İSİG raporu: 7 ayda en az bin 14 işçi öldü

İSİG raporu: 7 ayda en az bin 14 işçi öldü

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) tarafından yayımlanan rapora göre, yılın ilk 7 ayında 199 ölümle en fazla iş cinayeti orman işkolunda oldu. Çalışırken ölen çocuk işçi sayısı 24'e ulaştı.

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin ‘Temmuz Ayı İş Cinayetleri Raporu’na göre yılın ilk 7 ayında en az bin 14 işçi öldü. Bu rakamın tespit edilebilenler olduğuna dikkat çekilen rapora göre, temmuz ayında tarım/orman işkolunda 55 iş cinayeti meydana geldi. Bu işkolunda 7 ayda ölen işçi sayısı ise 199'a ulaştı. Özellikle mevsimlik tarım işçilerinin çalıştıkları bölgelere ya da tarlaya yolculuğu sırasında uygun olmayan ulaşım araçlarının kullanılması, eskiyen traktörler, işçilerin barınma-dinlenme-temizlik alanlarının yetersizliği, son dönemde kene ısırmaları ölümlerin temel nedenlerini oluşturdu.

İnşaat işkolundaysa yılın ilk 7 ayında toplam 192 işçi öldü. En çok işçi ölümünün meydana geldiği üçüncü işkolu taşımacılık oldu. Ölümlerin yüzde 75'ini trafik kazaları oluştururken diğer önemli bir neden ise çalışma koşullarına bağlı kalp krizleri olarak kayda geçti.

Yazları çocukların özellikle tarım işkolunda çalışmaya başlamasıyla çalışan çocuk ölümleri de arttı. İlk altı ayda çalışırken ölen çocuk sayısı 24 olurken sadece temmuzda bu sayı 15 olarak kayda geçti. Ölen çocukların üçte birinin 14 yaş ve altında olduğu görüldü.

2022 yılının ilk yedi ayında 14 yaş ve altı 14 çocuk işçi, 15-17 yaş arası 25 çocuk/genç işçi, 18-27 yaş arası 148 işçi, 28-50 yaş arası 483 işçi, 51-64 yaş arası 217 işçi, 65 yaş ve üstü 69 işçi, yaşı bilinmeyen 58 işçi öldü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.