TMMOB: Kamuda Çalışan Mühendis ve Mimarlar Emeğinin Karşılığını İstiyor!

TMMOB: Kamuda Çalışan Mühendis ve Mimarlar Emeğinin Karşılığını İstiyor!

TMMOB Hakkari İl Koordinasyon Kurulu, Merkezi Bütçesi kapsamında, kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ücretlerine ilişkin talepleri içeren bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

TMMOB Hakkari İl Koordinasyon Kurulu, yaptığı yazılı açıklama ile kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının diğer meslek sınıflarıyla aralarındaki eşitsizlik ve farklılıkların giderilmesi amacıyla mühendis, mimar ve şehir plancılarının çalışma hayatı ve emeklilik dönemini kapsayan haklarında iyileştirme yapılması gerektiği vurgulandı.

TMMOB tarafından yapılan açıklamanın satır başlıkları, 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Komisyonunda görüşmeleri devam eden 2023 Yılı Merkezi Bütçe kapsamında, Kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancıları için özetle aşağıdaki gibidir:

  • Ücretli çalışanların vergi yükü hafifletilmeli, kamu çalışanları ücretlerinde yapılan gelir vergisi dilimine bağlı mağduriyet giderilmeli,
  • Çalışma dönemlerinde ücreti oluşturan kalemlerden biri olan ek ödemeler emekliliğe yansıtılmalı,
  • Ek gösterge oranlarının mühendis, mimar ve şehir plancıları için yeniden düzenlenmeli, 1. derece 4. kademede bulunanlar için  ek gösterge 6400 olmalı,
  • Kamuda çalışan toplam personel içerisinde teknik hizmetler sınıfına tabi kamu çalışanı sayısı %5 düzeyinde olması ve bu oranın yetersiz olması nedeniyle mühendis, mimar ve şehir plancılarının ihtiyaca uygun alım talebi yaratılmalı ve buna uygun bütçe ayrılmalı,
  • Aynı statüde yer aldıkları diğer meslek sınıfları ile aralarındaki eşitsizliklerin ve farklılıkların giderilmesi amacıyla kamuda çalışan ve teknik hizmetler sınıfına dahil mühendis, mimar ve şehir plancılarının 375 sayılı KHK’ye ekli (I) SAYILI CETVEL’de yer alan Uzman Tabip, Tabip ve Diş Hekimlerine sağlanan ek ödeme oranı baz alınarak, emeklilik haklarında da etkisi olan “ek ödemeler” oranlarında iyileştirme yapılmalı.

Basın açıklamasının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.