Valilikten Yüksekova'daki yürüyüş için yasak kararı

Valilikten Yüksekova'daki yürüyüş için yasak kararı

Hakkari Valiliği'nden Yüksekova'da yapılması planlanan yürüyüşle ilgili açıklama yapıldı.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

Hakkari Valiliği, Yüksekova ilçesinde "Savaş ve İşgale Hayır" sloganıyla yapılması planlanan yürüyüşün kamu düzeni ve kamu güvenliğini bozacağı gerekçesi ile yasaklandığını duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Son dönemde Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından Suriye ve Irak'ta faaliyet gösteren PKK/KCK/PYD/YPG terör örgütünün -sözde- hâkimiyetine son vermek ve güvenli bölge temin etmek amacıyla yürütülen sınır ötesi Pençe-Kilit ve Pençe-Kılıç Hava Harekatı operasyonları ile ilgili olarak sol terör örgütleri ve müzahir şahıslarca Hakkari/Yüksekova ilçesinde  “Savaş ve İşgale Hayır” sloganıyla 28.11.2022 tarihinde sınıra doğru yoğun katılımlı yasadışı yürüyüş yapılacağı, ülkemiz genelinde hareket kabiliyeti iyice daralan terör örgütü mensupları tarafından intikam alma duygusu ile hareket edilip toplumsal olaylar çıkarılarak kaos/kargaşa ortamı oluşturulmaya ve karşıt gruplar arasında çatışma çıkarmaya çalışabilecekleri, yapılacak olan yasadışı yürüyüşe İlimiz merkezinden ve ilçelerinden ayrıca diğer illerden yoğun katılım olacağı değerlendirilmektedir.

İlimiz sınırları içinde kamu düzeni ve güvenliğinin tesisi, can ve mal güvenliğinin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin ve kamu esenliğinin sağlanması amacıyla, Valilik ile Kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç olmak üzere, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun  11/C ve ek fıkrası ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 19. maddesine istinaden, ilimizdeki belirli yerlere giriş ve çıkışın kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlanmasını, toplanmalarının ve araç seyirlerinin kısıtlanmasını, 27.11.2022 saat 08:00'den 28.11.2022 saat 20:00'a kadar 36 saat süre ile il merkezi ve ilçelerimiz dahil olmak üzere Hakkari coğrafi sınırları içerisinde YASAKLANMASI kararı alınmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.