HEDEP Eş Genel Başkanı Bakırhan Batman'da konuştu

HEDEP Eş Genel Başkanı Bakırhan Batman'da konuştu

HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Batman'daki halk buluşmasında açıklamalarda bulundu.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Siirt ve Diyarbakır programlarının ardından bugün de Batman'da halkla bir araya geldi. Bakırhan ve beraberindekiler kent girişindeki Sipan Petrol’de coşkuyla karşılandı. Burada halaya duran çok sayıda kişi Eş Genel Başkan Bakırhan’ı zılgıt ve alkışlarla karşıladıktan sonra konvoy eşliğinde HEDEP Batman il binası önüne geçti.

Halk buluşmasında konuşan Bakırhan, “Êgitlerin memleketi, direnişin memleketi, Mazlumların, Mehmet Sincarların hemşehrileri merhaba” diyerek, halkı selamladı. Zorlu süreçlerden geçildiğine işaret eden Bakırhan, “Kirli ittifaklarla burada başka bir şey yapmak istiyorlar. Batman halkının çok bedel verdiğini, emek verdiğini biliyoruz. Bu zorlu süreçte, yerel seçimlerde Batman’da bu kirli sisteme cevap verecektir. Bir kez daha hoş geldiniz diyorum” diye konuştu.

Gençlerin yoğun katılım gösterdiği halk buluşmasında Bakırhan, gençleri de özellikle selamlayarak, “Bugün burada sizlerle birlikte olmaktan onur duyuyorum. Batman, bu topraklarda sistemin bütün yönelimlerine rağmen onurluca ayakta duran siz değerli arkadaşlarımızın kentidir” dedi. Çok önemli süreçlerden geçildiğini dile getiren Bakırhan, şunları söyledi:

"Ortadoğu savaşların çatışmaların yaşandığı süreçten geçiyor. Mazlum Filistin halkı saldırı altındadır. Batman’da bir kez daha Filistin halkı ile dayanışma içerisinde olduğumuzu belirtiyoruz. Bizim Filistin ile dayanışmamız takke, siyaset meselesi değildir. 1970’lere dayanan bir dayanışmadır. Biz Filistin davasını iç siyaset için kullanan bir halk değiliz. Biz Filistin halkının düşmanlarıyla ticaretine, karına bakan gelenekten gelmiyoruz. Açık bir şekilde Filistin’e karşı dayanışan, Kürtlere karşı ikiyüzlü siyaset var. Filistin’de siviller ölmesin diyen zihniyet, Rojava’da Kürtleri katlediyor, hastaneleri bombalıyor. Filistin’de barışı savunanlar, Rojava’da Kürt halkının kazanımlarına yönelik savaş açmak durumundadır. Burada iktidara ve küçük ortağına, Kürt halkının mücadelesini görmelerini ve en az Filistin kadar Kürt halkıyla da empati olmasını dile getiriyoruz.”

Batman halkına Beyaz Torosların, failli meçhullerin yaşatıldığını hatırlatan Bakırhan, “Sıdık Tan’ları, Edip Solmaz’ları toprağa verdiniz. Bu beyaz torosçulara ve onun ittifaklarına zemin vermeyin” dedi. Bu sırada Bakırhan’ın konuşması “Şehid namirin” sloganlarıyla kesildi.

"Batman’da Amed’de, Kurdistan’da Kürt kesilen ama Ankara’da ‘kurt’ olanlara Batman halkı cevabını verecektir” diyen Bakırhan, şöyle devam etti:

"Kurt ittifakı içinde olanlara yerel seçimlerde Batman halkının cevabını vereceğine eminim. Sizde biliyorsunuz 14 Mayıs seçimlerini atlattık. Bizim de sizin de istediğimiz gibi olmadı. Biz özeleştiri hareketiyiz, yanlış yaptığımız yerde ayağa kalkmasını biliyoruz. Başta Batman halkı olmak üzere eleştirilerinizi, önerilerinizi aldık ve yeniden yapılandık. Tarzımızı, yöntemimizi, söylemimizi yeniledik. Önümüzdeki dönem bu Kürtler üzerindeki faşizan politikalara son vermek için yeniden sizinle birlikte daha güçlü direnerek, bu sistemin kirli politikalarını ortaya çıkarmak için elimizden geleni ortaya koyacağız.

Biz dilimizi, kültürümüzü yaşatmak istiyoruz. İrademizle seçtiğimizi yerel yönetimleri yönetmek istiyoruz. Bu kayyımı defetmenin zamanı geldi geçti. Edip Solmaz’ların yaşamını yitirdiği, Mehmet Demir’lerin ardılını sürdürdüğü bu kayyımları defedecek miyiz? Bu kayyımcı sistem Kürt düşmanıdır. Bu sistem Celadet Bedirxan Kültür Merkezi’ni, Ehmede Xani büstünü yıkan sistemdir. Kayyım sistemi diyor ki; hepimiz tekiz, Türk’üz. Hayır, biz Kürt’üz, barış arayan bir sistemiz. Kayyım sistemi bizi Türkleştiremeyecek. Kayyım sistemi belediye gelirlerini talan edemeyecek.

