KHK ile ihraç edilen 17 bin kişiye ‘pardon’ denildi

KHK ile ihraç edilen 17 bin kişiye ‘pardon’ denildi

15 Temmuz sonrası KHK ile ihraç edilen 17 bin 265 kişinin yapılan incelemeler sonucu kamuya geri dönmesi kararlaştırıldı. Ancak, kurul kararına rağmen binlerce kişi görevine başlatılmıyor.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra kamudan ihraç dosyalarının görüşüldüğü Olağanüstü Hal İşlemlerini İnceleme Komisyonu kamudan çıkarılanlar 17 bin 265 kişinin geri dönüşüne onay verdi. Ancak, kurul kararına rağmen binlerce kişi görevine başlatılmıyor.

OHAL Komisyonu, kanun hükmünde kararname ile kamu görevinden çıkarma, emekli personelin rütbelerinin alınması, yurt dışı öğrencilikle ilişiğin kesilmesi ve kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvuruları değerlendirip karara bağlıyor. Komisyon bünyesinde 75'i raportör (hâkim, uzman, müfettiş) olmak üzere toplam 240 personel görevlendirilmişti.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre başvuru alma, arşivleme ve inceleme işlemleri için özel bir bilgi işlem altyapısı oluşturulmuştu, 20'den fazla kurum ve kuruluştan temin edilen bilgiler bu sisteme kaydedildi.  Toplam 495 bin evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işlemi yapıldı. Kararname ile 125 bin 678'i kamu görevinden çıkarma (3.213 rütbe alma, 270 yurt dışı öğrencilikle ilişiği kesilme, 2 bin 761 kurum ve kuruluş kapatma) olmak üzere toplam 131 bin 922 tedbir işlemi gerçekleştirildi. 27 Mayıs 2022 tarihi itibariyle Komisyona yapılan başvuru sayısı 127 bin 130'u buldu.

Komisyon tarafından 124 bin 235 dosya dikkate alındığında, incelemesi devam eden başvuru sayısı 2 bin 895'e indirildi. 22 Aralık 2017 tarihinden itibaren başlayan karar verme sürecinde bugüne kadar 17 bin 265 dosya hakkında kabul, 106 bin 970 dosya hakkında da ret kararı verildi. Böylece 124 bin 235 dosya sonuçlandırıldı.

Kabul kararlarından 61'i kapatılan (dernek, vakıf, öğrenci yurdu, televizyon kanalı, gazete) kuruluşların açılmasına ilişkindi. Komisyon, kararları kişilerin en son görev yaptığı kurumlara teslim ediyor. Tebligat işlemi bu kurumlar tarafından yapılıyor. Başvurusu kabul edilen kişilerin atama işlemi de en son görev yaptığı kurum ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılıyor. OHAL Komisyonu’nun kararına rağmen binlerce kişinin görevine başlatılmadığı belirtilirken, komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Hâkimler ve Savcılar Kurulunca belirlenen Ankara idare mahkemeleri nezdinde iptal davası açılabiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.