Munzur'da HES'e karşı protesto: Yaşam hakkımızı savunuyoruz

Munzur'da HES'e karşı protesto: Yaşam hakkımızı savunuyoruz

Tunceli'de, sivil toplum kuruluşu temsilcileri kentte yapılması planlanan 4 Baraj ve Hidroelektrik Santrali'nin (HES) yapılmaması için protesto eylemi düzenledi.

Tunceli Barosu öncülüğünde bir araya gelen 'Munsur Özgür Aksın' platformu birleşenleri, Munzur ve Pülümür vadilerinde yapılması planan baraj ve HES için, yöre halkı tarafından kutsal sayılan Huri Gölü kıyısında protestoda bulundu. 

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Tirkel, Tunceli Baro Başkanı Barış Yıldırım'ın yanı sıra yaklaşık 500 kişinin katılımıyla yapılan protestoda baraj ve HES'in yapılmaması için mum yakılarak, dua etti.


Baraj ve HES'lerin yapılmaması için hukuki bir mücadele içinde olduklarını anlatan Tunceli Barosu Başkanı Barış Yıldırım, baraj ve HES'in yapılan bölgelerin Bakanlar Kurulu'nca acele kamulaştırma karanını da yargıya taşıdıklarını söyledi.  Yıldırım, şunları söyledi:

"Munzur Vadisi ile Pülümür Vadisine yapılmak istenen barajlara karşı büyük bir hukuk mücadelesi başlatmıştır. Munzur Vadisi milli parkı içinde yapımı planlanan 4 baraj ve HES için Bakanlar Kurulu kararıyla alınan acil kamulaştırma kararını iptali için yargıya gittik. Bir çok belediyemiz de bu karara karşı açtığımız davada müdahil olmak için başvurdular. Dersim Barosu olarak, bütün HES projelerine karşı Dersim halkı ile dayanışma içinde olacağız ve hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğiz."

MUNZUR VE MERCAN NEHİRLERİNE KARANFİL ATTILAR

Huri Gölü'ndeki protesto eyleminin ardından katılımcılar, buradan ayrılarak, Munzur ile Mercan nehirlerinin birleştiği Beşevler Mevkii'ne gelerek, nehirlere karanfil attı. Burada bir açıklama yapan Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, barajlarla yaşam haklarının ellerinde alınmak istendiğini söyledi.

Başkan Maçaoğlu, "Büyük güçler burada derelerimizi doldurmaya çalışıyor. Yani yaşama haklarımızı elimizden almaya çalışıyor. Bizim esasen buradaki duruşumuzun esas sebebi yaşam alanlarımıza müdahale edenlere karşı yaşam alanlarımızı savunuyoruz. Temel bir hakkımızdır. Dersim halkı yaşadığı alana sahip çıkıyor. Buraların barajlarla, HES'lerle, madenlerle yok etmeye karşı yaşam alanlarını savunuyor ondan dolayı buradayız" diye konuştu.

Kaynak:DHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.