'IKBY, Ezidilerin kurtarılması için 5 milyon dolar harcadı'

'IKBY, Ezidilerin kurtarılması için 5 milyon dolar harcadı'

Iraklı milletvekili ve Ezidi aktivist Vian Dakhil, Erbil'in 2014'ten bu yana binlerce Ezidi'nin IŞİD'in esaretinden kurtarılması için toplamda 5 milyon doları bulan fidye ödediğini açıkladı.

Rudaw'a konuşan Dakhil, IŞİD'in elinde kalan Ezidi Kürt tutsakların örgütün kontrolünde olan Irak'ın Telafer ile Bac ve Suriye'nin Rakka kentlerinde tutulduğunu ifade etti.

DAKHİL: BAĞDAT DURUMA KAYITSIZ

Dakhil, yaptığı açıklamada "Irak hükümetine daha çok çaba harcanması için sürekli talepte bulunuyoruz ancak maalesef Bağdat duruma kayıtsız kalıyor" diye yakındı.

IKBY NEZDİNDE EZİDİ OFİSİ

IKBY, 2014'te IŞİD'e esir düşen Ezidilerin yerinin saptanıp kurtarılması, kayıpların ailelere kavuşturulması için bir ofis kurdu. Iraklı ve Suriyeli yerel aşiretler de çoğunlukla çalışmalara destek veriyor. Ofis sorumlusu Hüseyin Koro, esir kalanların güvenliğini gerekçe göstererek, kurtarma çabaları veya fidyelerin ne şekilde ödendiği konusunda detay vermekten kaçındı. 

KORO: BİRÇOĞU DİNİNİ İNKAR ETMEYE ZORLANDI

Koro, şöyle konuştu: "Bu insanların IŞİD'den en kısa sürede kurtarılması için görevlendirildik. Birçoğu dinini inkar etmeye zorlanıp, bulundukları bölgelerde köle pazarlarında satıldı. Özgürlüklerini garantilemek için elimizden geleni yapıyoruz."

NİSAN'DA 3 BİN EZİDİ KURTARILDI

Duhok'taki Ezidileri kurtarma ofisinin rakamlarına göre, nisan ayında 3 binden fazla Ezidi kurtarıldı. Bunların arasında 1.589 çocuk, 1.076 kadın ve 336 erkek bulunuyor. IKBY, aralarında Almanya ve Romanya'nın da bulunduğu birçok ülkeyle, 2.000 Ezidi kadın ve çocuğun tıbbi tedavi amacıyla söz konusu ülkelere gönderilmeleri konusunda anlaşma imzaladı.

EZİDİ TUTSAKLAR

2015 yılında düzenlenen Ezidi konferansına göre, 2014'te IŞİD'in neden olduğu şiddet sonucunda yaklaşık 430 bin Ezidi yerinden oldu, 3.000 kadın ve çocuk tutsak edildi ve yaklaşık 1.800 kişi örgüt tarafından öldürüldü.

IKBY, bir ay önce IŞİD'in kontrol ettiği bölgelerden 36 Ezidi erkek, kadın ve çocuğu, aylar süren müzakereler ve binlerce dolar fidye karşılığında kurtardı. Kurtarılanlar, IŞİD tarafından Ağustos 2014'te Tel Banat'ta esir alınıp, Musul'un batısında bulunan Bac'a götürülmüştü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.