Vali Akbıyık'tan Çevre haftası mesajı

Vali Akbıyık'tan Çevre haftası mesajı

Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Okay 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Hakkari Valisi İdris Akbıyık, Çevre Kirliliği sorunlarına dikkat çekti.

Vali Akbıyık mesajında şu ifadelere yer verdi:

"1972 yılında İsveç’te yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla 5 Haziran Günü “ Dünya Çevre Günü” olarak kabul edildiğini belirten Vali Okay memiş, “Bu konferansta BM “Temiz ve Sağlıklı Bir Çevrede Yaşamanın Temel Bir İnsanlık Hakkı Olduğunu Karar Altına Almıştır.” Anayasamızın 56. Maddesinde de “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir” hükmüne yer verilmiştir. Bu çerçevede yaşadığımız çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak, çevre kirlenmesini önlemek, devlet ve vatandaşlar için anayasal bir ödev olarak düzenlenmiştir.

5 Haziran günü, 1970’li yılların başında dünya genelindeki çevre sorunlarının uluslararası boyutta tartışılır hale gelmesinin ardından, 1972 yılında İsveç'te yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan kararla ‘Dünya Çevre Günü’ olarak kabul edilmiştir. Ülkemizde de bu amaçla 1978 yılında Türkiye Çevre Sorunları Vakfı, daha sonra Çevre Müsteşarlığı kurulmuştur. Başbakanlığa bağlı Çevre Müsteşarlığı 5-11 Haziran tarihleri arasını Çevre Koruma Haftası olarak kabul etmiştir.

Ülkemizde ve dünyada insanlarda çevre bilincinin oluşturulabilmesi için kutlanan ‘Dünya Çevre Günü’, tüm insanlığın geleceğini yakından ilgilendiren çevre konusunda büyük önem arz etmektedir.

İçerisinde yaşadığımız doğa, özellikle son yüzyılda yaşanan hızlı sanayileşme, plansız şehirleşme, teknolojik gelişmeler ve doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi gibi nedenlerle büyük zarar görmüştür. Buna bağlı olarak da tüm dünya küresel ısınma, kuraklık ve biyolojik çeşitliliğin azalması gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Bu sebeple, en azından bu cennet vatanın evlatları olan bizler, bu toprakların bize atalarımızdan miras kaldığının ve gelecek nesillere teslim edeceğimiz emanetimiz olduğunun bilincinde olarak gereken her türlü hassasiyeti göstermeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, öncelikle Hakkarili hemşerilerimin ve tüm vatandaşlarımızın Dünya Çevre Günü'nü kutluyor, çevremizi korumak adına herkesin elinden geleni yapacağına inanarak hepinize sağlıklı bir gelecek, temiz bir çevre ve mutlu günler diliyorum."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.