Kürt iş insanı Hamdi Ulukaya, BM grubuna atandı

Kürt iş insanı Hamdi Ulukaya, BM grubuna atandı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kürt iş insanı Hamdi Ulukaya'yı BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri üyesi olarak atadı.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, New York'taki BM Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında, "Dünyanın karşı karşıya olduğu insani krizlerin ortasında, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Chobani CEO'su Hamdi Ulukaya'yı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri savunucuları grubuna dahil etmeye karar verdi" dedi.

Haq, "Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, dünyanın 2030'a kadar daha sağlıklı, daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için belirlediği plandır. Sayın Hamdi Ulukaya'yı, iş ve insani yardım alanında ilham verici lider olarak bu savunucular grubuna davet etmekten memnuniyet duyuyorum. Türkiye'den Hamdi Ulukaya, mültecilerin küresel entegrasyonu ve herkesin iyi gıdaya erişimi için çalışan bir iş adamı, aktivist ve hayırseverdir. Vakfı, dünya çapında 25 milyondan fazla mülteciye ekonomik fırsatlar sağlamak için özel sektörü harekete geçiriyor" ifadelerini kullandı.

BM tarafından 2015'te yürürlüğe konulan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, 13 diğer hedef arasında dünyanın karşı karşıya olduğu yoksulluk, açlık, eğitim ve iklim değişikliği gibi çeşitli zorluklara karşı mücadele ederek küresel barışı sağlamayı amaçlıyor.

Hamdi Ulukaya kimdir?

Hamdi Ulukaya ABD’de son 10 yılın en hızlı büyüyen ve "En Yenilikçi 10 Şirket" arasında yer alan Chobani’nin kurucusu ve CEO’su.

Ulukaya, Erzincan’ın İliç ilçesinde süt ürünleri üreten bir ailede doğdu.

İngilizce öğrenmek için Amerika’ya geldikten sonra, New York'un kuzeyinde kapatılmış olan bir yoğurt fabrikasını satın aldı ve beş yıldan kısa sürede yıllık satışlarını sıfırdan 1 milyar doların üzerine çıkararak Chobani’yi ABD’nin en hızlı büyüyen markası yaptı.

Fast Company tarafından açıklanan "2017 Dünyanın En Yenilikçi Şirketleri" listesinde Chobani, hem "Gıda" hem de "Sosyal Fayda" kategorilerinde ilk sırada yer aldı. Chobani aynı zamanda Fortune tarafından tüm sektörleri kapsayan "Dünyayı Değiştiren Şirketler" listesinde yer aldı.

Ulukaya’nın Chobani’ye yönelik vizyonu, özellikle gıda endüstrisinde köklü bir dönüşümü beraberinde getirdi. Kaliteli gıdayı daha erişilebilir kılmak vizyonuyla kurulan Chobani, kuruluşundan itibaren kârının bir bölümünü hayırsever faaliyetlere aktarıyor. Bu misyonu daha da ileriye götürmek için, Ulukaya, gıda sektöründe yer alan ve sosyal faydaya önem veren girişimcilere destek vermek amacıyla “Chobani Incubator”ı (Chobani Kuluçka Merkezi) 2016 yılında kurdu.

2017 yılında, Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine katkı sağlamak amacıyla “Hamdi Ulukaya Girişimi”ni kurdu.

Ulukaya, 2015 yılında "The Giving Pledge”i (Bağış Taahhütü) imzalayarak servetinin büyük bir kısmını küresel mülteci krizine çözüm bulunmasına ayırdı ve dünyanın dört bir yanında yurdundan edilmiş insanlara daha iyi çözümler sunmak amacıyla "Tent Foundation"ı (Çadır Vakfı) kurdu. Aralarında Airbnb, Google, İkea, LinkedIn, UPS ve MasterCard’ın da bulunduğu 80 dev şirketi biraraya getirerek şirketlerin mülteci krizine son verme hedefine ulaşması amaçlı bir iş birliği platformu kurdu.

Ulukaya, 2017 yılında, iş dünyasında sergilediği farklı liderlik biçimi ve mülteci krizi konusunda yaptığı çalışmalardan ötürü TIME 100 listesine seçildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.