TBMM olağanüstü toplanamadı

TBMM olağanüstü toplanamadı

TBMM Genel Kurulu, CHP milletvekillerinin sağlık çalışanlarının sorunlarına ilişkin genel görüşme açılması talebi üzerine Meclis Başkanı tarafından olağanüstü toplantıya çağrıldı. Ancak Meclis, gerekli çoğunluk sağlanamadığı için toplanamadı.

Sağlık çalışanlarının sorunlarına ilişkin genel görüşme talebi üzerine olağanüstü toplanan Genel Kurul'a CHP, İYİ Parti, DEVA Partisi, Demokrat Parti, Saadet Partisi milletvekilleri katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TİP Genel Başkanı Erkan Baş ve DP Genel Başkanı Gültekin Uysal da Genel Kurul’da hazır bulundu.

HDP ve MHP sıraları boş kaldı.

HDP Genel Kurul’a, Karma Komisyon’da dokunulmazlığı kaldırılan Saliha Aydeniz’in dosyasının getirilebileceği kaygısıyla, çoğunluğu sağlamamak için katılmadı.

Meclis Genel Kurulu saat 15.00'te Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç tarafından açıldı.

Bilgiç toplantı çağrısıyla ilgili bilgi verdi, daha sonra elektronik sistem üzerinden yoklamaya geçildi.CHP milletvekilleri yoklama sırasında Genel Kurul salonuna giren ama yoklamaya katılmayan AKP'lilere "Meclisten kaçmayın “diye seslendi.

Yoklamaya 159 milletvekili katıldı ve toplantı için yeterli çoğunluk bulunamadığı için olağanüstü toplantı çağrısı düştü.

Genel Kurul’un çalışması için 200 milletvekilinin yoklamaya katılması gerekiyordu. Bilgiç yeterli sayıya ulaşılamadığını belirterek olağanüstü toplantı çağrısının düştüğünü söyledi, 1 Ekim Cumartesi günü saat 14.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'nin toplanamaması hakkında açıklama yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu, "Sağlıkta şiddet Türkiye'nin temel sorunlarından birisidir. Bu sorunu çözecek olan organ TBMM'dir. TBMM'nin bu acı olayları engellemek, önlemek açısından göreve davet ettik. CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti olarak arkadaşlar buradalardı. Hepimiz görevimizi yaptık" dedi.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ama parlamentoyu işlevsiz kılan iki organ, iki temel kurum yani AK Parti ve MHP gelmedi. Dolayısıyla bundan sonra olacak olan bütün negatif olayların sorumlusu onlardır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.