Kılıçdaroğlu deprem bölgesinde konuştu

Kılıçdaroğlu deprem bölgesinde konuştu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Malatya'da konuştu. "Deprem bölgesinden çıkan işçilerin, kalifiye elemanların dönmesi için bir vergi avantajının sağlanması lazım" dedi.

Millet İttifakı’nın Cumhubaşkanı olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 6 Şubat Maraş depremlerinin vurduğu Malatya'ya gitti.

Dördüncü kez afet bölgesini ziyaret eden ve Malatya’ya da ikinci kez gelen Kılıçdaroğlu'na; CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş eşlik etti.

Kılıçdaroğlu, burada iş insanlarıyla bir araya gelerek sorunlarını dinledi. İş insanları, Kemal Kılıçdaroğlu’na en temel sorun olarak fabrikalarda çalışan işçilerin ve kalifiye elemanların büyük ölçüde Malatya’dan ayrılmış olmalarını gösterdi.

Görüşmenin sonunda gazetecilere açıklamalar yapan Kılıçdaroğlu “Vergi açısından bir pozitif ayrımcılık yapılması gerekiyor. Malatya dışına çıkan, daha doğrusu deprem bölgesi dışına çıkan işçilerin, kalifiye elemanların dönmeleri için bir vergi avantajının sağlanması lazım” dedi.

Konu hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ve KOSGEB’in bir çalışma yapması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu “İş insanlarının fabrikalarını çalıştırmaları, üretim yapmaları, ihracat yapmaları, milli gelirin artışına katkı vermeleri gerekiyor” diye konuştu.

Görüştüğü iş insanlarına bir söz verdiğini belirten Kılıçdaroğlu “Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Allah nasip eder kazandığımızda, deprem bölgesinde en azından belli bir süre işçilerin ücretlerinden vergi alınmayacağını ifade ettim. Buradan iktidara çağrı yapmak da benim görevim. Biz bunu yapmayı taahhüt ediyoruz ama lütfeder kendileri daha erken yaparlarsa memnun oluruz” ifadelerini kullandı.

"Çadır ve konteynerleri biz alacağız"

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“Bölgede ikinci önemli konu. Depremde yıkılan evler var. Kırsal kesimde ciddi sorunlar var. Elde kalan bazı ürünler var. Süt üreticilerinin ‘Sütümüzü satamıyoruz, yeteri kadar alıcı bulamıyoruz’ diye bir sitemi oldu. Et ve Süt Kurumu yetkililerine Toprak Mahsulleri Ofisi’ne de buradan bir çağrı yapıyoruz; kayısı var elde, onları satın alsınlar. Et ve Süt Kurumu, süt üreticisinin elindeki sütleri alsın. Sosyal devlet, sosyal devletliğini şimdi yapmayacaksa ne zaman yapacak?

“Çadır sıkıntıları, konteyner sıkıntıları hala var. Kim konteyner üretiyor ve ‘Biz müşteri bulamıyoruz’ diyorsa, kim çadır üretiyor ve ‘Biz çadırı satmak için müşteri bulamıyoruz’ diyorsa bana, büyükşehir belediye başkanlarımıza haber versin. Derhal konteynerleri, çadırları alacağız ve deprem bölgesine getireceğiz.

“Esnaf da sıkıntılı bir pozisyonda. Onların da sıkıntılarının çözülmesi lazım. Onların bankalardan, Esnaf Kefalet Kooperatifleri’nden aldıkları krediler var. En azından bu kredilerin ötelenmesi lazım. Biz faizlerin silinmesinden yanayız.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.