Mazlum-Der'in 16 şubesi kapatıldı

Mazlum-Der'in 16 şubesi kapatıldı

Mahkeme kararıyla kayyım atanan ve yapılan itirazın sonucu beklenmeden kongresi toplanan Mazlum-Der'in aralarında Hakkari'nin de bulunduğu 16 şubesi kapatıldı.

Türkiye’nin önde gelen insan hakları kuruluşlarından olan Mazlum-Der’in, çoğu Kürt illerinde bulunan 16 şubesi kapatıldı. Şubelerin kapatılma kararı kayyım tarafından toplanan olağanüstü kongrede alındı.

Kısa adı Mazlum-Der olan İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği’nde 16 şubenin kapatılmasıyla sonuçlanan süreç geçen yıl başladı.

Türkiye’nin batı illerindeki bazı şubeler olağanüstü genel kurul toplanması talebiyle 192 delegeden imza topladı. Ancak bu girişime başka şubelerden itiraz geldi.

TARTIŞMA MAHKEMEYE TAŞINDI

Bir taraf, kongre toplanması için delege sayısının, diğer taraf ise üye sayısının baz alınmasını gerektiğini savunuyordu.

Şubeler arasında başlayan tartışmalar mahkemeye taşındı. Mahkeme önce, tüzük gereği üye sayısının bazı alınması gerektiğini söyledi. Ancak sonra dosyayı bilirkişiye gönderdi. Bilirkişi ise delege sayısının baz alınarak kongre yapılabileceği yönünde rapor hazırladı.

MAHKEME KARARI BEKLENMEDEN

Raporun mahkemeye ulaşmasının ardından, mahkeme kongre isteyen grubun lehine karar verdi. Kararın ardından Mazlum-Der’e kayyım atandı. Bu sırada mahkeme kararına istinaf mahkemesinde itiraz edildi. Mahkeme itirazı karar bağlamadan, olağanüstü kongre kararı alındı.

Bugün toplanan olağanüstü kongreden önce, birçok şube ve mevcut yönetim kurulu ortak bir bildiri yayınlayarak, kongreyi protesto etti.

Kongrede mevcut Genel Başkan Ahmet Faruk Ünsal’ın yerine Ramazan Beyhan seçildi.

Kongrenin aldığı kararlardan biri de protestocu şubelerin kapatılması oldu. Kongre, 24 şubesinden 16’sini kapattı. Kapatılan şubelerin 12’si Kürt illerinde bulunuyor. Bu şubelerin bir çoğu Kürt sorunu ve Kürt illerindeki hak ihlallerine ilişkin raporlar hazırlamıştı.

Kapatılan şubeler şöyle: Diyarbakır, Şanlıurfa, Van, Gaziantep, İzmir, Muş, Bitlis, Bingöl, Şırnak, Hakkari, Sakarya, Mersin, Kocaeli, Bursa, Antakya

‘İTİRAZ KABUL EDİLİRSE KARARLAR GEÇERSİZ OLACAK’

Kapatılanlar arasında bulunan Diyarbakır Şubesi yöneticilerinden Reha Ruhavioğlu, itiraz sonucu beklenmeden kongre toplandığını söyledi.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Ruhavioğlu, itiraza olumlu yanıt verilmesi halinde, kongre kararlarının geçersiz olacağını savundu. Ruhavioğlu kararı şöyle değerlendirdi:
“Çatışma süreci başlamadan önce toplum biraz iktidarlardan uzakta değerlendirme yapabiliyordu. Çatışma süreci yeniden başlayınca, toplum tekrar kutuplaşmış kanaat üzerinden gitti. Bu esnada raporlarımız iki tarafı da rahatsız etti. Silvan raporuna PKK karşı çıktı, Cizre raporuna cumhurbaşkanı parmak salladı. Burada 12 şubemiz kapatıldı. İnsan hakları meselesine ilkesel bakan arkadaşlarla, konjonktürün etkisinde kalan arkadaşlar ikiye ayrılmış durumda. Mazlum-Der’i, mahkeme farklı bir karar vermezse, gayrimeşru şekilde ele geçirmiş oldular. İnsan hakları mücadelesi Mazlum-Der’le başlamadı, onunla da bitmez. Biz bölge şubeleri, ilkesel davrananlar olarak, kendi aramızda istişareler yapıp, hukuki süreci takip ederken, bir yandan da nasıl bir insan hakları mücadelesi veririz buna bakacağız. Bu moral bozucu bir süreç ama insan hakları mücadelesini bitirecek bir süreç değil.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.