. İYİ Partili Dursun Ataş "AKP yolsuzluğun olmayacağını vaat etti. Erdoğan, 20 yıl sonra başaramadığını itiraf etti" dedi.

İYİ Parti’nin yolsuzluk iddialarının araştırılarak, yolsuzluk mücadele için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi için verdiği araştırma önergesi, TBMM Genel Kurulu’nda AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, "Sayın Erdoğan tam 20 yıl sonra, başaramadığını itiraf etmekte, Türkiye’de yolsuzluk var demektedir. Bu bir vaat değil başarısızlığın açıkça itirafıdır" dedi. 

ANKA Haber Ajansı'nın haberine göre, İYİ Parti Grubu, yolsuzluk iddialarının araştırılması ve yolsuzluğu önleme konusunda gerekli önlemlerin alınması amacıyla 14 Ekim’de araştırma önergesi verdi. Meclis araştırma önergesinin gündeme alınmasına ilişkin İYİ Parti önerisi, bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü.

İYİ Parti Grubu adına söz alan Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerini hatırlatarak, "AKP bundan 20 yıl önce üç 'Y'nin yani yolsuzluğun, yoksulluğun ve yasakların olmayacağı bir Türkiye vaadiyle iktidara gelmiştir. Bugün, 20 koca yıl geride kaldı. 20 devleti tek başına yöneten Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Sayın Erdoğan, milletle alay eder gibi 'Yolsuzlukların olmadığı, rüşvetin olmadığı, yoksulluğun Allah'ın izniyle olmayacağı bir Türkiye'yi biz hallederiz, bunu biz yaparız, şu an itibarıyla onun hazırlığı içindeyiz' dedi" ifadelerini kullandı.

"Evet, Sayın Erdoğan tam 20 yıl sonra başaramadığını itiraf etmekte, Türkiye'de yolsuzluk var, yoksulluk var, yasaklar var demektedir. Bu, bir vaat değil, başarısızlığın açıkça itirafıdır" diyen Ataş, "Bugün Türkiye'de rüşvet var, yolsuzluk var, yoksulluk var, yasaklar var. 20 yılın sonunda Türkiye'yi bu hale getirenler bugün çıkıp 'Yolsuzlukların önüne geçecek hazırlığı yapmaktayız' diyor, günaydın. Tüm bunlar yaşanırken Türkiye'nin yönetiminde 20 yıldır siz vardınız. Türkiye, tarihinde eşi görülmemiş rüşvet de yoksulluk da yolsuzluk da bizzat sizin eserinizdir" diyerek iktidarı eleştirdi.Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın ve eşinin sahibi olduğu şirketin, bakanlığa dezenfektan sattığını hatırlatan Dursun Ataş, şunları söyledi:

"Bugün ülkenin her yerinden yolsuzluk fışkırmaktadır. Eşinin şirketi üzerinden kendi bakanlığına dezenfektan satan eski bakanlar, her ihaleden komisyon alan yüzde 10'lukçu rüşvetçiler yandaşları için ihale kanunlarında tam 192 kere değişiklik yapanlar, devlete çöreklenen beşli çeteler, yandaşa döviz endeksli garanti ödemeli projeler, devlet bankalarından usulsüz verilen ve geri ödenmeyen krediler, yandaşlara pazarlık usulüyle verilen türlü ihaleler, kayyumlara devredilip içi boşaltılan şirketler, AKP'nin yandaş vakıfları üzerinden yapılan büyük yolsuzluklar, borsada usulsüzlükle milyonlarca dolarlık servet edinenler, SPK üzerinden şirketleri haraca bağlayan vekiller, tek kalemde yandaş holdinglerin 500 milyon lira vergi borcunu silenler, görevi çiftçiyi desteklemek olan Ziraat Bankası'ndan kredi alıp tek kuruş ödemeden medya imparatorluğu satın alanlar, 'dinozor park' için Ankara halkının cebinden çıkan 750 milyon dolar, AKP döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yapıldığı iddia edilen ve hazırlanan dosyalara İçişleri Bakanlığı tarafından el konulan 13,2 milyar liralık yolsuzluk; 5-10 maaş alan danışmanlar, saray bürokratları..."

