Keskin, kadına Yönelik Şiddete dikkat çekti

Keskin, kadına Yönelik Şiddete dikkat çekti

TOBB Hakkâri Kadın Girişimciler Kurulu ve Hakkari Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Sevda Keskin 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele günü nedeniyle açıklama yaptı.

HAKKARİ OBJEKTİF HABER

Başkan Keskin gün dolayısı ile yayımladığı mesajda, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nün 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen anlamlı bir gün olduğunu söyledi.

Keskin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti. Bu günün 25 Kasım olarak belirlenmesinin nedeni 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti'nde meydana gelen bir olaya dayanmaktadır. Ülkeyi diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo'ya karşıtlığıyla bilinen Mirabal Kardeşler adlı üç kız kardeş, Trujillo'nun: "Ülkede iki tehlike var: Kilise ve Mirabal Kardeşler" şeklinde yaptığı açıklamadan günler sonra boğazlanıp dövülerek vahşice öldürüldüler.

"İster özel, ister kamusal alanda olsun, "kadına yönelik şiddet" terimi, kadınlara fiziksel, cinsel veya psikolojik zarar veya ızdırapla sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel olan her türlü cinsiyete dayalı şiddet eylemi anlamına gelmektedir. Bu eylemlerin tehditleri de şiddet kapsamına dahildir. "Kadınların, siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel, medeni veya başka herhangi bir alanda tüm insan haklarından ve temel özgürlüklerden eşit yararlanma ve korunma hakkına sahip olduğunu vurgulamak isterim.

Kadına yönelik şiddet ve cinsiyetçi erken egemen zihniyet kadını ve erkeği birlikte bitiren bir zihniyettir. Dolayısıyla bu zihniyet hasta bir toplum yaratmaktadır. Bu kapsamda TOBB Hakkâri Kadın Girişimciler Kurulu ve Hakkari Kadın Girişimciler Derneği olarak kadına yönelik şiddet ve cinsiyetçi erkek egemen zihniyetle mücadelemiz dün olduğu gibi bugün ve yarında adalete olan inancımız ile devam edecektir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.