Meclis'ten tutuklu vekiller için ilk adım

Meclis'ten tutuklu vekiller için ilk adım

TBMM Başkanlık Divanı’nda tutuklu vekiller için komisyon kurulacağı iddia edildi. Komisyonda akademisyen ve hukuk uzmanları yer alacak.

TBMM Başkanlık Divanı’nda tutuklu milletvekilleri konusunda akademisyen ve hukuk uzmanlarından oluşan bir komisyon kurulması kararı alındığı öne sürüldü. TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın hukuk uzmanları ve akademisyenlerden oluşan bir heyeti, tutuklu milletvekilleri konusunda imkânları araştırmak üzere toplantıya çağıracağını ifade ettiği belirtildi.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre; TBMM Başkanlık Divanı’nın önceki gün yapılan toplantısına Meclis Başkanı İsmail Kahraman yaklaşık iki ay süren tedavisinin tamamlanmasının ardından başkanlık etti. Başkanlık Divanı üyelerine önceki gün gönderilen gündeminde sürpriz bir şekilde tutuklu milletvekillerinin durumu birinci gündem maddesi oldu.

Toplantının başında söz alan TBMM İdare Amiri Sırrı Süreyya Önder, tutuklu milletvekilleri konusunda Kasım 2016 tarihinde Başkanlık Divanı’nı acil toplantıya çağırdıklarını anımsatarak, bugüne kadar bu konuda hiçbir geri dönüş yapılmadığını, toplantının gündeminde tutuklu milletvekilleri konusunun yer almadığını söyledi. Önder, TBMM Başkanı Kahraman’a “13 milletvekilinin tutuklu olması, Meclis gündeminde peyzajdan daha ağırlıklı bir gündem tutmalı. Bu Meclis’in onurudur, kendi iradesidir” diye konuştu.

Önder’in konuşmasının ardından Kahraman tutuklu milletvekilleri konusunun dünkü toplantının birinci gündem maddesi olarak görüşülmesi önerisini sundu. Kahraman’ın önerisine kimse itiraz etmedi.

Kahraman, kuvvetler ayrılığı prensibine inandığını, bu anlamda geliştireceği inisiyatifin yanlış anlaşılabileceğini vurgulayarak; hukuk uzmanları ve akademisyenlerden oluşan bir heyeti tutuklu milletvekilleri konusunda imkânları araştırmak üzere toplantıya çağıracağını ifade etti. Edinilen bilgiye göre akademisyen ve hukuk uzmanlarından oluşacak komisyonunun özellikle tutuklu milletvekillerinin yasama faaliyetlerine katılım imkânlarını araştıracağı öğrenildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.