Kadın Girişimciler Geliyor

Kadın Girişimciler Geliyor

Hakkari Lotus Kadın Derneği Başkanı Ümmühan Keskin, yeni bir Kadın Girişim Merkezi kurma aşamasında olduklarının müjdesini verdi.

Kadınların ekonomik, sosyo kültürel ve politik açıdan geliştirilmesine destek olmak amaçlı kurulan dernek, yepyeni bir projeyle Hakkarili kadınların ufkunu açacak. Daha önceki projeleri hakkında bilgi veren Keskin, “Aile Sosyal Hizmetleri ile farkındalık, aile içi şiddet çalışmaları ile Yeşilay vakfı aracılığıyla da bağımlılıkla mücadele kapsamında eğitimler veriyoruz. Farkındalık çalışmaları yaptık. Kadına yönelik şiddetin hangi mercilere nasıl başvurulacağını anlattık. Onun dışında girişimcilik eğitimi desteği sağladık” dedi. 

Yeni bir projeyle kadınlara daha çok destek olacaklarının müjdesini veren Keskin, “Lilyana Kadın Kooperatifi ile beraber Kadın Girişim Merkezi kuruyoruz. Buradan da 84 kadının hem mesleki anlamda katkı sağlayacak eğitimler, hem de kişisel gelişim eğitimleri ile kadınları bir girişimci olarak hazırlayacağız” diye konuştu. 

Hakkari Deyince Tedirgin Oluyorlar

Doğu bölgesi odaklı olan STK’lara bakış açısının farklı olduğunu belirten Keskin, “Öncelikli olarak şöyle bir algı var. Gittiğimiz her yerde bize herhangi bir partiyle bağlantılı olup olmadığımız soruluyor. Ne yazık ki bu çok ciddi bir sorun bizim için. Ne yazık ki iletişim problemi var. Farklı platformlar da sosyal medya üzerinden birbirlerini bulabiliyorlar. İl olarak çok uzak bir yerdeyiz. Davet ettiğimiz zaman insanlarda Hakkâri’ye gelip gelmeme noktasında bir tedirginlik yaşıyor. Burada STK’lara dokunulacaksa derneğin olduğu yerde çalışmalar yürütülürse buradaki insanlara yerinde dokunabilirlerse çok daha iyi bir şeyler çıkacaktır” dedi. 

Hakkari Lotus Kadın Derneği Başkanı Ümmühan Keskin, projelerin kabulü konusunda da sıkıntı yaşadıklarını belirterek sözlerini şöyle tamamladı; “Hibe desteklerinde bölgeyi kalkındırma sosyal açıdan geliştirme noktasında proje verecekseniz şart koşuluyor, daha önce proje desteği almış olması gerekiyor diye. Bu noktada dernekler gerçekten çok sıkıntı yaşıyor. Her başvurduğumuz projede ‘bir önceki projeniz var mı yok mu?’ sorusunu ‘hayır’ dediğimizde otomatik olarak elenmiş oluyoruz. Derneğin bütçesinin 30 bin TL olması gerekiyor. Burada zaten gönüllü olarak iş yapıyoruz. Bu durumların düzeltilmesi gerekir.”

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.