Kutlu Doğum Haftası gidiyor, Siret Haftası geliyor

Kutlu Doğum Haftası gidiyor, Siret Haftası geliyor

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin FETÖ ile irtibatlandırılmasının kendilerini yaraladığını söyleyerek Kutlu Doğum Haftası’nın Siret Haftası’na dönüştürülmesini önerdi.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Din İşleri Yüksek Kurulu Genişletilmiş İstişare Heyeti II. Toplantısı’nın ardından gazetecilere açıklama yaptı.
Kutlu Doğum Haftası’nın ‘asrın fitnesi’ olarak tanımladığı FETÖ ile irtibatlandırılmasının başta diyanet ve ilahiyat camiası olmak üzere herkesi derinden yaraladığını aktaran Görmez, şöyle konuştu: “Akıl, vicdan ve izan dışı bu iddia aynı zamanda tarihi gerçeklere de aykırıdır. Bu hafta, asırlardır 12 Rebiulevvel’de idrak edilen Mevlit Kandili’nin bir alternatifi değil Hz. Peygamberin sireti, sünneti ve evrensel mesajını anlamak ve hayata geçirmek gayesiyle uygulamaya konulmuş ilmi ve kültürel faaliyetler bütünüdür.”

Görmez, şöyle devam etti: “Esas amaç, Hz. Peygamberin hayat veren çağrısının daha geniş kitlelere ulaştırılması olunca, bu etkinlik için tüm eğitim kurumlarının ve halkımızın yoğun bir şekilde katılımının daha çok sağlandığı bir zaman dilimi belirlenmiştir. Her yıl yurtiçi ve yurtdışında 30 bini aşkın etkinliğin yapıldığı bu hafta içinde, haftanın amacıyla bağdaşmayan bazı yanlış uygulamaların tasvip edilmesi düşünülemez. Bu münferit yanlış uygulamalar bütün bir etkinliğe de gölge düşürmemelidir. Resul-i Ekrem’in hatırasına ters düşecek ve Müslümanları rencide edecek tutum ve davranışlardan kaçınılmalıdır. Etkinlikler, ilgili yönetmelik hükümlerine göre ve Diyanet İşleri Başkanlığının gözetim ve denetiminde yürütülmelidir. Bu itibarla bu topraklarda bin yıldır vecd ile kutlanan Mevlit Kandili programları zenginleştirilerek sürdürülmeli, Kutlu Doğum Haftası ise onun sünneti, sireti, yüksek ahlakı ve evrensel mesajının ilmi etkinliklerle anlatıldığı bir Siret Haftası’na dönüştürülerek şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da 14-20 Nisan tarihleri arasında icrasına devam edilmelidir.”

Türk Dil Kurumu’na göre siret ‘Bir kahramanın ya da kavmin efsanesi’ anlamına geliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.