Şarkıcı Gülşen tutuklandı

Şarkıcı Gülşen tutuklandı

Şarkıcı Gülşen Bayraktar Çolakoğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçlamasıyla soruşturma başlatmasının ardından tutuklandı.

İmam hatip liselilere yönelik sözleri nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan şarkıcı Gülşen, sevk edildiği sulh ceza hakimliğince tutuklandı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülşen'in sahnede imam hatip liselilere yönelik sarf ettiği sözlerinden dolayı TCK'nın 216. maddesi kapsamında resen soruşturma başlatmıştı.

Savcılık tarafından yapılan açıklamada, "Gülşen'in kolluk görevlilerince mevcutlu olarak hazır edilmesi" talimatı verildiği belirtildi.

Gülşen ifadesinin ardından tutuklama talebiyle adliyeye getirilmişti.

Gülşen: En yakın arkadaşımla yaptığım esprinin insanları kışkırtıcı bir şekilde yorumlanmasını kabul etmiyorumGülşen adliyede

"İmam hatiplileri kötülemek, onlara hakaret etmek amacıyla konuşma yapmadığını" belirten Gülşen, "En yakın arkadaşımla yaptığım esprinin insanları kışkırtıcı bir şekilde yorumlanmasını kabul etmiyorum. Şakalaşmanın herhangi bir gruba yönelik nefret içerikli olarak algılanması beni çok üzmüştür. Suç işleme kastım yoktur" dedi.

Gülşen'in ifadesinin ise şu şekilde olduğu kaydedildi:

"Hatırladığım kadarıyla 30 Nisan 2022 tarihinde Ataşehir'de konserde bu konuşma geçmiştir. Benim kadromda klavye müzisyeni olarak yer alan Miraç isimli arkadaşımın lakabı 'imamdır'. Ayrıca arkadaşlarla kendi aramızda aptal, salak, sapık olarak şakalaşırız. Talihsizlik olarak bu iki kelime bir araya gelmiştir. Bu konuşma Miraç ile aramızda geçen bir konuşmadır. Ben orkestrama hitaben, 'Beni seyircilerimin arasında, omuzlarınızda taşıyın' demem üzerine bana orkestra arasından 'Seni imam taşısın' şeklinde cevap gelince bahse konu konuşma Miraç'la aramızda geçmiştir."

"Bu konuşma konsere katılanlara ya da medyaya hitaben yaptığım bir konuşma değildir. Ben ülkesini seven, fırsat eşitliğine inanan, kimseyi ayırıp örselemeyen bir sanatçıyım. Bu kısa görüntü aylar sonra kim tarafından ne amaçla servis edildi bilemiyorum. Ancak provokatif amaçlı servis edildiğini düşünüyorum."

Gülşen'in avukatı Emek Emre ise, "Yarın sabahtan ilgili mercilere itirazda bulunacağız, konunun da takipçisi olacağız. Kendisi gayet güçlü durumda, tabii ki üzgünüz, böyle bir karar çıkmasını beklemiyorduk. Tutuklama tedbirinin orantısız olduğunu düşünüyoruz" açıklamasında bulundu.

Eşi Çolakoğlu ve avukatı eşlik etti

Gülşen, bugün Beşiktaş'taki evinde gözaltına alınmıştı. DHA, şarkıcının İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde yaklaşık dört saat ifade verdiğini, ardından adliyeye sevk edildiğini bildirdi.

Gülşen'e müzik yapımcısı eşi Ozan Çolakoğlu ile avukatının da eşlik ettiği, emniyetten ayrılan Çolakoğlu'nun herhangi bir açıklama yapmadığı aktarıldı.

Savcılık, Gülşen'in İstanbul'da verdiği bir konser sırasında sahnede imam hatip liselilere yönelik sözlerinden dolayı Türk Ceza Kanunu'nun 216. maddesi kapsamında resen soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Gülşen'in 30 Nisan'da verdiği bildirilen bir konser sırasında sahnedeyken bir kişi hakkında söylediği, “İmam hatipte okumuş bence daha önce kendisi, sapıklığı oradan geliyor” şeklindeki sözleri dün akşam sosyal medyada yayılmıştı.

Kime söylendiği belli olmayan söz konusu ifadenin yer aldığı videonun yayılmasının ardından Twitter’da #GülşenTuklansın diye etiket açılmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı da Gülşen hakkında suç duyurusunda bulundu. Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Kuruluşundan bu yana ülkenin milli ve manevi değerleriyle nesillerin yetiştiği bu kurumlara veya herhangi bir okul türümüze ya da bu okullarımızda eğitim gören öğrencilerimize yönelik aşağılayıcı ve ötekileştirici sözlerin sarf edilmesi asla kabul edilemez. Bakanlığımızca söz konusu şarkıcının hakaret ve iftira içeren bu sözlerinden dolayı hukuki süreç başlatılmıştır."

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği de Gülşen hakkında hukuki süreç başlatılacağını duyurdu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.