HDP'nin şarkısı Türkiye genelinde yasaklandı

HDP'nin şarkısı Türkiye genelinde yasaklandı

HDP'nin referandum şarkısı "Bêjin Na", Türkiye genelinde yasaklandı. Mahkeme kararında şarkıdaki ifadelerin Anayasa'ya aykırı olduğu belirtildi.

HDP’nin bazı kentlerinde yasaklanan referandum şarkısı “Bejin Na”, Mersin 2’nci Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla Türkiye genelinde yasaklandı. Hakimlik yasak kararında şarkının, Anayasa’nın ilk 3 maddesine aykırı olduğu ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği” iddia edildi.

Kararda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kullandığı “Tek Bayrak, tek devlet, tek millet” sözlerine, şarkıda “Hayır” denmesinin Anayasanın ilgili maddelerine aykırı olduğuna yer verildi.

Şarkının yasaklandığı Türkiye genelinde HDP il ve ilçe binalarına tebligatla bildirildi. Mahkemenin kararı şöyle:

“Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından referandum çalışmalarında kullanılmak üzere hazırlatılan ve partinin internet sitesi olan http://www.hdp.org.tr URL adresinde bulunan propaganda materyallerinden, Kürtçe ‘Bejin Na’ (Hayır Deyin) isimli şarkının sözlerinde yer alan kelimelerin (Hayır Hayır tek bayrağa, Hayır Hayır tek millete, Hayır tek dile Hayır) Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında belirtilen ‘Türkiye Devleti, ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir’ ibaresine aykırı olduğu ve Türk Ceza Kanununun 216. Maddesinde belirtildiği üzere halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği, 2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanununun ‘Demokratik Devlet Düzeninin korunması ile ilgili yasaklar’ başlıklı 78. maddesi ‘Devletin tekliği ilkesinin korunması’ başlıklı 80. Maddesi ‘Azınlık yaratılmasının önlenmesi’ başlıklı 81. Maddesi ve ‘Bölgecilik ve ırkçılık yasağı’ başlıklı 82. Maddesine muhalefet ettiği değerlendirilen, Mersin 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 01/04/2017 tarih ve 2017/1410 D. İş Sayılı kararı ile Kürtçe Bejin Na (Hayır Deyin) isimli şarkının yasaklanmasına karar verilmiştir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur. Kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.