Vali Akbıyık'ın "Dünya Çevre Günü" mesajı

Vali Akbıyık'ın "Dünya Çevre Günü" mesajı

Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, Türkiye Çevre Haftası ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle mesaj yayınladı.

5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Türkiye Çevre Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Vali İdris Akbıyık, mesajında çevre bilincinin önemine dikkat çekti.

5 - 9 Haziran Çevre haftasını kutlayan Vali Akbıyık, "Dünyamızda yaşanan küresel ısınma, kuraklık, susuzluk, çölleşme, biyolojik çeşitliliğin azalması ve bazı canlı türlerinin yok olması gibi ciddi çevre sorunlarını hatırlatmak; kamuoyunda çevre bilinci ile hassasiyetinin oluşmasına vesile olmak ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakmak amacıyla Ülkemizde her yıl 5-9 Haziran “Türkiye Çevre Haftası” olarak kutlanmaktadır." dedi.

Vali Akbıyık mesajının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Biyolojik çeşitliliğin korunduğu, doğal kaynakların sürdürülebilir kalkınma yaklaşımıyla yönetildiği, çevreyle dost, plânlı kentleşmenin esas alındığı ve çevre kirliliğinin önlendiği bir gelecek için öncelikle çevre konusundaki hassasiyetin ve bilincin daha da artırılması gerekmektedir.

İnsanları yaşadıkları çevreyi koruma, kollama ve çevre politikalarını destekleme konusunda bilinçlendirmek ve bu düşünceyi davranış haline getirmelerini sağlamak, çevre kirliliği ile mücadelenin olmazsa olmazıdır. Çevreye karşı duyarlı olmak ve onu korumak her hangi bir kurum veya kuruluşun değil tüm insanlığın görevidir.

Gelecek nesillerimizin refah ve sağlığı için temel önceliğimiz, küresel ısınma çölleşme, kuraklık gibi etkilerini yoğun şekilde hissettiğimiz çevre sorunlarıyla mücadele etmek olmalıdır. Unutulmamalıdır ki temiz bir çevre, gelecek nesillere bırakacağımız en değerli miras olacaktır.

Çevrenin korunması ve geliştirilmesine yönelik atılacak her adım, insanlığın geleceği için büyük önem taşımaktadır. Daha temiz, daha yaşanılabilir bir Dünya temennisiyle 5-9 Haziran “Türkiye Çevre Haftası’nı” kutluyor, temiz ve sağlıklı bir dünya diliyorum"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.