İYİ Parti'nin önerisi üzerine HDP Grubu adına sözü Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit aldı.

Koçyiğit, "Türkiye'nin 2002'li AKP yıllarını hatırlayalım, ne diyorlardı, 'Yasaklara, yoksulluğa ve yolsuzluğa karşı biz iktidara geldik.' Yasaklara bakalım bugün. Valla kimse konuşmasa Türkiye'de yasak yok ya da AKP'li olursa yasak yok. Bu konuda hiçbir sıkıntı yok, AKP'liler suç işleme özgürlüğüne sahipler, AKP'liler her türlü şeye bulaşabilirler. Yolsuzluk yapabilirler, ihaleye fesat karıştırabilirler, aklınıza gelebilecek her şeyi yapabilirler ama bu konuda hiçbir yasak yok maşallah ama olurda muhalif biri olursanız bir tweet atarsanız, twetin içi boş olursa sorun yok ama tweetin içine herhangi bir şey yazarsanız işte orada sorunlar başlıyor" dedi. 

CHP Grubu adına söz Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise "Nedir bu dosyalar? Bu dosyalar AK Parti dönemindeki yolsuzluk, usulsüzlük ve kamu zararlarıyla ilgili yaptığım suç duyuruları" diyerek yanında getirdiği dosyayı TBMM Genel Kurulu'ndaki vekillere gösterdi. 

Yavuzyılmaz, "Bu suç duyurularının sayısı 39 ve bu suç duyurularının parasal hacmi 600 milyar lira yani eski parayla 600 katrilyon lira. Şimdi, üç dakikanın içinde AK Parti dönemindeki bütün yolsuzları anlatmam imkânsız olduğu için size birkaç örnek vereceğim" dedi ve şöyle devam etti:

"Devlet Demir Yolları Ankara-İstanbul hattı rehabilitasyon işinde on beş yıldır bir türlü tamamlanamayan bir tünel var; tünelin adı T-26. Teftiş kurulu raporuna göre sözleşme fiyatı 59 milyon dolar, Devlet Demir Yollarının şirkete ödediği tutar 322 milyon dolar, aradaki fark 262 milyon dolar; güncel kurla yaklaşık 5 milyar lira, eski parayla 5 katrilyon lira. 5 kilometrelik tünelin her bir kilometresinde 1 katrilyon yolsuzluk var. Peki bu devasa vurgunun içinde kimler var? Tabii ki beşli çete, tabii ki AK Partili bürokratlar var. AK Parti tarihi aynı zamanda Türkiye'deki yolsuzlukların tarihidir."İYİ Parti'nin önerisi üzerine AK Parti Grubu adına söz alan Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, "Son 18 yılda AK Parti hükümetlerimiz kamu yönetiminin daha şeffaf, hesap verebilir, dürüst ve katılımcı bir yapıya dönüşmesi ve yolsuzluklarla mücadele konusunda önemli adımlar attı. Yeni anayasal düzenlemelerin yanında, birçok kanunda da değişiklikler yapıldı. Örneğin Bilgi Edinme Kanunu, Kamu Görevlileri Etik Kurulu Kurulmasına ilişkin kanun, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, Kamu İhale Kanunu, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun ve Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu gibi birçok kanun bu dönem içerisinde yasallaşmıştır" şeklinde konuştu.

İlyas Şeker

"Yolsuzlukla mücadele konusunda taraf olduğumuz birçok uluslararası sözleşmelere de imza atılmıştır" diyen Şeker, "Örneğin, Avrupa Konseyi Yolsuzluğa Karşı Medeni Hukuk Sözleşmesi, OECD Uluslararası Ticari İşlemlerde Yabancı Kamu Görevlilerine Verilen Rüşvetin Önlenmesi Sözleşmesi, Sınıraşan Örgütlü Suçlarla Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi gibi birçok sözleşmeye de yine imza atılmıştır" dedi. 

İYİ Parti'nin önerisi, oylamaya sunulmadan önce İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, karar yeter sayısının aranmasını talep etti. Karar yeter sayısı bulunmayınca TBMM Başkanvekili Cemal Adan, birleşime 10 dakika ara verdi.

Birleşimin ikinci oturumunda yapılan oylamada İYİ Parti'nin önerisi AK Parti ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.