Batman ve Amed halkının değerleri talan ediliyor, büyük yolsuzluklar yapılıyor. Belediyeye ait bir avuç toprak bırakmadı. Batman’da artık toprak bırakmadılar, mezarlıklarımızı satıyorlar. Bunlar bu anlayışın sahibidirler. Önümüzdeki dönemde hem Kürt karşıtı sistem karşısında hem de Beyaz Toros ittifakına geçit vermeyeceğiz. Yeniden belediyeleri Kürt evlerinin evi, kapısı yapacağız. Ben Batman halkının defalarca bu faşist sisteme karşı durduğu duruşu yeniden ortaya koyacağına inanıyorum.”

Kürt meselesinin geçen yüzyılda çözülmediğini belirten Bakırhan, ikinci yüzyılın demokratik olması, Kürt meselesinin çözüldüğü yüzyıl olmasını istediklerini kaydetti. Bakırhan, “Yeni bir yüzyıl olmasını, demokrasi olmasını istiyorsanız, Kürt meselesini çözmek istiyorsanız, bu kolaydır. Kürt halkının muhatap gösterdiği Sayın Abdullah Öcalan İmralı cezaevindedir. Kürt meselesinin çözümü, adresi bellidir. Çözüm sürecinde de gördük ki Sayın Abdullah Öcalan elinden geleni yaptı, bunu çözmek ve bütün ömrünü veren bir insanla oturup konuşmak varken, tecrit uygulamak nedir? Tecrit, ikinci yüzyılda da Kürtleri yok edeceğiz, Kürt gençlerini uyuşturucuya bulaştıracağız, Kürt coğrafyasını talan eden bir sistemdir. Bu sorunun çözümüne katkı sunacak başta Abdullah Öcalan olmak üzere tutsakları özgürleştireceğiz. İkinci yüzyılda Kürtlerin katledilmediği daha eşitlikçi bir cumhuriyet kuracağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Memleketteki açlık ve ekonomik krize değinen Bakırhan, şunları söyledi: “Gençler batıya göçmeye çalışıyor. Bu ülkede aş, iş olsaydı, ne kadar yalan söylediklerini buradan göçmek isteyen gençlere bakarak görebiliriz. Ülkede 30 milyondan fazla insan geçinemiyor. İnsanlar çöpten ekmek toplayacak hale geldi. Bu iktidar bu halka, bu halkın insanca yaşaması için, ona harcanması için ayrılan bütçeyi AKP’lilere rant olarak sunuyor. Bu talan, bu düzenden de kurtulacak günler yakındır. Batman işsizliğin en yüksek olduğu kenttir, kayyımların en çok yolsuzluk yaptığı kenttir.

Petrol kenti olmasına rağmen en çok işsizin kentidir. Batmandaki yolsuzluğa bakarak bu ülkenin Kürtlere ne kadar ayrımcı davrandığını görebiliriz. 2004’lerdeki Batman ruhuna kavuşmamız gerekiyor. O zamanki on binleri, yüzbinleri yakalamamız gerekiyor. Büyük bir onur mücadelesi yürüten halkımıza, halklarımıza mücadele sözümüz var. Bizler büyümek, güçlenmek zorundayız. Bu direniş topraklarını Beyaz Torosçu ittifaklara bırakmamamız lazım. Bu halk, bu belediyeler, bu gençler bizim. Bizim olan bu kentte de güçlenelim alanları yüzbinlerle dolduralım.”

Eleştirileri dikkate alarak, yerellerin kendi adaylarını belirleyeceği yöntem geliştireceklerini belirten Bakırhan, “Batman’a dair yerel yönetimlerdeki deneyimimizi yürütebilecek, politikalarını hayata geçirecek birini bulacak. Rojava özgür olsun istiyorsak, cezaevlerindekiler özgür olsun, tecrit bitsin istiyorsak, uyuşturucu ve fuhuşa son demek istiyorsak, Kürt halkı kendi dilini, kültürünü özgürce yaşasın istiyorsak ev ev, sokak sokak giderek çalmadığımız tek kapı kalmaması gerekiyor. Bizim çalmadığımız kapıları Kürt karşıtları çalıyor. Siz fedekar bedel vermiş Batman halkı bir daha güçlü bir şekilde ayağa kalkarak buradaki bedellere laik çalışma yürüterek, Batman’ı kendi layıkına çevireceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerin direnişle, mücadele ve örgütlemeyle geçeceğine olan inançla hepinize başarılar diliyorum” dedi. 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.