Merkel'le görüşen Putin: Başka ülkelerin siyasal süreçlerine asla müdahale etmedik

Merkel'le görüşen Putin: Başka ülkelerin siyasal süreçlerine asla müdahale etmedik

Almanya Başbakanı Merkel ile Soçi'de gerçekleştirdiği görüşme sonrasında konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye'nin Han Şeyhun kasabasında düzenlendiği belirtilen kimyasal saldırının sorumlularının bulunup cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve iki yılın ardından ilk Rusya ziyaretini gerçekleştiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, Soçi'de gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Merkel'e ele aldıkları konulardan birinin Suriye olduğunu belirten Putin, bu ülkedeki krizin çözülmesi için daha aktif bir müzakere sürecine gereksinim olduğu konusunda anlaştıklarını söyledi.

Putin ayrıca, Suriye'nin Han Şeyhun kasabasında 4 Nisan'da gerçekleştiği söylenen kimyasal saldırıya ilişkin olarak, "Kimyasal silahların herhangi bir biçimde kullanılmasını kararlı bir biçimde kınıyoruz" dedi.

'UKRAYNA'DAKİ SORUNLARIN SEBEBİ, 2014'TEKİ DARBE'

Ukrayna krizinin hem Rusya hem de Almanya için ciddi bir endişe kaynağı olduğunu belirten Putin, "Yeni bir barış anlaşması imzalanması ihtimaline ilişkin olarak ilişkin olarak, var olan anlaşmanın sonuçlarını görmeden yeni planları konuşup, Normandiya Dörtlüsü formatı ve Minsk anlaşmaları dışında yeni planlar ortaya atamayız" ifadelerini kullandı.

Putin, Ukrayna'daki sorunların sebebinin 'bu ülkede 2014'te anayasaya aykırı olarak düzenlenen darbe olduğunu' söyledi.

Ukrayna'daki krizin, ülkenin doğusunda çatışan hükümet ve bağımsızlık yanlısı güçler birbiriyle doğrudan görüşmeden çözülemeyeceğini belirten Putin, "Kiev'in, Minsk anlaşmalarını hayata geçirme şansını kaçırmış olabileceğine inanıyorum. Bunun için eskiden daha fazla siyasal imkanları vardı. Şimdiyse bu imkanlar daha sınırlı" diye ekledi.

'ABD SEÇİMLERİNE MÜDAHALE ETTİĞİMİZ YÖNÜNDEKİ İDDİALAR SADECE DEDİKODU'

Öte yandan Putin, Rusya'nın ABD seçimlerine müdahale ettiği ve Almanya'da eylülde düzenlenecek parlamento seçimlerine de müdahale edebileceği iddialarına ilişkin bir sorunun ardından, Rusya'nın başka ülkelerdeki siyasal süreçlere asla müdahale etmediğini yineledi.

Putin, "ABD seçimlerine müdahale ettiğimiz yönündeki iddialar ise ABD'deki iç siyasal kavga için kullanılan dedikodular. Aynı biçimde başka ülkelerin siyasetimize müdahale etmesini istemiyoruz. Fakat yabancı güçler geçmişte pek çok kez sivil toplum kuruluşları üzerinden Rus siyasetine müdahale etmeye çalıştı" ifadelerini kullandı.

'BİZİM POLİSİMİZ AVRUPA ÜLKELERİNE KIYASLA ÇOK DAHA ÖLÇÜLÜ'

Bu arada Putin, Rusya'daki protestolarda yaşanan gözaltılarla yönelik eleştirilere ilişkin olaraksa "Bizim polisimiz, polisin gaz ve cop kullandığı Avrupa ülkeleriyle karşılaştırılırsa çok daha ölçülü davranıyor" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.