Sosyal Konut Projesinde Hakkari'ye kaç konut yapılacak?

Sosyal Konut Projesinde Hakkari'ye kaç konut yapılacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan sosyal konut projesinin detayları netleşirken, proje kapsamında Hakkari'de 800 konut yapılacak.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

Kiralardaki ve ev fiyatlarındaki artışın ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sosyal konut projesi hazırlandı.

Bu kapsamda; 81 ilde 500 bin konut yapılacak, 250 bin konut arsası uygun şartlarla satılacak. Evi olmayan dar gelirliler kira öder gibi yuva sahibi olabilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde sosyal konut projesinin detaylarını açıkladı.

422 milyar liralık yatırım ile gerçekleştirilecek projenin kira ve konut fiyatlarındaki yüksekliğin düşürülmesi noktasında olumlu katkı sunması bekleniyor.

Erdoğan'ın açıklamasına göre proje 500 bin sosyal konut, 250 bin konut amaçlı arsa ve 50 bin iş yerinden oluşacak.

Başvurular 14 Eylül'de başlıyor

TOKİ aracılığıyla inşa edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden veya proje il nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha önce TOKİ aracılığıyla ev satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvuru yapabilecek.

Sosyal konutlar için bir haneden tek başvuru alınabilecek.

Yeni sosyal konutlarda gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak. Genç kategorisine 1991 Eylül ayından sonra doğanlar müracaat edebilecek.

81 ili ve tüm ilçeleri kapsayacak projenin başvuruları 14 Ekim 2022 tarihinde başlayacak ve ekim sonuna kadar sürecek.

Proje kapsamında evler 81 ilde, arsalar ise 7 bölgede olacak. En fazla konut 50 binle İstanbul'da olacak.  Hakkari'de ise 800 konut yapılacak.

Konutların il merkezi ve ilçelere göre dağılımı ise şu şekilde Merkez: 300, Yüksekova 200, Çukurca, 160 Durankaya 144

2+1 evler 608 bin lira olacak

Yerel ve yatay mimariye sahip olan konut projesi kapsamında 2+1 dairelerin fiyatı 2 bin 280 lira taksit, 240 ay vade olarak belirlendi. 

3+1 dairelerde ise 3.187 lira taksit, 240 ay vade olacak. Daireler sıfır atık uyumlu ve enerji verimliliğine uygun, iklim dostu olacak.

100 bin alt yapılı konut amaçlı arsa

TOKİ tarafından ilk kez elektrik, su, stabilize yol alt yapıları ve planları tamamlanmış inşaat yapmaya hazır arsa satışı yapılacak.

Gelir durumu düşük vatandaşlara şehir çeperlerinde kendi evlerini yapma fırsatı verilecek. 7 bölgedeki arsalar piyasa bedellerinin altında fiyatlarla, faizsiz ve uzun vadelerle vatandaşlara sunulacak.

İlk etapta 100 bin konut yapımına müsait arsa sunulacak, bu özellikle inşaat ve inşaat malzemesi sektörü hareketlendirilecek. 

350 ila 500 metrekarelik arsalar, 1604 liradan başlayan taksitlerle, 10 yıl vadeli satışa çıkacak.

Başvuru şartları şu şekilde olacak:

Türk vatandaşı olmak, projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmak veya o il sınırlarında faaliyette bulunuyor olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak, ustalık Belgesi, İşyeri Açma Belgesi, İlgili Oda Kayıt Belgesi veya Vergi Mükellefi olmak, e-Ticaret yapıldığına dair nace kodu v.b. bilgileri gösterir belgelere sahip olmak, kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocukları mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması, başvuru Bedeli 2 bin liranın temerküz Banka Şubesine ödenmesi.

Image

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
5 Yorum