Türk: 10 milyon oy aldığımızda Kürtlerle masaya oturacaklar

Türk: 10 milyon oy aldığımızda Kürtlerle masaya oturacaklar

“Muhalefetin Kürt sorununun çözümüne yönelik politikasızlığını” eleştiren Ahmet Türk, "Gelecekle ilgili Kürtlerin beklentisine yanıt verecek bir siyaset var mı? Bir muhalefet var mı?" dedi.

Yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Örgütü 4'üncü Olağan Kongresi’ne katıldı.

MA'nın haberine göre; kongrede konuşan Türk, Kürtlere birlik çağrısı yaparken, muhalefeti ise eleştirdi.

“Kürtlerin birlik günüdür” diyen Türk, “Gün Kürtlerin özgürlük günüdür. Bütün çalışmalarımız, Kürtlerin özgürlüğüne kavuşması üzerinedir” dedi.

"Nasıl güveneceğiz?"

“Muhalefetin Kürt sorununun çözümüne yönelik politikasızlığını” eleştiren Türk, şöyle devam etti:

 “Gelecekle ilgili Kürtlerin beklentisine yanıt verecek bir siyaset var mı? Bir muhalefet var mı? Bunun üzerinde de durmamız gerekiyor. Sayın Öcalan’ın tecridine karşı bir yürüyüş, demokratik bir eylem demokratik bir tepki ortaya konuldu. Ve gerçekten orada lince giden görüntüler ortaya çıktı.

“Milletvekillerimiz, il yöneticilerimiz ve bütün katılanlar, adeta linç edildiler. Hepiniz biliyorsunuz ki Saliha arkadaşımız tekmelendi, ağır küfürlere maruz kaldı ama ikinci beklenti içinde olduğumuz ana muhalefet partisi sözcüsü, ‘polislerimize tokat attı’ diye açıklama yaptı. Peki nasıl güveneceğiz?

"Somut adımlar atılmalı"

“Bu güvensizliği nasıl ortadan kaldıracağız, bunlarla nasıl yol yürüyeceğiz? Elbette mevcut sisteme iktidara karşı bütün gücümüzle direneceğiz. Ama gerçekten Kürtler artık siyasette somut adımların atılmasını, beklentilerinin karşılanmasını istiyor.

“Dostlarımız var, 3’üncü Yol dediğimiz ve gerçekten demokrasiye, Türkiye’nin demokratikleşmesini isteyen çok değerli dostlarımız var. Bunlarla halkımızla birlikte mücadelemizi büyütmek zorundayız. Birçok siyaset yapan Kürt partileri var. Bunlara da seslenmek istiyorum. Sizlerle beraber birlik ve mücadele için yol yürümeye hazırız.

"Direnişimizi kıramazlar"

“Ama bugün Türkiye’de yürütülen bir politika var. Kürtleri yalnızlaştırma politikası yürütülüyor. Bunun farkında olun ve Kürt dostlarıyla birlikte olun sizlerde bu büyük ittifakın içinde yer alın. Aslında söylenecek çok şey var.

"Ne yaparlarsa yapsınlar, tutuklamalar, zindanlar, işkenceler, artık bu halkın taleplerini ve bu halkın direnişini asla gündemden çıkarmazlar, direnişlerini kıramazlar. Gerçekten gelecekle ilgili ciddi bir çabanın ve çalışmanın içinde olmamız lazım.

"Bugün 25-30 milyon Kürt’ten bahsediyoruz. Eğer biz 25-30 milyon Kürt önemli değil, alacağı oy önemli 10 milyon oyu aldığımız zaman her şey değişecek, Kürtlerle masaya oturmak zorunda kalacak. bu bilinçle çalışmalarımızı yürütüyoruz.”

 Etiketler : Ahmet Türk, HDP, Diyarbakır, Mardin, Kürt Sorunu

HABERE YORUM KAT

   

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

19.06.2022 10:29 | Son Güncelleme: 19.06.2022 10:30 | Kaynak: BİANET

Genç seçmen "Türkiye kötü yönetiliyor" dedi, muhalefeti seçti

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin 18-22 yaş arası yeni seçmen ile yaptığı ankete göre; genç seçmen tercihini büyük bir oy farkı ile muhalefetten yana kullanıyor.

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi, “Türkiye Gençlik Araştırması” başlık anketinin sonucunu açıkladı.

27 ilde 18-22 yaş arası 3 bin 444 yeni seçmenle yüz yüze yapılan araştırmaya göre; gençlerin ilk tercihi yüzde 36,9 ile CHP oldu, ikinci sırada yüzde 21,2 ile Ak Parti yer aldı. 

HDP yeni genç seçmenden yüzde  9, MHP yüzde 5.1, İYİ Parti yüzde 3.9, DEVA yüzde 0.8, Saadet Partisi yüzde 0.5 oy alıyor. 

2018 seçimlerinde oranı yüzde 7 olan Z kuşağı seçmeni, 2023'te yüzde 16'ya yükselecek, seçimlerde çok daha etkin rol oynayacak. 

Yeni genç seçmenin yüzde 59,2'si  "Sizce Türkiye nasıl yönetiliyor?" sorusuna "kötü yönetiliyor" yanıtını verdi. Genç seçmenin yüzde 51,9'u, Erdoğan'ın karşısında muhalefetin adayına oy vereceğini belirtti.

Genç seçmene  “Meclis'te çoğunluğu Cumhur İttifakı mı, muhalefet partileri mi kazanır?” diye de soruldu. Gençlerin yüzde 43,2'si “Meclis çoğunluğunu muhalefet kazanır” dedi.

“Meclis çoğunluğunu Cumhur İttifakı kazanır” diyenlerin oranı ise yüzde 33,4 olarak belirlendi. 

Yeni seçmenlerin oy verme davranışlarını etkileyen faktörler arasında yüzde 42,5 ile “Ekonomik durum” birinci sırada yer aldı. Yüzde 27,5 ile “Dünya görüşü” ikinci sırada yer aldı. 

 Yeni seçmenin sistem tercihi ise Parlamenter Sistem. Paylaşılan sonuçlara göre “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi mi, Parlamenter Sistem mi?” sorusuna “Parlamener Sistem” yanıtını verenlerin oranı yüzde 54.1.

“Aday olması durumunda Recep Tayyip Erdoğan'a oy verir misiniz?” sorusuna yeni seçmen yüzde 57,5 oranında “asla oy vermem” yanıtını verdi. Oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 19,3'te kaldı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum