Nebati: Enflasyonun tek hanelere ineceğini öngörüyoruz

Nebati: Enflasyonun tek hanelere ineceğini öngörüyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati Orta Vadeli Program'ı hazırlarken 'Türkiye Ekonomi Modeli'ni merkeze aldıklarını söyledi: İşsizliğin 9,6'ya gerileyeceğini, enflasyonun tek haneye ineceğini öngörüyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, resmi gazetenin mükerrer sayısında yayımlanan OVP'ye ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Twitter'dan hükümet olarak göreve geldikleri ilk günden bu yana kapsayıcı kalkınma hedefleri doğrultusunda hazırlayıp uyguladıkları orta ve uzun vadeli planlarla ekonomiyi büyüttüklerini ve güçlendirdiklerini yazdı: "Önümüzdeki 3 yıllık dönemin yol haritasını oluşturacak Orta Vadeli Program, dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler titizlikle analiz edilerek, On Birinci Kalkınma Planı esaslarıyla uyumlu şekilde hazırlanmıştır. Programımızı hazırlarken büyümeyi ve istihdamı artıran, yüksek katma değerli üretimi önceliklendiren ve ihracat odaklı sürdürülebilir büyümeyi esas alan Türkiye Ekonomi Modelimiz merkeze alınmıştır." 

Bakan Nebati, program süresince uygulanacak politikaların; yüksek katma değerli üretimi, cari işlemler dengesinde kalıcı iyileşmeyi, verimliliği ve ihracat artışını sağlamak üzere oluşturulduğuna işaret edip, şunları söyledi: "Böylelikle ekonomimizin ortalama yüzde 5,3 büyümesini, istihdamın toplamda 2,7 milyon kişi artmasını öngörüyoruz. Ayrıca program dönemi sonunda, ihracatımızın 305 milyar dolara ulaşacağını, işsizlik oranının yüzde 9,6 ile önemli ölçüde gerileyeceğini, cari işlemler açığının GSYH’ye oranının yüzde 0,9 olacağını, enflasyonun tek hanelere ineceğini öngörüyoruz. Vurgulamak isterim ki 2023-2025 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programımızda, önceki yıllarda olduğu gibi mali disiplinden asla taviz vermedik. Ekonomimizin temel dinamiklerini göz önünde bulundurarak tüm vatandaşlarımızın önceliklerini karşılayacak bir bütçe hazırlamaya gayret ettik. Program dönemi sonunda, Merkezi Yönetim Bütçe açığının GSYH’ye oranının yüzde 1,5 olmasını öngörüyoruz." 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.