Vali Toprak şehit ve gazi yakınları ile bir araya geldi

Vali Toprak şehit ve gazi yakınları ile bir araya geldi

Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanlığı tarafından Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla şehit yakınları ve gazilere yönelik yemek programı düzenlendi.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER/YÜKSEKOVA

Yüksekova 3.Piyade Tümen Komutanlığı’nda düzenlen programa Vali Cüneyit Orhan Toprak, eşi  Funda Toprak, Yüksekova Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanı Tuğgeneral Metin Tokel, Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Emre Tayanç, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi Korkmaz, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, şehit yakınları, gaziler ve askerler katıldı.
 
Programda bir konuşma yapan Vali Cüneyit Orhan Toprak, "Bu topraklara yerleştiğimiz dönemden beridir bütün dünya devletleri,  jeopolitik değeri çok yüksek olan Anadolu’nun biz Türklerin eline geçmesini tarih boyunca hazmedememeleri üzerine Haçlı seferinden başlamak üzere öçlerini almak, bu topraklara tekrar sahip olmak ve bizleri buradan uzaklaştırmak için birçok denemeleri oldu. Bundan yaklaşık 100 yıl önce İngiltere başta olmak üzere birçok müttefik devlet İtalya’sı, Fransa’sı Rusya’sı zayıf buldukları Osmanlı Devleti’ni yıkıp, parçalayıp bu kıymetli toprakları, bu kutsal vatanımızı aralarında paylaşabilmek için bir tür mücadele başlattılar. Osmanlı Devleti’ni kolayca yıkıp ve aralarında anlaştıkları şekilde paylaşmak için harekete geçtiler. Fakat onların cesaret edemedikleri başka şeyler vardı. Dünyanın en gelişmiş savaş aletleriyle, gemilerle, uçaklarla, toplarla, tüfeklerle bu topraklar kolayca ele geçireceklerini zannediyorlardı. Fakat İstanbul’a ve oradan da boğazlardan da Karadeniz’e açılmak üzere başlatmış oldukları Çanakkale’ye akın projesi hiç tahmin etmeyecekleri bir şekilde hüsrana uğradı. Onların hesaba katmadıkları şey Türk milletinin inancı, imanı, bağımsızlığa, şerefine ve namusuna düşkünlüğü, vatan sevgisi ve bayrak sevgisiydi.  İman ve inançla dolu olan Türk milletinin inanılmaz direnciyle karşılaştılar. 250.000 civarında şehit verme pahasına milletimiz varıyla, yoğuyla, her şeyiyle büyük bir direnç gösterdi. Hakkâri’den, Van’dan, Bingöl’den, Rize’den memleketimizin her köşesinden kardeşlerimiz orada şehit oldular. Bu topraklar, uğrunda bu kadar şehit verildiği için, uğrunda bu kadar gazi verildiği için vatan unvanı sonuna kadar ödenen topraklardır' dedi.

Toprak; İman, inanç ve vatan sevgisi önünde bugüne kadar dayanan hiçbir savaş aleti görülmedi. Bunun örneklerini de biliyorsunuz, 15 Temmuz’da yaşadık. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin içerisine sızmış olan bazı hainler, bir kalkışmaya teşebbüs ettiler. Bu kalkışma vatandaşlarımız tarafından 250 tane şehit verilerek engellendi. Bu İstanbul’da, Ankara’da böyleyken burada da farklı değildi. Biz de o gece buradaydık. Gece saat 11.30-12.00 gibi Hakkâri meydanına gittiğimde orada beni ellerinde Türk bayrakları bulunan 500 ile 1.000 kişilik bir topluluk karşıladı. Bizimle birlikte yaklaşık 1,5 ay da demokrasi nöbetine devam ettiler. Şu anda biz millet olarak, ülke olarak, vatan olarak, bayrak olarak hepimiz biriz. Onun için siz şehit yakınları ve gazilerimizle burada bir arada bulunmak bizlere ayrıca bir sevinç veriyor. Sizin gözünüzdeki bu vatan ve bayrak sevgisini görmek bize fazlasıyla çalışma azmi veriyor. Ben bu vesileyle şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize de sağlık ve sıhhat diliyorum’’ şeklinde konuştu. 

y-4.jpgy-9.jpgy-8.jpgy-1.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.