Küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin zorlu kış mesaisi

Küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin zorlu kış mesaisi

Hakkâri’de çetin kış mevsiminde zor günler geçiren küçükbaş hayvan yetiştiricileri, yaşadıkları zorlukları anlatarak devletin kendilerine destek olmasını istediler.

HİKMET TEMEŞ/HAKKARİ OBJEKTİF HABER

Doğu Anadolu Bölgesi'ni etkisi altına alan kar merkezi yerlerde yapılan çalışmalarla temizlenirken, kırsalda yaşayan vatandaşların yaşamını kısıtladı. Çetin kış mevsimi nedeniyle çok sıkıntı yaşadıklarını ifade eden küçükbaş hayvan yetiştiricileri, hayvanlarını beslemede büyük sıkıntı yaşadıklarını belirttiler. Büyük güçlük çektiklerini belirten hayvan sahipleri, kış mevsiminin kendileri için çileye dönüştüğünü söyledi.

Hakkâri merkeze 5 km uzaklıktan bulunan Bay Köyünde yaşayan hayvan sahipleri, bölgede kış mevsiminin 6 aya yakın sürdüğünü belirterek, kışın hayvancılık yaptıklarını yazın da çiftçilikle uğraştıklarını ifade ettiler.

Kış nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını söyleyen küçükbaş hayvan yetiştiricilerinden Yusuf Beyter, bir taraftan çetin kış koşullarıyla mücadele ettiklerini diğer taraftan da hayvanlarına yem bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını söyleyerek, kendilerine yardım edilmesini istedi. Yazın Berçelan Yaylasında biçtikleri otu kışın hayvanlarına verdiklerini ifade eden köylüler, dondurucu soğuklar nedeniyle suların donduğunu ve hayvanlara bidonlarla su taşımak zorunda kaldıklarını kaydettiler. 
Beyter "Devletin hayvanlarımız için bize yem ve arpa yardımında bulunmasını istiyoruz. İşimiz, gücümüz yok. 7 nüfusluk bir aileye bakmakla yükümlüyüm, devletin bize destek olmasını istiyoruz. Hayvanlarımızın doğum dönemidir. Zor bir süreçten geçiyoruz, hayvanlarımız aç kalmasın diye uğraşıyoruz. Devlet bu konuda bize yardım ederse, hibe desteğinde bulunursa iyi olur. Hayvancılık zor bir iş. Çok fazla bir geliri yok, gelen geliri de yeme veriyoruz ve hayvanları aşılamaya gelen ekiplerde bile bizden para alıyorlar " dedi. Havaların soğumasıyla köylerinden sularının donduğunu söyleyen Beyter, genellikle hayvanlarına verdikleri suyu bile elle taşıdıklarını belirtti. Hakkâri’nin kış memleketi olduğunu söyleyen Beyter, her şeye rağmen helal kazanç olduğu için yaptığı işten zevk aldığını belirtti.

Beyter "Kış geldiği zaman 6 ay kardır, diğer 6 ayda normal ilkbahar, sonbahar ve yaz geçecek. Biz burada çiftçilik yapıyoruz, hayvanları besliyoruz. Tabi bizim burada başka işimiz olmadığı için yazın çiftçilik, kışında hayvancılık yapıyoruz. Kış ve yaz sezonları ayrı geçiyor. Bizim memleket böyledir. Ama yine helal olduğu için bizim yaptığımız hayvancılık diğer işlerden daha güzeldir. İnsanoğlu helal çalıştığı zaman Allah onlara yardım ediyor. Biz halimizden memnunuz.” ifadelerini kullandı.
Saman ve arpa fiyatlarının yüksek olmasından yakınan Beyter, “Şu anda arpanın tonu bin ile bin yüz TL civarındadır, saman da aynı şekilde çok pahalı olmuş.  Kar nedeniyle birçok insanın ihtiyacı karşılanamıyor. Biz yine merkeze yakın olduğumuzu için bir şekilde ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Dağ köyleri daha çok sıkıntı yaşıyorlar. Onların geçimleri daha sıkıntılıdır. Oralara kar daha çok yağıyor, yolları kapalı kalıyor, gelen-gidenleri olmuyor, dolayısıyla samanları bitince çok sıkıntı çekiyorlar.” şeklinde konuştu.

Kışın soğuk ve çetin geçen günlerinde hayvanlarına verecek yem sıkıntısının yanında, dağlarda aç kalıp köye inen kurtlarla da uğraştıklarını belirten Beyter, Geceleri köye inen kurtların bir çok köpeği telef ettiğini söyledi.

unnamed-(2)-003.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.