Peker’in ‘SPK’ iddiaları yargıya taşındı

Peker’in ‘SPK’ iddiaları yargıya taşındı

Siyasi partiler, Sedat Peker'in yolsuzluk iddialarıyla ilgili Ankara Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundu.

Organize suç örgütü liderliği suçlamasıyla kırmızı bültenle aranan Sedat Peker'in, eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu ve TOBB Deniz Meclisi Üyesi Salih Orakçı ile ilgili rüşvet ve yolsuzluk iddialarının ardından muhalefet partileri konuyu yargıya taşıdı.

Peker’in iddialarının araştırılmasını talep eden siyasi parti temsilcileri Sıhhiye’de bulunan Ankara Adliyesi’ne gelerek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Peker’in iddialarının ardından Ankara Adliyesi’ne gelerek suç duyurusunda bulunan ilk isim Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ve heyeti oldu. Eski SPK başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu hakkında suç duyurusunda bulunan Özdağ adliye önünde yaptığı açıklamada, “Şimdiden uyarıyoruz, kanunsuz emirler alıp soruşturmayı engellemeye çalışanlar, kulağının üzerine yatanlar olursa bunun hesabını da bağımsız Türk yargısının önünde kısa zaman içerisinde verirler” dedi.

Suç duyurusunun içeriğine dair de konuşan Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suç duyurumuzda ne var? Sarayın atadığı bürokratların güçlerini kullanarak soyduğu şirketler var. Küçük yatırımcıların batan milyonlarca Türk halkından çalınan servet var. Süleymanlar var, Serhatlar var kendileriyle ilgili iddialara cevap verecek adamlar var. Bu iş şarkıcı tutuklamaya benzemez. Abdesten dinden bahsedenler artık Allah’tan korkacak, kuldan utanacak yargıya hesap verecek. Devleti, ‘rüşveti ona verme bana ver, o fazla para verir’ diyenlere teslim etmeyeceğiz. Bu çetelerin defterini dürmede kararlıyız.”

CHP HEYETİNDEN SUÇ DUYURUSU

Sedat Peker’in gündeme getirdiği iddialara ilişkin CHP adına Ankara Adliyesi’ne gelerek suç duyurusunda bulunan heyetin başında CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek yer aldı. CHP’li Erkek ile birlikte Ankara Milletvekilleri Ali Haydar Hakverdi, Levent Gök, Murat Emir, Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan ve CHP Yurtdışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan adliyeye girerek suç duyurusunda bulundu.

‘RÜŞVET ÇARKLARININ ÜZERİNE GİTMEK ZORUNDAYIZ’

Suç duyurusunun ardından CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek adliye önünde açıklama yaptı. Bütün milletvekillerinin imzasıyla suç duyurusunda bulunduklarını belirten CHP’li Erkek, “Yolsuzluğun olduğu yerde yoksullukla mücadele edemezsiniz. Biz kararlıyız. Bugünkü saray iktidarı gibi yoksulluğu yönetmeyeceğiz, bitireceğiz. Bu topraklarda yoksulluk asla bir kader değildir” dedi.

CHP’li Erkek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir dönem mevcut iktidarın içerisinde yer alan, mevcut iktidarla hareket eden ve iktidar ile çevreleri adına korkutma şiddet yaratma gibi eylemleri gerçekleştiren Sedat Peker’in iddiaları sebebiyle bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na tüm milletvekillerimizin imzasıyla suç duyurusunda bulunduk. 2002’de tek başlarına iktidar olduklarında 3Y ile mücadele edeceğiz diyenler, yolsuzlukla, yoksullukla ve yasaklarla mücadele edeceğiz diyenler, yeni Y’ler eklediler. Yolsuzluk, Yüzsüzlük, Yalan. Çürüme o kadar büyüdü ki gerçek bir beka sorunu haline geldi. Rüşvet çarkının üzerine gitmek zorundayız. Yargının durumu da işler acısıdır. Yargı yürütmenin ağır bir tahakkümü altında. Cumhuriyet savcıları harekete geçemiyor. Biz CHP’li vekiller olarak ne için buradayız? Cumhuriyet savcıları re'sen harekete geçmediği, geçemediği için. Halbuki kanun bu görevi savcılara veriyor.”

“Bu sistemde çürümeyen hiçbir kurum kalmadı. ÖSYM’den Merkez Bankası’ndan tutun bütün kurumlar çöktü. Güçlü kadrolar kurumlar olmalı. Çürümeyi yozlaşmayı hep birlikte görüyoruz. Yargıya ve cumhuriyet savcılarına seslenmek istiyoruz siz bu yolsuzluk ve rüşvet çarkıyla cesaretle mücadele edeceksiniz. Sizin bir tek efendiniz vardır, o da hukuktur. Suç duyurularının sonuna kadar takipçisi olacağız. Artık gırtlağına kadar batmış ve yozlaşmış iktidar hiçbir şey yapamaz. Seçim kararı alınınca bu ülkede bir şeyler değişmeye başlayacak. Vatandaşlarımızın tüm sorunlarını çözeceğiz. Rüşvet ve yolsuzluk bugün ortaya çıkmazsa yarın çıkacaktır.”

NE OLMUŞTU?

Sedat Peker, “Deli Çavuş” adlı sosyal medya hesabı aracılığıyla eski SPK Başkanı Ali Fuat Tașkesenlioğlu, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu ve TOBB üyesi Salih Orakcı'nın rüşvet aldığını ileri sürmüştü. SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun, kendisine bir sorun nedeniyle başvuran Marka Yatırım Holding’in sahibi Mine Tozlu Sineren’i, AK Partili Zehra Taşkesenlioğlu’na yönlendirdiğini iddia eden Peker, Zehra Taşkesenlioğlu’nun da Mine Tozlu’yu Way Out adlı bir finansal danışmanlık şirketine yönlendirdiğini söylemişti. Peker, burada Mine Tozlu Sineren'den 12 milyon lira danışmanlık adı altında “rüşvet” istendiğini öne sürdü ve belge paylaşmıştı. Sineren’in parayı ödemeyi reddettiğini belirten Peker, daha sonra Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun, Sineren’e ulaşarak söz konusu danışmanlık şirketinde bir araya geldiklerini belirtmişti. Halk TV canlı yayınına katılan Mine Tozlu Sineren, iş hayatı boyunca rüşvetle karşılaştığını ve bunları ilgili kurumlara bildirdiğini söylemişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.